Yemek Devrimi

Yemek Devrimi

15.05.2015 Bugün Food Revolution Day / Yemek Devrimi Günü…

Ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver’ın 2010 yılında TED’de yaptığı konuşmayı ilk seyrettiğimde ağladığımı hatırlıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse her seyrettiğimde gözlerim doluyor. İnsan canından çok sevdiği yavrusuna bunu nasıl yapabilir diye sürekli soruyorum?

Sizden ricam videoyu seyredin ve seyretmekle kalmayın… Kalkıp bir şeyler yapın. Mesela çocuğunuzun okuluna gidip, artık çocuklara şekerli gıda vermeyi bırakın diyebilirsiniz. Ya da okul kantininde abur cubur satılmasını istemiyorum diyebilirsiniz. Çocuklara sağlıklı beslenme dersi konulmasını isteyebilirsiniz. – Dersi kim anlatacak derlerse verin adresimi, ben zevkle çocuklarınıza bildiklerimi aktarırım- Videoyu seyrettirebilir, üzerinde konuşabilirsiniz. Bu arada videoyu Türkçe altyazılı da izleyebilirsiniz.

Evet farkındayım bizim ülkemizde durum videodaki kadar içler acısı değil. Ama hızla oraya doğru gidiyoruz. Yol yakınken dönebiliriz.

Bugün kendinize bir iyilik yapın ve şekeri ailenizin hayatından çıkarın. Ben 6-7 ay kadar önce şekeri hayatımdan çıkardım. Bu serüvene yaklaşık 16 ay önce çikolatayı hayatımdan çıkararak başladım. Adım adım, küçük hedeflerle büyük hedefe ulaşmak mümkün. 1+1+1+1+..=Çok Siz de yapabilirsiniz.

Aşağıdaki video da kampanya için hazırlanan şarkının klibi. Bence harika olmuş…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Yemek Devrimi
 • yasemin babalık

  ben bu konuda seni inanılmaz taktir ediyorum. zararlarını biliyor olmama ragmen henüz vedalaşabilme kısmına gelemedim. ne desen haklısın:(

  • Devletşah

   Yaseminciğim,
   Bence aşama aşama oluyor o iş. Çaydan kahveden çıkarıyorsun. Sonra kajvaltıdan reçeli kaldırıyorsun vs vs derken oluyor.

 • mine oskay

  bu video’yu izlememiştim, iyi oldu. oldukça çarpıcıymış… özellikle çocukların sebze isimlerini bilmemeleri karşısında resmen dumur oldum. biz yine şanslıyız dedim Türkiye’de.. insanların evinde hiç yemek pişmemesi ne ilginç…
  bir de el arabasıyla döktüğü şekerler…
  biz tam olarak şekersiz yaşamıyoruz, ben dünya nimetlerinden kararında olmak suretiyle faydalanmaktan yanayım 🙂 hüma da çok ve paketli ürün olmadıkça tatlı şeyler yiyor. örneğin dondurma, bitter çikolata ya da bir doğum günü vs varsa pasta…
  bunların dışında kek gibi hamur işi yapacaksam çok az şeker koyuyorum ya da pekmezle fln yapıyorum, yine de nadiren tabi.
  eğer gün içinde dondurma yediyse başka tatlı bir şey yemiyor ama kendi de alıştı, bugün çok tatlı yedim diyor 🙂
  öyle işte..

  • Devletşah

   Ben el arabasını gördüğümde saçlarım diken diken oldu. Ve sadece sütten alınan şeker bu… dondurmalar çikolatalar vs yok :/

 • damla

  sayın devletşah sizleri her zaman takip ediyorum bir çok konuda insanları aydınlatıyorsunuz daha öncede bir çok yayınınız benim işime yaradı çalışmalarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER