Yeryüzü Belgeseli

Yeryüzü Belgeseli

Planet Earth Belgeselinden Büyük Beyaz Köpekbalığı

Dünyayı hiç bu kadar yakından görmemiştim.

Son bir kaç haftadır, hatta bir kaç aydır cuma gecelerini iple çeker oldum. İlk zamanlarında yatış saatime denk gelse de bu keyfi kaçırmamak için uykumdan fedakarlık ediyordum. Şimdilerde ise akşam yemeğinden kalkıp hemen televizyonun başına oturuyorum. Çünkü NTV BBC’nin meşhur belgeseli Planet Earth ile dünyayı evime getiriyor.

Evde yalnız olduğum bir gece tesadüfen tüm dünya ile aynı anda yayınlanan “Okyanusun Derinliklerinde” bölümünü seyrettim. Kamera denizin derinliklerinde dolaşırken duyduğum heyecan ilk ve son daldığım günü hatırlattı. Bir saat boyunca o muhteşem görüntülerden birisini kaçırma korkusuyla inanın gözlerimi kırpmak istemedim. Gece yattığımda bir gün o sularda dalabilmeyi hayal ederken uyuyakalmışım.

Dün gece seyrettiğimiz “Buz Dünyası” bölümü ise hiçbir zaman gidemeyeceğim kutupları gösteriyordu. Duyduğum herşey beni şaşkına çevirdi. Havadan yapılan çekimlerin etkileyiciliği tartışılmazdı. Kutuplara kışın gelmesiyle günde 4,5 km’lik bir mesafenin nasıl donduğunu seyretmek, sıcak evimde battaniyenin altındayken bile beni üşüttü.

Planet Earth Belgeselinden Leopar

Bugüne kadar seyretmediyseniz mutlaka seyredin. Eğer İngiltere’deyseniz HD (High Definition – Yüksek Çözünürlüklü) versiyonlarını BBC’nin web sitesinden indirin. Malesef İngiltere dışına bu imkan sunulmuyor.

Belgesellerden ve özellikle de HD olanlardan bahsetmişken Imax filmlerinden de bahsetmek gerek. Cuma geceleri Yeryüzü Belgeselini – Planet Earth seyrettikten sonra pazar günleri TRT2’de yayınlanan Imax filmlerini bekliyorum. Bu belgesellerden aslında daha önce de bahsetmiştim. Özel kameralarla yüksek çözünürlükte çekilen filmler bazen gözümüzün gördüğünden de net…

Eğer seyahat etmekten, yeni yerler görmekten hoşlanıyorsanız belki de gitme fırsatını hiç bulamayacağınız bir çok yere bu iki belgesel serisiyle gitmeniz mümkün. Dünyamızı daha iyi tanımak ve ona daha çok sahip çıkabilmek için sakın kaçırmayın.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Yeryüzü Belgeseli
 • Murat Yusuf Ertuğrul

  Gerçekten izlenmesi gereken belgeseller.Hepsini izledim ve çok beğendim. Tabi bu belgeselleri herşeyden önce hd formatında izlemek daha keyifli.Sizin de belirttiğiniz gibi Türkiye de olanlar bu imkandan faydalanamazlar. işte bu noktada ben katkıda bulunmak isterim.Aşağıdaki linkte 11 bölümden oluşan bu belgesellerin 9 tanesini (HD formatında) bulabilirsiniz. Fakat verdiğim link bir forum sitesine ait olduğu için kısa bir kayıtttan sonra istediğiniz belgesele ulaşabilirsiniz.Hatta Hd formatında birçok film de burada bulunmakta. Belgesellerin dili ingilizce olduğundan ingilizce bilmeyenler bu linkte altyazılarını bulabilirler.Teşekkürler.Kolay gelsin.

  Belgeseller için: http://www.cithiz.com/http-ftp/61451-hd-high-definition-filmler.html
  Altyazı için: http://www.divxplanet.com/sub/m/10260/Planet-Earth.html

 • Devletşah

  Murat bey;

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten HD seyretmeye başlanınca başka birşey seyretmek istemiyorsunuz.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER