2000 yıllık ekmek

2000 yıllık ekmek

2000 yıllık ekmek

YouTube’da dolaşırken The British Museum’un 2000 yıllık ekmek yapmak isimli bir videosuna denk geldim. Ekmeğin yapılışını seyrettikten sonra videoda fotoğrafına bakılan ekmek hakkında biraz daha araştırma yapayım dedim. Müzenin sayfasında gerekli bilgileri buldum. Hatta bulmakla kalmadım, yolumu oralara düşürüp, canlı canlı görme niyetine de girdim.

Videoda benzeri yapılmaya çalışılan ekmek MS 79 yılında infilak eden Pompei yanardağının yok ettiği şehirlerden birisinde bulunmuş. O gün yanardağ infilak etmeden önce fırıncı tarafından fırına atılan ekmek yaklaşık 2000 yıl sonra kazılar sırasında fırından çıkartılmış. O dönemin yemeklerini araştıran bir grup tarafından ekmeğin ekşimayalı olduğuna kanaat getirilmiş. Anlayacağınız 2000 yıldır ekmeğin tarifi değişmemiş. İşte 2000 yıl önce Pompei’de yapılan ekmeğin tarifi:

Malzemeler
Hazırlanışı
 1. Mayayı suda eritip, ekşi mayayı ilave edin.
 2. Unları ve gluteni mayalı suya eleyerek ekleyin.
 3. 2 dakika kadar yoğurduktan sonra tuzu ilave edip 3 dakika daha yoğurun.
 4. Yuvarlak bir şekil vererek 1 saat mayalanmaya bırakın.
 5. Şekil vermek için pişirme ipi ile çevresini bağlayın.
 6. Üzerine kabarmasını ve şekil almasını sağlamak için bir kaç çizgi yapın.
 7. 200 dereceye ısıtılmış fırında 35-40 dakika pişirin.
Notlar
 • O zamanlar endüstriyel maya olmadığından muhtemelen 12 gram maya eklenmeyip kabarması için 4-5 saat bekleniyordu. Bu daha hızlı olsun diye konulmuş sanki.
 • Yine muhtemelen eskiden bu ekmek sadece tam buğday unu ile yapılıyordu. Yine kabarmasını sağlamak için içine beyaz un ve ekstra gluten konulmuş.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to 2000 yıllık ekmek
 • minibrand

  Resmi ilgimi çekti ve haber detayına girdim fakat çok şaşkınım bu nasıl bir ekmekdir yahu çok çok ilginç bence

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER