Baron Meshkin'le Yemek Kursu

Baron Meshkin'le Yemek Kursu

Ankara’ya ilk geldiğimiz günlerde Gift & Gourmet‘e gittiğim bir gün orada düzenlenen yemek kursları olduğunu öğrendim. Bilgi almak için sorduğumda talebe göre pazar hariç her gün yapıldığını söylediler. Hatta beni bir derse davet ettiler. Geçtiğimiz günlerde nihayet derslerden birisine konuk oldum.

Kursun hocası, Ä°ran asıllı, Amerika’da büyümüş ve Paris’te Ritz otelinde aşçılık eğitimi almış olan Baron Meshkin.

Baron Meshkin’i televizyondaki “Makarna’nın Yolculuğu” programından hatırlayabilirsiniz. Çok neşeli, çok espirili birisi. Ders müddetince adeta stand-up yapıp ilgiyi sürekli yaptığı işte tutmayı beceriyor. Bir yandan Meksika yemekleri yapıp bir yandan da sohbet ettik.

Cipsler hazırlanıyor Mutfak Keyfi

D- Aşçı olmaya nasıl karar verdiniz? Ve mesleğinizi nerede öğrendiniz?
B- 10 yaşında okul tatilinde ablamın yanına gittiğim zaman mutfakta çok vakit geçirdim. O zaman mutfakla ilgili bir iş yapmaya karar verdim. Å?imdi aşçı olduğum için çok memnunun. Aynı zamanda Türkiye’ye geldiğim için de mutluyum.

D- Aşçılık nasıl bir meslek?
B- Severek yaparsanız hiçbir zorluğu yok.

D- Kadın aşçıların sayısının azlığını neye bağlıyorsunuz? Kadın personelle çalışmak konusunda sizin fikriniz nedir?
B- Daha önce çok kadın aşçı ile çalıştım. Aşçılık konusunda çok iyiler. Ama fazla meraklılar. Türkiyede kadın aşçı sayısı çok az. Dünyada tam tersi çok fazla kadın aşçı var.

D- İyi bir aşçı olmanın sırları nedir?
B- Sevmek lazım, hem de çok sevmek lazım.

D- Bir aşçı kişisel gelişimin nasıl sağlar?
B- Her yerden, her şeyden gelişimini sağlar. Televizyonda gördüklerinden, gazetede okuduklarından, seyahatlerde tattığı yemeklerden her şeyden bir şeyler öğrenir, öğrenmeli. Bir aşçı gururlu olmamalı. Başka aşçılardan da bir şeyler öğrenebilmeli. Herkes her şeyi bilemez.

D- Uzmanlığınız olan bir mutfak ya da tür var mı? Et yemekleri, pasta falan gibi? Yapmaktan en keyif aldığınız yemek nedir?
B- Zor soru. En çok Türk mutfağı ve İran mutfağını seviyorum. Kebap yapmayı çok severim.

Mutfak Keyfi

D- Kurslarınızdan bahseder misiniz?
B- Bundan 9-10 sene evvel Karaf restoranda başladık. Çok fazla duyurulmamasına rağmen çok ilgi gördü. Beş senedir de Gift and Gourmet’de devam ediyorum.

D- Kimler kursa gelmeyi tercih ediyor?
B- Kurslara herkes geliyor. Erkekler eskiden daha yoğun geliyorlardı. Mesala iş çıkışı gelen doktor ve gazeteci gruplarımız vardı. Bir şeyler içerken yemek yapıp rahatlıyorlardı. Anneler çocuklarıyla geliyorlar.

D- Mutfağınızda bulundurduğuz olmazsa olmaz elektrikli aletler neler?
B- Kitchen Aid. O olmazsa ne yaparım bilmiyorum. Süper bir alet.

D- Biz ev hanımlarının doğru bildiği ama yanlış olan birşeyler var mı? Sizin sık sık düzelttiğiniz.
B- O kadar çok var ki. Hangisini söyleyeyim. Bence en mühimi et yemeklerine pişmeye başlamadan tuz atılması. Kıyma bile kavrulurken ocaktan almadan az evvel tuz atmak gerekir. Yoksa etiniz sertleşir.

D- Son zamanlarda sayısı hızla artan yemek kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz kitap çıkartmayı düşünüyor musunuz?
B- Kitapların en çok fotoğraflarına bakarım. Tarifler malesef eksik olabiliyor. Bir de her damak zevkine hitab etmeyebiliyor. Bence herkes kendi zevkine göre tariflerle oynamalı. Ben şimdilik kitap çıkartmayı düşünmüyorum. Ama bestelerim için kaset çıkartmak istiyorum…

Yemekleri yerken

D- Teşekkür ederim.
B- Yemeklerden yersiniz ödeşiriz.

Yaptığımız yemekleri servis edip o gün derse katılan hanımlarla sohbet ederek yedik. Günün koşuşturmasından iki saatliğine olsa da sıyrılmış, yapmayı hiç denemediğim Meksika yemeklerinin püf noktalarını öğrenmiş, bir kaç da yeni arkadaş edinmiş oldum.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

52 Responses to Baron Meshkin'le Yemek Kursu
 • gezicini

  sevgili Devletşah,
  bildiğim kadarıyla bu kurslar bütçeyi çok zorlar. en iyisi sen bize yemek dersleri ver, ben gelmek isterim 🙂
  sevgiler
  gorki

 • zeynep

  Devletşah, ne keyifli oluyor yeme ile ilgili bir kursa katılıp sonra yaptıklarını bir güzel yemek di mi ? :))

 • Devletşah

  Gorkiciğim;

  Başta düşünseydik sırf eğlenelim diye yapardık böyle birşey… Yoksa senin hiç kursa falan ihtiyacın yok. O kurabiyeleri gördükten sonra…

  Zeynepciğim;

  Gerçekten çok keyifli. O yemeği hazırlama telaşından sonra hep beraber oturup sohbet etmek. Üstüne ortalığı toplama derdini düşünmemek. Bir espresso yaptılar üstüne. Değmeyin keyfimize.

  Ama her kurs bu kadar keyifli olmuyor malesef. Ben Tefal’den yaptığım üstün alışveriş performansım için (evlilik hazırlığı yapıyorduk) yemek kursu kazanmıştım. 2 gün gittim. Evlenip mutfakla tanışalı 2 ay olmuştu. İnan Sedef İyibar’ın o derslerde anlattığından daha pratik ve iyi yemek yapıyordum. Derslerde hazır pizza hamurundan pizza yapmayı, hazır tart hamurundan tart yapmayı, patates salatası, mantar çorbası yapmayı anlatmıştı. Hazır malzeme olmadan yaptığımız iki şey havuçlu kek ve risotto’ydu. E benim bunları yapabilmem için kutunun üstünü okumam yeterdi zaten.

 • Defne

  Yazdığın son paragraf ile çok güldürdün beni, sen çok yaşa emi! :))

 • Defne

  Zeynep’e cevaben yazdığın yorumun son paragrafı ile çok güldürdün beni, sen çok yaşa emi! :))

 • Naile

  Aklıma Sedef Ä°yibar’ın yemek programı geldi. Programı sadece yemek programı izleme ihtiyacımı (:)) gidermek için izliyordum pazar günleri. Å?imdi bizim arkadaşa rica ettim arada internetten Oktay Usta’yı izliyorum da tarifleri denemesem bile gerçekten faydalı bilgiler öğreniyor hem de yüzümde tebessümlerle izliyorum.

  Yemek kursuna katılamayı birgün ben de çok istiyorum, eminim zevk aldığımız için ayrı bir zevkle katılırız kurslara.

 • zeynep

  :))) haklısın…Bazen insan kendini amatör sanıyor oysa farkında olmadan prof.luğa aday olabiliyor oysa…

 • Püren

  Devletşah Hanım merhaba,

  Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum çok güzel ellerinize sağlık.

  Hazır Ankaradayken, size bir kurs bilgisi de benden. Sıhhiye’de Olgunlaşma Enstitüsü vardır (uzun adını yazmadım) Orada haftasonları bir çok kurs düzenlenir, yemek kursu da bunlardan biridir. Benim katıldığım dönemde, Açık Büfe ve Türk Mutfağı diye 2 ayrı program vardı. Dersler Ekim gibi başayıp Haziran ayına kadar sürüyor.Çalışanlar için Cumartesi sabah 9’dan öğlen 1’e kadar.Onların da büyük bir mutfağı vardır ve öğretmenleri, paylaşımları çok güzeldir. Her hafta 4 çeşit yapılır ve ders sonunda kurulan sofrada hep beraber yenilir. Kurs fiyatı dışarıyla karşılaştırıldığında komik denecek kadar ucuz. Bir de malzemeleri katılımcılar birleşip alıyor, onun dışında başka bir şey yok, üstelik yaptığınız herşeyi orada yediğiniz gibi eve de götürebiliyorsunuz. Tarifleri püf noktalarını çok detaylı anlatıyorlar, sizin talep ettiğiniz tarifleri de programa alıyorlar, sorduğunuz herşeyi çok detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Ben iyi ki katılmışım diyorum.Herkese de tavsiye ederim.

 • aslı bahar

  bende bukursa katılmak istiyorum ama nasıl olucağını bilmiyorum bana yardım edebilirmisiniz ben izmirde yaşıyorum lütfen bana yardımcıolun

 • filiz

  merhaba bende aşcılık kurslarına gitmek dünya yemekleriyle tanışmak istiyorum ayrıca benim için çok ii terapi olacağını düşünüyorum yemek yaptığımda kendimi çok ii hisediyorum lütfen bana bilgi verirmisiniz izmirde yaşıyorum

 • yagmur

  kursunuzun fiyatı nekadar acaba?

 • Sarp

  Lütfen gittiğiniz kursları yararlarını ve düşüncelerinizi http://www.ascilik.net sitesinde paylaşabilirmisiniz. Bir mutfak dosları sitesi yapmaya çalışıyoruz. Özellikle sizi görmek bizi çok sevindirir.
  Saygılar.

 • özgür

  ben turizm otelclikte okuyan bi öğrenciyim bölüm olarak aşçılığı seçecem ama korkuyorum yapabilirmiyim diye?????

 • özgür

  ben adana da okuyorum adanada da bu kurstan var mı ? yardımcı olursanız sevinirim

 • sdney

  yemek kurslarına gelmek istiorum yeterli bilgiye nerden ulaşabilirim yemekler cok güzel gözüyor bu arada elinize saglık!

 • NEÅ?E UYUMAZ

  Size Ankara’dan sesleniyorum.
  Lütfen beni yemek kursunuz hakkında bilgilendirin.Hangi günler,ücreti nedir,kaç saat.
  Cevap alırsam çok mutlu olacağım.Sevgiler

  NEÅ?E UYUMAZ

 • hayat

  yemek kursuna acilen katılmam lazım,yakında evlenicem ama hiçbişiden haberim yok 🙁 herkes fahişdir diyor,en kısa zamanda ücret hakkında bilgi verirmisiniz.

 • ahmet

  merhaba ben ahçı olmyi çok seviyo nrede ve nasıl ulaşırım beni bilgi için aydınlatırsanız sevinirim tşk

 • Melike

  Ben yemek kurslarına katılmak istiyorum. Özellikle pastacılık kurslarına. Hamula uğraşmayı seviyorum.

 • yasemin

  merhaba ben izmirden yazıyorum kurs almak istiyorum fakat çalıştığım için hafta sonu kuslarınız varmı şimdiden teşekkürler

 • gamze

  mrb ,yemek kursuna katılmayı düşünüyorum ve hafta sonları müsait oluyorum eğerr hafta sonları kurs verebiliyorsanız katılmak istiyorum sevgiyle kalın…

 • tuğba

  ben yemek yapmaktan zevk alıyorum.Fakat tam anlamıyla ögrenmek istiyorum.kursunuzun ücretini,yerini ve saat aralıklarını ögernmek istiyorum.en kısa zamnada dönerseniz mutlu olurum.

 • harika görünüyorsunuz:)

  çok güzel herşey hatta tam benlik orası………. ama işin kötü tarafı neden??? milii eğitim bakanlığından onaylı sertifikanız yok? benim bu işe ve bu sertifikaya ihtiyacım var .. ve orası harika biryerdi neden yaa:((( zaten ankarada aşcılık pastacılık kursu yok pek fazla hatta bedaha buamadım bile işten çıkıp size katılıp sertifikamı almam lazım gireciğim yerde buna ihtiyacım var .. eğer anlaşmanız olurda başlarsanız ltf haberim olsun ben acilen bu kursa olursa hemen aranıza katılmak istiyorum .. mutfağa uzak diilimzaten 🙂 sadece artık önlüğümütakıp ocağın başına geçme zamanı geldi:)

 • özlem

  merhaba sitenizi çok beğendim ankara da oturuyorum bende kurslarınıza katılmak istiyorum teşekkürler…

 • özlem

  merheba,sitenizi çok begendim.kurslarınıza katılamak isterim ayrıntılı bilği alabilirsem sevinirim.şimdiden teşekkürler.

 • leyla

  merhaba; yemek kursunuz hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim..teşekkürler..

 • aslı

  ben daha iyi öğrenmek istiyorum yemeklerde

 • safiye tapallı

  ben aşcıyım birfirmada 75 kişiye yemek yapıyorum kkurslara katılmak istiyorum diplama almak icin porofosor aşci diğilim amotor fiyatlar dedir acaba

 • derya

  benim annem de bu kursa katılmak istiyor.nasıl başvuruda bulunabiliriz?

 • ayse

  merhaba, ben yemek kurslarına katılmak istiyorum…. lütfen bilgi alabilirmiyim!!!!!!

 • metin turçin

  başarılarınızın devamını dileriz ,yanlız hep bayan arkadaşlar yorum yapmış kıskandım erkekleri temsilen bende yorum eklemek istedim herşey çok güzel eminim siz eğlenceli bir kişilşğe sahipsiniz mutluluklar dilerim ,baba iyi bayramlar .

 • murat tatar

  bende aşçı olmak ıstıyorum yanı benım ılgı alanım bu bu yuzden bılgıı edınemkk ıstıyorumm lutfenn emaıl adresımeee ucretınıı saatlerını veee alıcagım egıtımı iş ımkanınıı acık bı sekılde yazıpp yollarsanızz sevınırımm cok tskk ederım saygılarla murat.

 • HACER

  MRB BEN 1989 DOGUMLU MUHASEBE STAJI GÖRÜYORUM YEMEK YAPMAYI HOBİ OLARAK DEGİL MESLEGİM OLARAK GÖRMEK İSİYORUM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

 • sümer kara

  ben çalışıyorum hafta sonu kurslar varmıdır fiyatı ne kadar

 • ugur koc

  kursunuza katılmak istiyorum adres ve ücret konusunda bilgilendirir misiniz teşekkür ederim

 • serap

  kurs ücreti katılım yeri ve süresi günleri ve saatleri hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim tşekkürler.

 • hüseyin demir

  ben yıllardır ankaradayım araştırıyorum heryerden bakıyorum ama gerçek bir aşçılık eğitimi verecek bir yer bulamıyorum ben aşçılık mesleğine aşık bir insanım ama şans olmadığı için maalesef ağır adımlarla ilerliyorum ülkemizde hele ankarada bu kadar buyuk değerli aşçılar niye bu konuya el atmıyorlar … niye yeni aşçılar yetiştirmiyorlar bilgi vermek isterseniz sevinirim ustalara saygılar mardinli_kanarya_2@hotmail.com

 • gökmavi

  @Püren,

  Olgunlaşma Enstitüsü’nün kursları ile verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler. Dokuz sene Ankara’da yaşayıp da bu kurslardan haberim olmaması ayıp. Ama bu blogları takip eden, “Doktorluk”, “Avukatlık”, hele hele “Gazetecilik” gibi mesleklere sahip insanların böyle bir kursu tercih edeceklerini hiç sanmam. Kendi “gusto(!)”larına uyan insanlarla bir arada olabilecekleri, fiyatı belli bir seviyenin üstünde kursları tercih edeceklerdir. Hem bu arada devletin yemek kursu falanla ne işi ver canım değil mi?

 • emel

  ben aşcılık kurslarınıza katılmak istiyorum adresiniz telofon numranız, ücretiniz vb. konularda bilgi almak istiyorum

 • rabia

  MERABA BEN RABİA TANIŞ BEN 13 YASINDAYIM 10 YAsında yemek yapmaya merak sardım.Bende yemek kursuna gitmek istiyorum ama bütcemiz yetmiyo,herekes benim yemeklerimi cok sever ve vegenirler hemen hemen turk mutvagının hepsini bilirım .ücrtetsiz yemnek kursları varsa katılmak isterim…lütfen c evap yazın…..

 • zeyno

  selam aşcılık kurslarınıza katılmak istiyorum ankara adresiniz telefon numranız, ücretiniz hakkında bilgi almak istiyorum
  sevgiler

 • pelinsu güngör

  merhabalar arkadaşlar ben pelinsu geçen sene yaz ayında baron hocadan yemek kursu aldım ve inanırmısınız çok zevkli ve keyifliydi daha 18 yaşındayım fakat aşçı olmak istediğim için baron hocadan ders aldım ve aşçılık adına hiçde küçümsenmeyecek bilgiler öğrendim burdan baron hocama sevgilerimi bir borş bilirim:)

 • Mesut ÇINAR

  ANKARA YEMEK ATÖLYESİ YENİ DÖNEM KURSLARI BAŞLADI
  SORULARINIZ İÇİN 0312 466 12 32 MESUT ÇINAR
  mcinar81@hotmail.com

 • burcu baysal

  merhabalar ben izmirden burcu yemek yapmasını çok seviyorum ve bu konuda uzmanlaşmak istiyorum fakat izmirde bir yemek kursu bulamadım bu konuda bana yrdım edebilirmisiniz

 • hanefi

  ben aşçılık kursuna katılamk okumak diploma almak istiyom ilgilenen varsa yazsın saygılarımla

 • yusuf

  slm ankarada bu kursları veren yer yokmu neden kimse 2 satır yazmıyor kurs veren arkadaşlar cevap verirmisiniz

 • lale

  Ben İsmek in pastacılık kursuna gidiyorum.Muhteşem pastalar öğrendim.Bazı arkadaşlarım işi iyiyce ilerletip evinde pasta siparişi alıyorlar.İstanbul da oturanlar bundan ücretsiz faydalanabilirler

 • filiz macit

  selamlar , ben kurs görmek istiyorum bilgi alabilir miyim
  teşekkürler…

 • deniz

  Merhaba ben ankarada olgunlasma enstitüsünün kurslarına gitmiştim, bana göre çok acemiler için bir kurs.
  Ve yemek yapılan salonlarından cıktıgım zaman üstüm başım inanılmaz yemek kokuyordu anlatamam nasıl bir koku! Bir davlumbaz bir havalandırma bu kadar mı zor, inanamazsınız o dönem master öğrencisiydim kurstan çıkar yüksek lisans derslerine giderdim üstümün başımın kokusundan otobüsteki insanlardan, hocamdan arkadaşlardan utanuyordum kursu bıraktım!

  yapılan yemekler de o dönem, oktay ustanın tariflerinden farksızdı

 • sevgi

  size nasıl ulaşıcam telefonunuzda yok katılmak istyorum

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER