Bulgurlu Çiriş Yemeği

Bulgurlu Çiriş Yemeği

Bahar geldi. Taze otlar pazarlarda yerini aldı.

Bulgurlu Çiriş Yemeği

Malzemeler (2 kişi için)
Hazırlanışı
 1. Çirişleri bir arada tutan zar temizlenip iyice yıkanır.
 2. 3-4 cm uzunluğunda doğranıp üzerine kaynar su dökülür.
 3. Kaynar suda üç dakika kadar bekletilip süzülür.
 4. Bu arada tencerede kıyma tereyağında kavrulur.
 5. Çiriş, domates rendesi ve bulgur eklenir.
 6. Üzerine gelecek kadar su konulup 10 dakika kadar pişirilir.

Çiriş

Not
 • Ben çirişi Kadıköydeki salı pazarından aldım. 250 gram alabilmek için epey uğraştım. "Ben 1 kilo parası ödeyeyim sen 250 gram ver" tekliflerimi bile reddettiler. O kadarccık şeyi ne yapacakmışım. Evde 2 kişiyiz desem de laf anlatmak zor oldu.
 • Tarifi o sırada çiriş alan bir teyze ve bir amcadan aldım. Amca yumurtalı kavurmasını da tavsiye etti. Eve gelip Yurdumun Yenilebilir Otları kitabına baktığımda da benzer bir tarif gördüm.
 • Bu arada otlar nefis kokuyordu söylemeden edemiyeceğim. Pişerken kokusu çok değişti. Sadece eve verdiği hoş koku için bile alınmaya değer.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

8 Responses to Bulgurlu Çiriş Yemeği
 • K. IÅ??IK

  Sevgili Devletşah,çirişin başka adı varmı?.İlk kez duydum. Ben sebze ve otları çok seviyorum.Fotoğraf yıkanıp ayıklandıktan sonraki hali sanırım. Pek tanıyamadım. Yemek nefis görünüyor. Ellerinize sağlık.

 • dilek doğan

  sevgili devletşah
  eğer bulabılırsen madımak da yap inan okadar lezzetli ki ve de benim yerimede ye çünkü mersinde bulamıyorum

 • Beyhan Tekinarslan

  Sevgili Devletşah;
  Uzun zamandan beri aralıkla gelip tariflerinizi okuyup,dinleyip,izleyip gidiyorum.Bayılıyorum doğallığınıza ve samimiyetinize:))
  Ben de göztepe pazarında 3-4 haftadır görüyorum bu otları ama tarif bilmediğim ve deneyen birini tanımadığım için almamıştım.Yarın pazarda ilk işim 250 gr çiriş için mücadele etmek olacak:))))
  Sevgilerimle…

 • Devletşah

  Sevgili K. Işık,

  Çiriş’e yabanpırasası ve gülük de deniyormuş. Evet fotoğraflar yıkandıktan sonraki hali. Taze soğana benziyorlar. Birbirlerine bağlayan zar da soandaki en üst yaprağa benziyor zaten.

  Dilekçiğim;
  Bu hafta madımak almayı planlıyordum. Her hafta gördüğümde “Madımak ektim taşa” diye türkü tutturuyorum ama almak kısmet olmadı. Hep başka otlar almış oluyorum.

  Beyhancığım;
  Ben geçen hafta Göztepe pazarından hodan aldım. Tavsiye ederim. Tarifi yayınlayamıyorum. Fotoğraflar yanlışlıkla silindi 🙁 Bu hafta bulursam tekrar alıp yapacağım.

 • ferah metin

  ilk önce sözüme başlarkenşunu söylemek istiyorum sitenizi çok beyendim. ben bu yemeği yaptım ve çok beyenildi başarılarınızın devamını beklerim…

 • aynur

  ben doğubeyazıtlıyım.. çiriş yemeği nefis olur! herkese tafsiye ederim ! ! ! afiyet olsun…

 • serafettin AĞRI

  ciriş bir dag sebzesidir karlar eridikten sonra kendiliğinden yetişiyor tamamen doğaldır .ve hormonsuzdur.benim bildiğim kadar 3ceşit pişrilir

  1 ketesi yapılır.
  2 corbası yapılır.
  3kavurması yapılır.

 • naciye şişman

  iyi günler ben rizeden yazıyorum.bende otları sebzeleri çok seviyorum ülkemizin bu zenginliği çok güzel istanbul pazarları da bereketli kartaldaki semt pazarından aldım ilkdefa pişirdim çok beğendim tavsiye ederim ıspanak gibi pişirdim …..iyi günler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER