Öksürük Şurubu

Öksürük Şurubu

Öksürük Şurubu

Malzemeler

Hazırlanışı

 1. Tereyağını bir tavada kısık ateşte eritiyoruz.
 2. Yağ erir erimez altını kapatıp pekmezi ilave edip karıştırıyoruz.
 3. Ilık ılık içiyoruz.

Notlar

 • Kasım ayında Sufi’nin alerjileri tavan yapmıştı.Zencefil zerdeçal kürüne hemen başladık. Akıntı reflüsünü arttırmaya başladı. İki gün içerisinde de hem öksürük hem de reflü yüzünden kusuncaya kadar öksürmeye başladı. Öksürük bir başladı mı gıcık haline dönüyor durdurulamıyordu. Bir akşam yattıktan iki saat sonra hala uykuya dalamamışken öksürmekten kustu. Saçı başı her yeri felaket durumdaydı. Alıp banyoya soktum. O sıcak su ile oynarken nevresimi değiştirdim. Bu sırada telefonum hiç susmuyordu. Gece 21:00’da birisi sürekli whatsapp’tan mesaj yolluyordu ve benim sinirim tepemdeydi. Telefonu elime alıp mesaj atana güzel duygularımı iletecekken okuduklarıma inanamadım.
  Sufi’nin geçen yılki sınıf arkadaşlarından birisinin annesi hastalıklardan bunalmış benimle dertleşmek istiyordu. Birbirimizi görmeyeli neredeyse 6 ay olmuştu. İkinciyi doğurduğundan okulda pek karşılaşmıyorduk. Çocuklar da artık farklı iki sınıftaydı. Anlayacağınız ilişki düzeyimiz merhaba, merhabaya indirgenmişti. Ve çok sevgili Firuze 2 aylık Cemile’nin hastanelik olmasından, doktorun ‘abiyi okuldan alın’ lafına bunalıp bana gecenin 21:00’ında mesaj atıyordu.
  Attığı mesaj içerik olarak şöyle birşeydi: ‘Ali öksürük krizine girdi. Tekrar Cemile’ye hastalık bulaşacak diye endişe ediyorum. İkisine de yetişemediğimden annem uğradı. Ali’yi öksrürken görünce mutfağa girip şu tarifi yaptı….’
  Ben telefonu usulca bırakıp yukarıda size yazdığım, Firuze’nin tarifini yapıp duşta sıcak sularla iyiyce gevşemiş olan Sufi’ye içirdim. İçmesinden 5 dakika sonra yatakta mışıl mışıl uykuya geçmiş, öksürüğü bitmişti.
  Bir kaç ay sonra sinüzit yüzünden akıntıya bağlı öksürük krizlerimde kendime de yaptım ve o gıcık öksürükten eser kalmadı.
 • Biliyorsunuz öksürüğü kesmek iyi birşey değil. Ciğerlerde iltihap varsa öksürük bunu söküp atmaya yarıyor. O yüzden öksürüğün cinsini iyi belirlemek lazım. Bunu da en iyi doktorunuz yapabilir.
 • Daha önce denediğim ve yine memnun olduğum öksürük şurubunu da hatırlatmak isterim. O daha çok enefeksiyonlarda iyi geliyorç Malum sarımsağın antibiyotik etkisi var.
 • İçindeki pekmezin cinsi pek mühim değil. Herhangi biri – üzüm, dut, keçiboynuzu olur.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to Öksürük Şurubu
 • Aslı

  Merhaba.
  Ben cezvede suyun içine atıyorum tereyağını suyun sıcaklığı ile eridikten sonra pekmezin içine boşaltıyorum. Daha kolay gibi geldi. iyi günler:).

 • Gülcan Baran Turan

  Benim de iki oğlum var.6 ve 4 yaşlarındalar.İki çocuk,hele de yaşları yakınsa çok zor.Paylaşımlarınızı beğendim.Benim de bir blogum var,henüz çok yeni.Beklerim.

 • nesrin

  Devletşah hanım ellerinize sağlık doğal sağlıklı öksürük şurubu tarifiniz teşekkürler selam sevgiler…………………

 • nesrin

  Devletşah hanım ellerinize sağlık benim iki kızım birisi 17 aylık diğeri 40 günlükken boğmaca oldular sürekli kusuyorlar öksürüyorlardı çarşaf değiştirmeye çoçuklarımı yıkamaya yetişemiyordum komşum kulakları çınlasın Naciye tereyağ bal karıştırıp ısıtıp vermemi söyledi gerçekten mükemmel sonuç verdi. çok uzun yıllar geçti aradan sizin tarifinizde doğal şurup çok teşekkürler selam sevgiler …

 • gökçe

  Merhaba
  Ben de hamileyken öksürük krizleri yaşadığım bir dönem geçirmiştim. Gece uyumadan önce ve gece uykudan uyandıran öksürük nöbetim olurdu. Onu hatırladım şimdi. Akciğer ile ilgili yapılan tetkiklerimde endişelenecek bir sonuç çıkmadı. Kadın doğum doktorumun verdiği şurup öksürüğümü kesmemişti. Şurup ayrıca geniz akıntısını arttırmışti. Sonra kayınvalidem gece yatmadan önce bir iki çorba kaşığı tahini üstündeki yağıyla birlikte çiğnemeden direkt yutmayı önermişti ve şifayı tahinde bulmuştum. Umarım deneyen ve şifa bulanlar olur.

 • duygu şen

  bunu rahmetli anneannem bize yapardı…gerçekten de çok faydalı

 • Semiha Kuyucu

  Güzel siteniz ve harika paylaşımlarınız için çooook teşekkürler…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER