Balık Yağı ve Omega3 Kullanmak Şart mı?

Balık Yağı ve Omega3 Kullanmak Şart mı?

Balık Yağı ve Omega3 Kullanmak Şart mı?

Haftada kaç gün balık yiyorsunuz? Biz av yasağı olmadığı zamanlarda yani 15 eylül- 15 nisan arasında genellikle haftada 2-3 öğün, av yasağı zamanında da tek öğün balık tüketiyoruz. Uzmanlar haftada 3 öğün balık tüketiminin vücudun ihtiyacı olan omega-3’ü almaya yeteceğini söylüyor.

Sufi son zamanlarda balık yemek istemiyor. Balığı görünce nedense karnı birden doyuyor. İçimden ‘amaaan yemese ne olur sanki’ diye geçirdikten sonra oturup uzun uzun okudum. Okuduklarım heba olmasın diye buraya da not düşmeye karar verdim.

Sufi Ozcan ne yesek

Omega 3 nedir?

Omega-3 bir yağ asidi cinsidir ve insan beyininin %20’si bu yağ asitlerinden oluşmuştur. Yani bizler için olmazsa olmazlardandır. Vücut için bu kadar elzem olan Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemez. O yüzden mutlaka dışarıdan gıdalarla alınmalıdır.

En önemli omega-3 kaynaklarına geçmeden önce birazcık yapısından ve çeşitlerinden bahsedeyim.

Alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA), ve dokosaheksaenoik asit (DHA) en önemli Omega-3 yağ asitleridir. Bunlardan ALA aktif metabolitler içermez. Yani aslında içinde Omega-3 bulunmaz. EPA ve DHA aktiftir. Ve bu yüzden çok çok önemlidirler. ALA vücut tarafından Omega-3’e çevrilir. Bu çevirme oranıda %10-15 gibidir. Yani tükettiğiniz gıdadaki ALA miktarının %10-15’i ancak Omega3 haline gelip, beyin, kalp vs gibi ihtiyaç duyulan yerlere aktarılır. O yüzden ALA gerçek bir Omega-3 kaynağı sayılmaz.

Bir örnek vermek istersek ceviz ALA açısından zengin gıdalardandır. Günlük Omega-3 ihtiyacını karşılayabilmek için yaklaşık 10 kg ceviz yemek gerekiyor. İmkansıza yakın bir tüketim miktarı. Aynı şey keten tohumu için de geçerli.

hamsi tava

Omega 3 kaynakları nelerdir?

EPA ve DHA hayvansal gıdalarda ALA ise bitkisel gıdalarda bulunur. Balık en önemli Omega-3 kaynağıdır. Bu yüzden balık tüketimi çok önemlidir. Ancak balık tüketirken de dikkatli olmak gerekli. Omega-3 açısından zengin somon, ton gibi soğuk su balıkları çok uzun ömürlüdür. Denizlerin durumu malum… Her türlü atık denizlere boşalıyor. Petrol sızıntıları da büyük problem. Haliyle uzun ömürlü balıklarda maalesef ağır metal birikimi fazla oluyor. Beynimize güzel yağlar gitsin derken, karaciğerimize zehir depolamak mümkün. Bu sebeplerden hamsi, lüfer, istavrit gibi küçük ama omega-3 açısından zengin balıkların tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ceviz, keten tohumu gibi bitkisel kaynakların da beslenmede bulunması mutlaka gerekli. Ayrıca yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerde de omega-3 bulunuyor.

barbun

Omega 3 takviyesi şart mı?

Evet… Bunu ben söylemiyorum. Birçok doktor, beslenme uzmanı ve hatta psikiyatrlar söylüyor. Omega-3 yeteri kadar vücuda giremediğinde hücreler elastikiyetini kaybediyor ve her türlü hastalığa açık hale geliyoruz. Mesela damarlar sertleşiyor ve kalp krizi, tansiyon vs gibi hastalıklarla mücadeleye başlıyoruz. Ya da en başta söylediğim gibi beynimizin %20’sini yok etmiş oluyoruz. Tıbbi olarak buna alzheimer da diyebiliriz. Postpartum depresyon yani lohusa depresyonunun da ilk sebeplerinden biri olarak omega-3 eksikliği gösteriliyor. Hamilelik süresince takviye almayan anne adayının vücudundaki omega-3 depoları bebeğin beyin ve vücut gelişimi için çekildiğinden doğum sonrası omega-3 eksikliği depresyona neden oluyormuş.

Yaz döneminde hamsi, lüfer gibi balıkların bulunmaması; yediğimiz gıdaların sanayileşme nedeniyle eskisi gibi besleyici olmaması da duruma eklenince balık yağı kapsülü ya da şurubu kullanmak en iyi yöntemlerden birisi haline geliyor. Açıkçasını söylemek gerekirse ben Prof.Dr. Ahmet Aydın’ı (Allah rahmet eylesin) dinlediğim bir seminerden sonra çocuk doktorumuza danışarak haftalık balık tüketim miktarımıza rağmen hem kendim hem de Sufi için balık yağı kullanımına başladım. O şurup içiyor ben de kapsülü yutuyorum.

Bu kadar lafın sonunda Sufi aslında balık yemese de olur. Zaten balık yağı şurubu içiyor. Ama annesi Sufi’ye ayrı babasına ayrı kendisine ayrı yemek pişirmeyeceği için Sufi balık yemeye devam edecek. Annesi de tabakta bırakılan, yenmemek için etrafa saçılan balıklara göz yumacak.

cupra

* Unutmadan söylemek istiyorum omega-3 kanı sulandırdığından kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Ameliyat olacakların, sezeryan ile doğum yapacakların belli bir süre kullanımı bırakması çok önemli.

** Çocukları için balık yağı kullanacaklar için de dikkat etmesi gereken bir nokta var. Yaz aylarında ‘cod liver oil‘ denilen balık ciğerinden elde edilen balık yağı içindeki d vitamini yoğunluğu nedeniyle kullanılmıyor. O yüzden alırken mutlaka dikkat edin.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

27 Responses to Balık Yağı ve Omega3 Kullanmak Şart mı?
 • merhaba;

  bilgi için çok teşekkürler;ama bu konuda benim aslında aklımı karıştıran bir yer var.Bazı uzmanlar omega 3 bakımından zengin balıkları öneriyor mesela lüfer;ama bazıları da dip balıklarını ağır metaller nedeniyle tercih etmiyor ama bildiğim kadarıyla omega 3 genelde dip balıklarından daha fazla.Yani bu konu biraz karışıyor aslında.

  Okuduklarının arasında bununla ilgili bir not var mıydı acaba?

  çok teşekkürler;

  sevgiler

  • Devletşah

   Evet; yazıda da bahsettiğim gibi bunların yenilmesi tavsiye edilmiyor. Daha küçük balıklar yenilmeli. Lüfer bunlardan birisi. Yenmemsi gerekenler somon, ton balıkları. Bunlarında bir kısmı çiftlikte üretiliyor ve test ediliyor. Güvenilir üreticisi olan somon ve ton balığı da yenilebilir. Takip numarası vs olan somon ve ton balıkları var.

  • Özlem

   Sayın Devletşah
   Aşağıda linklerini verdiğim Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın Omega 3 hakkındaki iki yazısını okumanızı öneririm.
   Saygılar

   http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/29/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/balik-yagi-haplarinda-karsinojen-bulundu/

   http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/07/28/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/balik-yagi-hapi-icenler-oltaya-geliyor/

   • Devletşah

    Merhaba;

    Kendisini ben de takip ediyorum. Ancak üslubundan ve insanlardan aptalmış gibi bahsetmesinden hazetmiyorum. Bu sebeple de pek güvenilir bulmuyorum. Prof.Dr. Ahmet Aydın (Allah rahmet eylesin) bence bu konuda çok daha güvenilir ve çok daha saygın bir üslup sahibiydi. Kendisinin sitesinde de bu konularda bilgi var. Linkler yazıda mevcut. Onlara da bakabilirsiniz.

    Balık yağı drajeleri kanserojen diyor. Balıklar kanserojen zaten. O yüzden ikisinin de birbirinden farkı yok. Haa.. Kanserojen içermeyen hap yapmak mümkün ama balığın kanserojen olmayanını maalesef bulmak imkansıza yakın.

    Yazıda ’15 seneden beri yıllık analizler yaptığını ve testlerin ilk defa pozitif çıktığını bildirdi.’ diyor. Yani bu bir üretim hatası olabilir vs. Konuyu takip etmek gerekli.

 • fatma sarı

  Selamlar devletsah
  Balık yagı kapsüllerinde sıkıntım var benim
  jelatin ve Dünyada helal jelatin üretimi yok genel olarak hepsi domuz jelatini bu sebebden kapsül almıyorum

  • Fir

   Balikyagi iceren kapsullerde balik jelatini kullanim miktari oldukca yuksek. Eczaciniza danisip alabilirsiniz. Guvenmiyorsaniz almadan once icerigini bir de siz okuyun. Yine de guvenmezseniz neyse ki suruplari var 🙂

  • Devletşah

   O zaman şurup içeceksiniz. Ama gıda şirketlerinde çalışmış birisi olarak net olarak söyleyebilirim ki bitkisel jelatin diye birşey var ve çok yaygın şekilde kullanılıyor. Ürünlerin ambalajlarını doğru okumak en iyisi. Özellikle FDA onaylı ürünlerin ambalajlarında yanlış herhangi bir bilgi olmuyor.

 • hazal san

  merhaba, hergün mü alıyorsunuz balık yağı acaba? Yaz aylarında cod liver oil kullanmak neden sakıncalı?

  • Devletşah

   Evet her gün alıyoruz. Evdeki bitince ben yenisini alana kadar 3-5 gün ara veriyoruz.

   Cod Liver Oil içinde yüksek miktarda d vitamini var. Malum yazın güneş pırıl pırıl parlıyor. D vitamini iliklerimize kadar sayesinde işliyor. Balık yağından gelen d vitamini ile birlikte fazla kaçıyor. Fazla d vitamini de zararlı. Hiperkalsemi’ye sebep olabiliyor.

   bir tane de d vitamini yazısı yazayım bari 🙂

   • ŞERİFE

    Devletşah Hanım merhaba, yazınız benim için oldukça faydalı oldu teşekkür ederim. 6,5 Aylık hamileyim. Çok düzenli olmasada Balık Yağı alıyorum. Yorumlardan birinde jelatinin helal olup olmadığı ile ilgili bir yorum yazmıştı arkadaş. Ben balıktan üretilen jelatin içeren bir kapsül kullanıyorum. Araştırırsa bulabilir. Onun haricinde size danışmak istediğim konu ise D vitamini. İsmini tahmin edeceğiniz bir doktor hanım Amerikada 2015 yılının Şubat ayında yayınlanan bir raporda D vitamininin fazlasının herhangi bir zararı olmadığının yer aldığını belirtti. Hatta şöyle bir örnek verdi, Ögle saatlerinde 20 dk kadar güzel bir güneşte kalmanın kişiye 25000 ünite D vitamini kazandırır. Oysa doktorlarımız D vitamini seviyesi 110-120 yi geçtiğinde seviyenin çok yüksek olduğunu, toksik olabileceğini söylüyorlar. Bunları dikkate almayınız dedi. D vitamini takviyesi alıyorum. Siz araştırma yapmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

    • Devletşah

     Merhaba;

     D vitamininin fazlası zararlı. Ama pek çok faktöre bağlı. Vücudunuza aşırı kalsiyum giriyorsa bunlar birleşip kireçlenme diyebileceğimiz olaylara sebep oluyor. Böbreklerde taş vs… Yoksa tek başına elbet zararı yok. Ama vücutta hiçbir şey tek başına çalışmıyor.

     Geçen yıl bir arkadaşımın oğlu sürekli hasta oluyordu. Ağustos ayında gribe yakalanınca tam tarama testi yaptırdılar ve d vitamini eksikliği çıktı. Neredeyse bütün gün parkta bahçede oynadığı bir dönemde d vitamini eksikliği görülmesi düşündürücü. Çünkü güneş iyi ve doğru d vitamini kaynağı ama korunmak için sürekli krem sürüyoruz. Uzun kollu vs giyiyoruz doğrudan temas etmemek için. Çünkü radyasyon kaynağı aynı zamanda.

     20 dakika öğle güneşinde her gün durmanın vereceği cilt zararını düşündüğümde d vitamini damlası kullanmayı tercih ediyorum.

     Bebeğinizi umarım sağlıkla kucaklarsınız.

     Sevgiler

 • Sevda Çakmak

  Merhaba, ben kızım için yaklaşık 7 aydır Nutrigen Omega şurubunu kullanıyorum. Tadı bana göre inanılmaz kötü. Kızıma binlerce teşekkür ediyorum içtiği için. Ve açıkçası hastalanmalarında gözle görünür bir fark var ama şurup sebebiyle mi bağışıklığı artık büyüdükçe gelişiyor diye mi bilemiyorum. Yalnız sizin de söylediğiniz gibi D vitamini ile ilgili durumdan dolayı yazın, yerine ne kullanacağımı bilemiyorum. Çünkü bu şurup A,D,E,K vitaminlerini de içeriyor. Yerine araştırdığım ithal ve bulması oldukça sıkıntı olan markanın da idrarda kristalleşme yaptığını öğrendim ve aramaktan vazgeçerek Nutrigen’e başladım. Yazın kullanmak üzre, sizin önerebileceğiniz Omega3 takviyesi için şurup fikrinizi bilmek isterim. Nerdeyse her doktor başka başka şeyler söylüyor.

  • Devletşah

   Merhaba;

   Ben Sufi için hepsinden kullanıyorum. Her üründen kullanmak olası riski azaltır. Her markanın kendisine göre özellikleri var. Büyük bir eczaneye girip sorun. Onlar hepsinden reklam aldıklarından hepsine aynı mesafede davranıyorlar 🙂

 • Fir

  Kitchen24 kanalinda dunyanin en iyi beslenen ulkeleri belgeselinde birinci sirada (ins yanlis hatirlamiorumdur) izlanda vardi ve hergun -cok soguk oldugu icin tarim ve hayvancilik cok kisitli- balik yemelerine ragmen hergun cocuklar hergun balik yagi ictiklerini soylemislerdi 🙂

  • Devletşah

   Evet… Onlar özellikle d vitamini katkılı kullanıyorlar. Malum güneşle ilişkileri de sınırlı.

 • raziye

  merhaba devletsah hanım ben de hem kendim hem de 2.5 yasındaki oğlum için balık yağı kullanmak istiyorum ama marka konusunda tereddütlerim var acaba hangi marka kulanıyorsunuz?
  buraya yazmak istemezseniz mail atabilir misiniz?

  • Devletşah

   Merhaba;

   Açıkçası marka veremeyeceğim. Çünkü hemen hemen her markayı kullanıyorum. İçindekiler kısmına bakıyorum. Üretici firmasına bakıyorum ve alıyorum. En meyvelisinden de kullandım -ki başlamak için en iyi tercih- en ağır balık balık olanından da kullandım. Sadece mevsime göre cod liver oil olup olmadığına bakıyorum.

 • hazal san

  merhaba,
  Rahmetli Ahmet Aydın morina balığı karaciğeri yağını tavsiye ederdi…

  • Devletşah

   Evet.. Ama yazın kullanılamıyor. Kış için 🙂

 • aslı

  Sizi uzun zamandır takip ediyorum fırında fransız tostunuz yoğrulmayan hızlı ekmeğiniz ve daha pek çok tarifiniz favorim.Ancak hiç ses vermemiştim konu sufi olunca dayanamadım.Araştırmacı karakteiniz ve mesleki tecrübeniz tartışmasız.Ama ben de kızına 2.5-3 yaşlarında balık yağı takviyesine başlamış bir biyolog olarak tecrübemi paylaşmak istedim.Balık yağı birkaç şişeden sonra kızımda döküntüler yapmaya başladı ve bu döküntüler egzamaya dönüştü .İlk başta balık yağına kondurmadım ama sonra yaptırdığım alerji testinde torik ve benzeri familyalardan balıklara alerji ortaya çıktı.Sufinin de allerjik bir bünyesi olduğunu bildiğim için affınıza sığınarak yazmak istedim.Alırken bu yönüyle de içeriğine bakmanızı tavsiye ederim sevgiler

  • Devletşah

   Merhaba;

   Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. 1,5 senedir kullanıyoruz çok şükür bir şey çıkmadı şimdiye kadar. Bir de hep aynı ürünü değil sürekli değiştirerek kullanıyorum. Yani a marka ile başladık, b,c,d,e diye gidiyorum. Daha iki kere aynı şişeyi almışlığım olmadı. Ama başa dönmemiz yakındır. Tam olarak da bu gibi nedenlerle sürekli değiştiriyorum. Alerji, bağımlılık vs.

   Size de çok geçmiş olsun.
   Sevgiler

 • zuhal

  Balık yağını ben de kullanıyorum Emre’ye ama kabul ettirmek zaman aldı.Ve babasına rağmen haftada bir somon yiyoruz.Evet somon çünkü başka balık yemiyor.Kokusundan rahatsız.Bir karadenizli olarak haftada bir somona razı oldum.Ve Metro grossmarketten aldığım için rahatım.Acaba çok da rahat olmamamlı mıyım dedim okuduktan sonra:(

  • Devletşah

   Merhaba;

   Metro ürün takibi konusunda çok başarılı. O yüzden rahat olabilirsiniz.

 • nesrin

  Devletşah hanım ellerinize sağlık çok kapsamlı güzel bir yazı her zamanki gibi bizi aydınlattınız !! kemik erimesi sebebiyle çok fazla kalsiyum kullanıyorum hemen balık yağı almaya gidiyorum çok teşekkür ederim sevgiler…………………..

 • kerem

  göz için omega3 kapsülü öneriyorlar.ama piyasadaki kapsüllerden.hangilerini alıp kullansam bilemiyorum.buradan sanırım marka önermiyorsunuz.e posta adresime önerdiğiniz markayaı yazarsanız sevinirim…

  • Devletşah

   İçeriğine bakarak siz karar verin. DHA / EPA miktarı en yüksek olanı alın.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER