Unsuz Şekersiz Kek

Unsuz Şekersiz Kek

Unsuz Şekersiz Kek

Malzemeler

Hazırlanışı

 1. Pekmez, portakal çiçeği suyu, kuru üzüm, kuru dut, cranberry ve ufak ufak doğranmış hurma kapaklı bir kasede karıştırılıp yarım saat dinlendirilir.
 2. Bu arada leblebi, ceviz, fındık ve ayçekirdeği içi bir tavada hafifçe kavrulup soğutulur.
 3. Soğuyan kuruyemişler mutfak robotunda un haline getirilir.
 4. Yumurtalar beyazlayana kadar çırpılır.
 5. Yumurtalara portakal çiçeği suyundaki karışımın tamamı eklenip karıştırılır.
 6. Taze incirlerin kabuğu soyulup ezildikten sonra karışıma eklenir.
 7. Kefir eklenip karıştırıldıktan sonra kuruyemiş unu ve kabartma tozu eklenir.
 8. Yağlanmış tepsiye dökülen karışım önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yarım saat pişirilir.

Notlar

 • Malum evde şeker kullanmıyoruz. Yine malum abur cubur şeklinde beslenmeye de karşıyım. Son zamanlar da gluteni de azaltmaya giriştim. Ayrı bir konu başka zaman uzun uzun yazarım. O yüzden evde artık eskisi kadar çok kek, kurabiye pişmiyor. Ancak misafir geleceği zamanlarda ya da kutlamalarda pişiriyorum. O zaman da eskisi gibi bol şekerli unlu şeyler pişmiyor haliyle. Bu tarif de komşumuzda yaptığımız minik bir parti için pişti.
 • Gelelim cranberry, blueberry karmaşasına ve bütün bunların hepsine yabanmersini denmesine… Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bu iki meyvecik benim de kullanmaktan zevk aldığım ve Türkçe karşılığını bir türlü bulamadığım herkesin bir şeyler dediği şeyler. Geçen yıl Cranberry Pazarlama Komitesi adı altında kar gütmeyen bir organizasyondan küçük bir hediye paketi gelmişti. Sonrasında kendileri ile uzun uzun yazışmalarımız oldu. İşte o sırada bu isim karmaşasından da bahsettik. İşte size blueberry nedir? Cranberry nedir? sourularının cevabı:

  Bu bitkilerin hepsi fundagiller ailesinden, Türkçe’de üzümsü bitkiler olarak geçiyor. Cranberry (yazılışı İngilizce, okunuşu kranberi), Türkçe isim olarak Turna yemişi denildi. Blueberry de aslında likapa değil. Şöyleki likapa diye gösterilen ve tattırılan bitki oldukça acı, çok çekirdekli, meyveleri küçük, yabani olarak yetişiyor ve üzerinde bir bilimsel araştırma yok. Blueberry’nin akrabası ve görünüm olarak oldukça benziyolar. Blueberry ‘highbush blueberry denilen, kültüre alınmış bir cins ve Blueberry’ye verilen Türkçe isim mavi yemiş. Bu iki isim de(mavi yemiş ve Turna yemişi) Prof. Dr. Hüseyin Çelik tarafından verilmiştir, kendisi 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesidir ve Türkiye’de üzümsü bitkiler adına uzmanlaşmış benim bildiğim tek hocadir. Mavi yemiş isminin halk arasında oturması oldukça zor, çünkü herkes blueberry’i yaban mersini diye biliyor. Turna yemişi isminin biraz daha şansı var, ama biz isim karışıkliğini önlemek adına Cranberry kullanmayı tercih ediyoruz, çünkü cranberry diye aradığınız da karşınıza blueberry çıkmıyor.

  Bu arada Cranberry ile kızılcık ile de karıştırılıyor, hatta Google tercümesi bile yanlış olaral kızılcık diyor. Kızılcık ise cornelius yani Kızılcıkgiller ailesinden ve ağaç oluyor, ve yine Cranberry ile ilgisi yok.

 • Şimdi taze incir zamanı olduğundan bu kekte onu kullandım. Ancak kışın 4-5 adet kuru inciri de küçük küçük dilimleyip portakl çiçeği suyuna yatıracağım.
 • Portakal çiçeği suyunu bir arkadaşım Beyrut’tan getirmişti. Malum orada herşeye katılıyor. Baklavaya, kahveye aklınıza ne gelirse… Portakal çiçeği suyu yerine gül suyu ya da normal su da kullanılabilir.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Unsuz Şekersiz Kek
 • Yelda Özyurt

  Aydınlatmalar için teşekkürler. Malzemeleri görünce vazgececektim ama şuan evde olanları olmayanların yerine tamamlayarak ve gülsuyu ile denemeyi düşünüyorum.

 • Esma

  Saglikli bir Tarif blueberry ve cranberries’i bende cok seviyorum burada(Sydney ‘de cup keklerin icine koyuyorlar cokguzel oluyor)
  Tarfi deneyecegim ama kefir’i bulmak zor kefir yerine baska ne kullanilanabilirim?

  • Devletşah

   Yoğurdu sulandırıp kullanabilirsiniz. Ayran yani 🙂

 • Esma

  Saglikli bir Tarif blueberry ve cranberries’i bende cok seviyorum burada(Sydney ‘de cup keklerin icine koyuyorlar cokguzel oluyor)
  Tarfi deneyecegim ama kefir’i bulmak zor kefir yerine baska ne kullanilanabilirim?
  Tesekkur ederim

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER