Çatlaklar ve Kremler

Çatlaklar ve Kremler

Çatlaklar ve Kremler

Hamilelikte insan garip bir şekilde güzelliğine dah adüşkün hale geliyor. Büyüyen göbeğin, dengesizleşen vücudun bir ekisi olsa gerek. Saçım nasıl görünüyor, yanaklarım tombikleşmiş mi, bu ben yeni mi çıkmış gibi soruların ardı arkası kesilmiyor.

Bir sık sık hamilelikten sonraki kısım düşünülmeye başlanıyor. ‘Bu göbek büyüyor da lastikten değil ya eski haline dönsün kesin sarkar’ gibi endişeler de bu güzellik furyası ile akıldan geçmeye başlıyor. İşte tam o günlerde eğer çok hızlı kilo alıp veren biri değilseniz çatlak kelimesi ile de tanışıyorsunuz.

Derinizin genişlemeye başlaması ile yeterince sıvı tüketimi olmaz ve cilt nemlendirilmezse çatlaklar oluşabiliyor. Bunu engellemek için türlü türlü krem var. LAkin kremler deriden emilip bebeğinize de ulaşaildiğinden her kremei kullanmak doğru değil. Doktorunuza bunu sorabilirsiniz. Ya da eczanelerde hamilelere yönelik fiyatı kallavi ürünlerden birisini alıp kullanabilirsiniz.

Eşim bende de başlayan bu endişeleri görerek yurtdışı seyahatlerinden dönerken bana hamileler için çatlak önleyici bir kremi Türkiye’dekinin neredeyse yarı fiyatına getirdiği için rahatlıkla onu kullanmaya başladım. Ancak kremin yeterince nemlendirmediğini hissetmeye başladığımda başka yollar aramaya koyuldum. Yeterince nemlenmediğini nasıl hisseder insan demeyin. Karnınızda garip bir kaşıntı ve gerginlik hissi başlıyor da oradan anlıyorsunuz. İşte o zaman en önemli nokta iradenize sahip olup karnınızı kaşımamak.

ikea vildbar sulama

Bir kaç arkadaşım duştan sonra kullanılan bebek yağının baya faydalı olduğunu söyleyince onu da uygulamaya başladım. Gerçekten de faydası dokundu. Ama ideal çözüm doğadan geliyormuş da farkında değilmişim. Elimi demir tencereye yapıştırdığım bir gün çözümü de buluverdim. Evet, çözüm zeytinyağındaydı…

Üniversite yıllarımda krem karamel yaparken elime devrilen kızgın şeker nedeniyle epey süre yanık tedavisi görmüştüm. Pansumana gittiğim eczacı yaz sıcaklarında elimi nemli tutmak için zeytinyağı kullanmamı söylemişti. Hatta yandığı an elime zeytinyağı sürersem hava ile temas kesileceğinden rahat edeceğimi söylemişti. O gün bugündür ne zaman bir yerlerimi yaksam zeytinyağı sürerim. Zeytinyağı tedavilerinin birisi sırasında elimin normal kremden daha iyi nemlendiğini ve yumuşadığını hissetmişim. O nedenle salata yaparken elime damlayan yağı yıkamak yerine krem gibi ovuşturmayı tercih eder olmuştum. Birkaç dakika sonra cildim tarafından tamamıyle emildiği için de sanıldığı gibi yapışık bir hal almıyor.

Elimi tencereyle yaktığım o gün hemen karnım üzerinde de bir deneme yaptım. Sabah duştan sonra zeytinyağı ile nemlendirdiğim karnım, akşam yatana kadar hiçbir rahatsızlık hissettirmedi bana. Hatta her zamankinden daha da esnek hissettiğimi söylemeliyim. Şimdilerde çiçek sulama spreylerinden birisine doldurduğu zeytinyağını eşimin getirdiği kremle dönüşümlü olarak kullanıyorum.

Bakalım doğum sonrası çatlaklarım olacak mı? Şimdilik durum iyi gibi. Gerçi çatlak işinin genetik olduğu söyleniyor. Bazılarında ne yaparlarsa yapsın mutlaka oluyormuş.

*Fotoğraf stok sitesinden alınmadır.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to Çatlaklar ve Kremler
  • Dilek

    Devletşah Merhaba,

    26 haftalık hamileyim ve aynen senin de anlattığın gibi çatlak oluşmaması için bu konular bayaa bir ilgimi çekiyor.

    Zeytinyağını nasıl kullandığını tam olarak anlayamadım. giysilerin yağ olur gibi düşünüyorum. banyodan önce sürüp biraz bekleyip yıkıyor musun yoksa?

    Bilgilendirirsen sevinirim. Kolay gelsin.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER