Denizin Derinliklerinde

Denizin Derinliklerinde

Imax ve ben

Havanın soğukluğuna aldırmadan derinliklere daldık. Muhteşem bir tecrübeydi.

İki ay kadar önceydi. Gazetenin pazar ekinde sinema ilanlarına bakıyordum. Birden gözüme Maltepe Carrefour’da Imax sinemasının seansları ilişti. Sayfaya bir daha baktım gerçekten Imax yazıyordu. Eşime gösterdim. "Tamam gidelim" dedi. T-rex‘in oynadığını öğrenince "Korkmak yok tamam mı?" diye ilave etti. O sırada kapı çaldı ve misafir geldi. Gidemedik. Ondan sonrasında bildiğiniz gibi ben fazlasıyla meşguldüm gidemedik.

Şimdi Imax nedir diyeniniz olabilir. Bu filmler çok yüksek çözünürlükte çekilip 3 boyutlu hale dönüştürülüp çok büyük perdelerde oynatılan filmlerdir. Bir çoğu belgesel nitelikli olmakla beraber son dönemlerde bazı sinema filmlerinin ve animasyonların da Imax’i yapılmaya başlanılmıştır.

Neyse nihayet dün fırsat bulduk ve gittik. Dün Denizin Derinliklerinde Into the Deep oynuyordu. Eşim yolda giderken "hayatının en heyecan verici 35 dakikasını geçirmeye hazır ol!" dediğinde heyecanım daha da arttı.

Sinemanın önüne gelip, kuyruğu gördüğümde gözlerime inanamadım. Karda evde kalmaktan bunalan herkes sinemaya hücum etmişti. 35 dakikalık film için 15 dakika sırada bekledikten sonra biletimizi aldık. Salona girerken kapıda kocaman gözlüklerimizi verdiler.

Perdeyi gördüğümde gözlerime inanamadım. Bildiğimiz sinema perdelerinin 3 katı kadar büyük bir sinema perdesi düşünün. Karşısında neredeyse dikey konumda sıralanmış koltuklar. Yerlerimize geçtik. Salonda bizden başka on kişi daha vardı. Meğer gişedeki kuyruk, o sırada oynamakta olan normal filmler içinmiş.

Önce gelecek program T-Rex’ten görüntüler vardı. İlk sahnede etrafa saçılan taşlardan sakınmak için kendimi koltuğun altına eğilirken yakaladım. Daha sonra dinazorların dişlerine yakından baktım.

Sonra derin sulara dalıp gittik. Ön sıramızda oturan ufaklıklar balıkları yakalamak için sürekli atlayıp zıpladılar. Ne yalan söyleyeyim ben de bir iki tanesini okşamaya kalktım.

Film 35 dakika sürdü. Zaten daha uzun sürmesine gözlerim dayanmazdı. O yüzden Imax filmler 35-45 dakika uzunluğunda oluyormuş. Eşimin dediğine göre beni büyüklüğü ile bu kadar şaşırtan perde, onun İngiltere ve Amerika’da gördüklerinden daha ufakmış.

Herhalde bundan sonra normal bir filme gitmek bana hiç ama hiç keyif vermeyecek…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

9 Responses to Denizin Derinliklerinde
 • NİLÜFER ATILGAN

  Merhabalar,
  daha yeni keşfettim seni..
  tüm yazılarını okuyamadım henüz.
  eşime süpriz yapmak istiyordum şu sıralar ve imaxtan haberim yoktu.kendisi sinemayı çok severde..
  şimdi hemen seansalarına bakıp biletilerimizi ayarlamam gerekiyor.
  teşekkürler
  sevgiler

 • Neslihan Yalman

  Ben 2003 yılında Amerikada seyretmiştim ilk kez imax filmini. Sanırım 3 kez filan gittim 1 ay kaldıgım süre içerisinde. Çok zevkliydi 🙂 Buradada gitmek istiyorum ama bir türlü fırsat olmadı 🙂 Üstelik Maltepe Carrefour ‘a arabayla 15 dk uzaklıktayım 🙂 Siten çok güzel darısı başıma 🙂 Başarılar.

 • hande tok

  ben ankara migrosta izlemiştim ama burnumun dibinde haberim yokmuş teşekkürler

 • Biyce Ay

  İstanbullular çok şanslısınız.
  Teknolojinin nimetlerinden yararlanabiliyorsunuz.
  Bizim için de seyredn, zira bizim buralara ne zaman öyle şeyler gelir biliinmez…

 • Devletşah

  Aybice hanım;

  Konya Ankara’ya çok yakın. Bir haftasonu kaçamağı yapıp Ankara’daki Imax sinemasına gidebilirsiniz. Yazıdaki linlerde Ankara adresi de var.

 • Fatih TAÅ??KIRAN

  İlginç bir deneyim doğrusu. Ben de ilk defa 3 Boyut olayını TV’de denemiş oldukça heyecanlanmıştım. Aradan yıllar geçti, unuttum gitti. Sinema deneyimi hele bir de anlattğın gibiyse oldukça ilginç olabilir. Denemek lazım. Bu arada: eşine bolca selamlar.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER