Tostoraman

Tostoraman

Herhalde Sufi’nin açık ara en sevdiği kitaplardan birisi Tostoraman nam-ı diğer The Grufallo. Sık sık en sevdiğim yemek ‘üzerine Devyetşah konmuş bir dilim ekmek’ ya da ‘en sevdiğim yemek Barış külbastı’ dediğini duyarız. Sevdiği kişilere bu şekilde takılmayı çok sever.

Ne yalan söyleyeyim Tostoraman’ı ben de çok seviyorum. Minicik bir farenin aklını kullanarak kendisinden onlarca kat büyük hayvanları alt etmesini anlatıyor kitap.

Geçen yıl Sufi sınıfındaki bir arkadaşından ölesiye korkuyor, okula gitmek istemiyordu. Bunda da haksız değildi. Bütün çocukların yüzü gözü tırmalanmış, sıranın kendisine de geleceğini düşünüyordu. İşte o zamanlar Tostoraman bize epey fayda sağlamıştı. Minik fare gibi cesur olmaya karar vermişti.

2014 Tostoraman’ın yazılışının 15. senesiymiş. İngilterede bir sürü etkinlikle kutlanmış. Hatta bazı markalar birçok Tostoraman resimli kıyafetler üretmişti. Ezgi ve Neslihan sağolsunlar Sufi’ye 5 yaşına kadar giyebileceği çeşit çeşit Tostoraman tshirtleri almışlardı.

Sanıyorum Julia Donaldson ve Axel Scheffeler ikilisinin bütün kitaplarını ana oğul çok seviyoruz. BBC’nin yaptırdığı bu kısa filme de bayıldık. Kitabı okuduktan sonra seyrederseniz İngilizce olması hiç problem olmayacaktır. Türkçe tercümesi o kadar güzel yapılmış ki seyrederken siz de hayran kalacaksınız.

*Tostoraman’ın Oğlu diye ikinci bir kitap daha var. Ancak baskısı kalmadığından bulunmuyor. BBC onun da filmini yaptırmış. Ama onu da bulamadım. Kitabı ya da filmi göreniniz duyanınız olursa haber vermeyi unutmayın.

*Julia Donaldson ve Axel Scheffeler ‘ın bence en güzel kitabı Zogi… Onu da söylemeden geçmeyeyim.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Tostoraman
 • Ece

  Devletşah Hanım,
  Zogi bizim Julia Donaldson ile tanıştığımız kitaptı. Sonrasında sırasıyla bütün kitaplarını aldık. Açık ara benim kızımın da en çok sevdiği yazardır. Bu kısa animasyonu biz de defalarca izlemişizdir. Hatta bir ara TRT Çocuk TV’de de yayımlandığını görmüştüm.
  Julia Donaldson & Axel Scheffler ikilisinin kitapları gerçekten hem görsel olarak hem de kurgusal olarak çocukları içine alıyor. Tabi bunda çevirisini yapan Yıldırım Türker’in katkısı da yadsınamaz.
  Tostoraman’ın Yavrusu bizde mevcut. Bu durumda biz şanslı sayılıyoruz sanırım. 🙂
  Size tavsiyem Minik Balık, Değnek Adam ve diğer kitaplarını da alıp okumanız. Eminim Sufi onları da çok sevecektir. 🙂
  Sevgiler…
  EG

 • Tuna Read

  Merhaba Gruffalo’s Child kitabıyla ilgili link : http://youtu.be/o1hBw0ymZKY filmi bizde var ancak internette bulamadım

  Ayrıca aynı yazarın diğer kitaplarında Stick Man : http://youtu.be/LNScl24zMNI

  Snail and the whale : http://youtu.be/B0kSTA-ma90 tavsiye edebilirim
  Sevgiler
  Tuna

 • isil

  Biz de bayılıyoruz bu ikilinin kitaplarina!

 • mine

  tostoraman’ı bizde çok seviyoruz. bizde de genelde ben en sevdiğim yemek Hümalı dondurma derim Hüma da kıkır kıkır güler :))
  2. kitabını da sanıyorum D&R’dan almıştık.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER