Domatesli Pilav

Domatesli Pilav

Domatesli Pilav

Yanında buz gibi yoğurtla…

Malzemeler
Hazırlanışı
 1. Domatesleri mutfak robotundan su haline gelene kadar geçirin.
 2. Tencereye zeytinyağını koyup, domatesleri ekleyin.
 3. Ağır ateşte domatesleri ara ara karıştırarak suyu uçana kadar pişirin.
 4. Bol suda yıkayıp kurumaya bıraktığınız pirinçleri domateslerin üzerine ilave edip karıştırın.
 5. Kaynar su ve tuzu ekleyip kapağını kapatın.
 6. Suyunu çekene kadar pişirip altını kapatıp 10 dakika dinlndirin.
 7. Sıcak sıcak servis edin.
Notlar
 • Domatesli pilavı o kadar çok severim ki anlatamam. Benim için yazın vazgeçilmezlerindendir. Yanında buz gibi yoğurtla tabak tabak yiyebilirim. Çocukluğumda yaz günleri öğle saatlerinde plajdan eve geldiğimizde köylülerden alınmış domateslerle yapardı anneannem. O vakitler yoğurdu ya mantı ile ya da domatesli pilavla yediğimden olsa gerek sık sık pişerdi.
 • Ben domatesli pilavı tajin denilen Fas mutfağına ait toprak bir tencere ile pişiriyorum. Su buharlaşıp, kubbe gibi kapağından tekrar aşağıya iniyor. Çok lezzetli tane tane bir pilav oluyor.
 • Domatesi rendeleyerek kullanacaksanız kabuklarını mutlaka soyun. Mutfak robotu kabuktan eser bırakmadığı için ben pek uğraşmıyorum.
 • Domatesli pilavda en hassas konu ne kadar su konulacağıdır. Pirincinizin ne kadar su kaldırdığını biliyorsanız, hesabınızı ona göre yapmalısınız. Domatesin ne kadar da suyunu uçurmuş olsanız yine de suludur. O üzden normalden mutlaka az su koyun. Pilav pişirmenin püf noktalarının diğerlerine de bu yazıdan bakabilirsiniz.
 • Kantin’in sahibesi Şemsa’nın Domatesli Pilav yazısını da mutlaka okuyun. Çok fikir verecektir size.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

5 Responses to Domatesli Pilav
 • Özge

  Benim de çok sevdiğim bir tarif, normalde pilava çok düşkün olmasam da domatesli pilav bambaşka bir şey. Ama maalesef artık domateslerde eski tat ve koku olmadığı için çocukken yediğim domatesli pilavların tadını bulamıyorum. Ama yine de sade pilava tercih ederim. Sevgiler.

 • Aylin Türkşen Aysel

  Bana göre de tam bir yaz yemeği. Sokakta oynayıp acıkırım eve gelirim. Gömülürüm pilava, ardından da karpuz. Domatesli pilavın kokusunda anılar var bana kalırsa.

 • Özge A. L.

  Ben yemek seçtiğimden ağzıma sürmesem de, bizim evde en çok pişen pilav domatesli pilav, Sakallı sevdiğinden. Domatesli pilavin da tadını domates veriyor, rengi olmadı mı, tadı olmadı mı domatesin, pilav da güzel olmuyor. Bu yüzden ada dönüşü Çanakkale’den alındı kasa ile domatesler, rendelenip derin dondurucuya kondu, poşet poşet. Kışın pilav yapılsın, pilavın tadı olsun diye. Bir de bu tarifle yapılacak şimdi, belki daha güzel olur diye.

 • Machine

  Domatesli Pilav Namı Diğer (Papaz Pilavı)

 • Hülya Delenli

  Bizde de domatesli pilav çok sık yapılır, hele yazın mangal ürünlerinin yanında olmazsa olmazdır. Bahçe domateslerini rendeleyerek yaparız ancak, pirinci kavurarak yaparız. Kavrulmuş domates sosunu bilahare ilave ederiz. Çok sağlıklı olmadığını bilsek te….

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER