Enginar hakkında merak ettiğim…

Enginar hakkında merak ettiğim…

Enginar Tezgahı

Konserve enginar ile taze enginar arasındaki fark nedir?

Dün gece zeytinyağlı enginar pişirdim. Konserve kavanozunu açarken aklıma şu takıldı.

Konserve kavanozunun içinden beş tane enginar çıktı. Ben bu kavanoza 5.5 YTL verdim. Yani tanesi 1.1 YTL’ye geliyor. Geçen hafta pazarda görüp almadığım enginarların tanesi 2.8 YTL idi. Bu durumda iki tane taze enginar fiyatına 5 tane konserve enginar alınabiliyor.

Şimdi… Soru şu. Madem tazesi bu kadar para ediyor da neden konserve yapıp yarı yarıya daha az kazanıyorlar? Bunun amacı nedir? Anlayamadım. Anlayan varsa lütfen beni aydınlatsın.

Tamam tazesi daha lezzetli besleyici olabilir ama konserve olanın da besleyiciliği var. Bu arada enginarın en faydalı özelliği lifli olması ve bağırsakları çalıştırması olduğu göz önüne alınınca her ikisi de lifli.

Konserve yapmak için de bir sürü prosesten geçiyor. Bu konservenin fiyatına yansıyacak bir maliyet… Şimdi tazesini pişirmek için konserveyi pişrmekten çok daha fazla gaz / elektrik yakılıyor. Bu da tazesinin ucuz olması için bir sebep.

Neden??

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to Enginar hakkında merak ettiğim…
 • dilek eu

  Merhaba Sayfana Tarif Defterinden geldim. Cok hosuma gitti. Cok seyi daha görmesemde.
  Neyse soruna. Konserve icin alinan enginar birinci kalite olmak zorunda olmamasi yanisira konserve firmasi icin önceden ürün yetismeden toplu bir sekilde aliniyor. Eger konserve firmalari ve diger farkli toplu alicilardan pazara cok enginar kalmazsa, üretimde beklenilen hacim karsilanmadiysa pazardaki fiyat konserve fiyatindan yüksek oluyor. Ve ve ve…Ayrica konservedekinin de besleyiciligi olabilir ama kesinlikle taze veya derin dondurulmus kadar degil! Neyse bol enginarli günler;)

 • ismail akcay

  Merhaba

  Çünkü konserve fabrikaları ürünün en işe yaramaz bölümünden konserve yaparlarda o yüzden fiyatları böyledir
  saygılar…

 • enginar kayhan

  bir enginar konservecisi olarak size yardımcı olmak istedim… konservenin daha pahalı olmasının en önemli nedeni yeterinci taze olmaması ve toplu olması

 • Doga

  Devletşah hanım, çok açık aslında, enginar da dahil tüm yemekler konserve ve dondurulmuş olduğunu anında belli ederler. Taze enginarı sadece zeytinyağı ile pişirip afiyet ile tüketebilirsiniz. Fakat ben dondurulmuş veya konserve enginarı dereotu ve şekere bassanız bile yiyemem.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER