Hamilelikte Seyahat

Hamilelikte Seyahat

Malum Kenya’ya gidiyoruz. Eh bu kadar kusarken, seyahat için bazı önlemler almak şart. Hele ki gittiğimiz yer Afrika olunca, insan ister istemez bu hazırlıklara daha da ehemmiyet veriyor.

Seyahat hazırlıklarına tabi ki doktordan izin almakla başlıyoruz. Doktor otur oturduğun yerde derse yapacak birşey yok. Allah’tan bizimkisi “tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Hava değişimi kusmalarınıza iyi gelebilir. Yalnız tek ricam var, dikkat edin sinek ısırmasın.” diyerek onayı veriyor.

Aylardır Kenya sayıkladığımdan aşağı yukarı ortamı kestirebiliyorum. Bol baharatlı Hint yemekleri, İngiliz tipi sütlü çaylı kahvaltılar, tabiki en güzel aromalarıyla Kenya kahveleri, ananaslar ve muzlar etrafı saracak. Kenya çok fakir bir ülke olduğundan yerel mutfak adına, kök sebzelerin etle karıştırıldığı yemeklerden başka bir seçenek olmayacağı da kesin.

Valize ilk konulanlar arasında koca bir paket mısır gevreği var. Her gün için iki paket yulaflı bisküvi, galeta da yerini alıyor. Kusmalar için bol bol poşet de koyuyoruz. Biraz emerek yiyebileceğim şeker de safaride enerji sağlayabilir.

Yemek konusunu geçince sıra kıyafetlere geliyor. Kusmalarım yüzünden kilo versem de nedenini anlayamadığım şekilde pantalonlarımın beli sıkmaya başladı. Doktorum “çatın genişliyor” diyerek olayı açıklasa da garip bir durum. Bu nedenle daha önceleri üzerimden düşecek durumda olan pantalonların hepsini tek tek deneyerek valize koyuyorum. Vücudum, sabah ile akşam arasında değişiklik gösterebiliyor. Sabah rahat ettiğim bir pantalon akşam nefes aldırmayabiliyor.

Orada hava sıcak olacak. Ama sinek ısırıklarından korunmak için uzun kollu tshirtler ve gömlekleri tercih ediyorum. Yine de yanıma bir kaç tane kısa kollu almayı ihmal etmiyorum. Her yerde sinek olacak değil ya.

Mide bulantısı için doktorun verdiği, çok zorda kalırsanız kullanın dediği ilacı da sürekli yanımda taşıyacağım çantaya atıyorum. Beraberinde antibakteriyel el mendillerini ve sinek kovucu kremi de koyuyorum. Sinek kovucu kremi kullanıp kullanmayacağımdan emin değilim. Cildimden emiliyor ya pek tedirginim bu konuda. Üzerinde bebekler için uygundur yazsa da pek tutucuyum.

Sonrası aynı, diş fırçası, macunu, şampuan, fotoğraf makinaları, şarj aletleri vs…

Hayatımda hiç bu kadar büyük ve içi akıl sır ermeyecek şeylerle dolu bir valizle yolculuğa çıkmamıştım. Hadi bakalım hayırlısı…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER