ilk adım pikniği

ilk adım pikniği

ilk adım pikniği

TK 009 yolcuları yerine TK 010 yolcularını uyarmalıymışım. 13 saatlik uçusun ilk saatinde çığlıklar havada uçuşurken, biz 20 gün açık havada, deniz kenarında, parklarda dolaşan küçük bey uçakta daraldı diye düşünüyorduk. 2. saatte büyüme atağının tam ortasına düştüğümüzü fark ettik. Evet evet… Sûfî’nin çığlıklarıyla beraber ayakları da durmuyordu. Hani şu küçük neşeli ayaklı penguen gibi…

İlk adımlarını, 8. ayına günler kala uçakta atmaya başlayan Sûfîciğim ile düşe kalka iki ay geçirdik. Ben sırtımın ağrısından, o bacaklarındaki morluklardan illah dedi. Sûfî’nin doğumuyla twitter’dan tanıştığım anneler her daim yardıma koştukları gibi bunda da yanımdaydılar. Kendi çocuklarının ilk adım arabalarını getirdiler, ben soluklanayım diye Sûfî ile yürüyüşe çıktılar, morluklarına merhem sürdüler… Kısacası kendi bebekleri gibi onunla da benimle de ilgilendiler.

Havaların güzelleşmesini de fırsat bilip, haftada bir düzenli piknikler yapmaya başladık. Bunların birisinde konu tatil programına geldi. Herkes haziran sonunda bir yerlerde olacağını söylediğinde ağzımdan ‘eee… Sûfî’nin yaşgününü kutlamayacak mıyız?’ sözleri dökülüverdi. Herkesi aldı mı bir dert…

Havaların güzelleşmesini de fırsat bilip, haftada bir düzenli piknikler yapmaya başladık.

Ben doğumgünü yapıp yapmayacağıma bile karar vermemişken, günlerce bu konu üzerinde yazıldı çizildi. Dişi olmayan Sûfî’ye diş buğdayı yapmaktan tutun da iki ay öncesinden yaşgününü kutlamak gibi fikirler havada uçuşurken, Sûfî’nin kendi kendine ilk adımlarını paylaştım. Yine bir twitter annesi olan Zeynep ‘ilk adım çöreği yaparsınız artık’ diyerek, farkında olmadan çok büyük bir derdi de ortadan kaldırdı.

Çocukların koşup eğlenceği ilk adım partimizin, piknik şeklinde olması herkes açısından büyük rahatlık olacağı kanaatine de vardığımızdan. Hazırlıklara başladık. Hazırlık dediğime bakmayın.Sadece tarih kararlaştırmaktan ibaret. 10 kişinin bebeklerinin uyku saatlerini, işlerini güçlerinin kesişim kümesini bulmak pek zor.

En uygun tarihi bulduk bulmasına da hava müsade etmedi. 1 ay boyunca her gün tarih değiştirdikten sonra en nihayetinde 1 haziran günü ‘Sûfî’nin İlk Adım Pikniği’ni yapabildik. Sûfî piknikten 3 saat kadar önce oturduğu yerden kalkıp, bana doğru yürüdüğünde gözlerim yaşla doldu… Sanki bütün ertelemeler bu an içindi. Gerçekten adına yakışır bir piknik olsun diye beklemişti.

Piknik yerine gittiğimde Handem‘in bütün hamaratlığını konuşturduğunu gördüm. Ufak tefek herşeyi düşünmüştü… Tüm ekibin hazırladıkları ile şahane bir soframız, etrafımızda cıvıl cıvıl koşan çocuklarımızla nefis bir gün geçirdik. Hepsine buradan çok çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Meraklısına
 • Bebekler ilk adım attıklarında annesi çörek yapıp bir tanesinin içine para koyarmış. Ailenin yakınlarına çörek dağıtılır, para çıkan bebeğe hediye alırmış. Ben piknik için çocukların da severek yiyeceği pancakeler yaptım. Hediyeye ihtiyaç olmadığından, birlikte olmak için bu kadar çabalamanın bile bizim için en değerli hediye olduğunu düşündüğümden, hepsinin içine fındık koydum. Her yiyen bana çıktı deyip durdu.
 • Çörekler yendikten sonra, yürümeye başlayan bebeğin ayakları hafifçe bir kurdele ile bağlanırmış. Önünden ailenin hareketli çocukları koşturulurken, yine seri yürüyen birisi de bebeğin ayağındaki kurdeleyi kesip, çocuğu kösteklerden kurtarırmış. Biz de eksik kalmasın diye kurdelemizi bağlayıp, kaydıraktan scooter’ı ile ineceğim diye tutturan Koray’a kestirdik… Hata mı ettik bilmiyorum. Daha akşamına koltuk tepesine çıkmaya çalışıyordu 🙂

*Fotoğraflar Yeşim Mutlu tarafından çekilmiştir. Kendisine buradan tekrar teşekkür ederiz.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

14 Responses to ilk adım pikniği
 • Hayat Mutfakta Guzel

  Maşallah maşalah, hiç durmadan yürüsün, büyük başarılara kocaman adımlar atsın inşallah…

 • Ebru Baranseli (@miocaro)

  Çok tatlı olmuş görmeyeli. Artık tam ısırmalık kıvamda 🙂 Erken doğum günü kutlu, ilk adımları uğurlu olsun. Çok öpüyorum.

 • eslem

  masallah cok afacan bisey olmus:)) tam yemelik:) ins hep iyiye, guzele dogru atar tum adimlarini..

 • Dilek

  Demek minik adami sitede artik pusette degil kostururken gorecegiz Efeyle:) Suficik icin ne buyuk bir adim..Hep saglikla buyusun butun cocuklar,cocuklarimiz..
  Sevgiler

 • gulten

  masallah …Saglikla buyusun

 • Özge

  Devletşah, maaşallah!
  Gözlerim doldu demişsin ya, sanki o sahne benim de gözümde canlandı. Sufi ile bizimkinin arası sanırım 1,5 ay. Desteksiz bir kaç adım atsa da öyle kalkıp yürümüyor henüz. O anı görsem herhalde ben de dayanamaz muslukları açardım 🙂

  Sağlıklı mutlu adımları olsun inşallah, büyük işlere, güzel başarılara…

 • Tuba Tahça

  Sufi’nin günden güne değişimini hayretler içinde izliyorum. Tabi ki kuzum miniğim Efe’mle birlikte. Ben “doğmuyor bu çocuk ne zaman doğacak” diye dev karnımla hastane yollarını arşınlarken Sufi doğmuştu ve ben burada o pisikolojiyle gözyaşlarımı tutamamistim. İki gun sonra da Efe’me kavuştum. Hal böyle olunca her gelisim aşamasını merakla ve mutlulukla takip ediyorum. O kendi basina ilk adımların mutluluğunu umarim biz de yakın zamanda yasayacağız. Sufi de bu minik adımlarını mutluluk saglik ve basarı dolu bir ömüre doğru atsın insallah. Kosusturmaca icinde geçecek günler icin de sana da kolay gelsin:)

 • Hicran

  uzun zamandır fotoğrafını görmemiştim, nasıl büyümüş… maaşallah…
  İlk adımlarınız iiçin de kutlarım. Gerçi bir süre sonra ona yetişmek için koşmak gerekecek 😉
  Piknik fotoğraflarınızda çok hoş, sevgiyle kalın…

 • Gamze

  Devletşah Hanım, maaşallah kocaman olmuş. Bir şey dikkatimi çekti. Gözlüklerini Sufi ‘nin kulaklarının üzerinden geçecek şekilde takma imkanı var mı acaba ? Küçük çocukların kulakları çok ince ve hassas. Nice mutlu kutlamalarınız olsun. Sevgiler

 • duygu şen

  maşallahhh çok güzel,güleryüzlü bir bebek sufi… 🙂 Allah nazarlardan saklasınn.. 🙂

 • Manisaspor

  Çok tatlı gerçekten.. :))

 • nesrin

  Devletşah hanım yıllar su gibi akıp gidiyor. Sufi,ye sağlıklı, başarılı, saadetli, bereketli uzun ömür dilerim. hayırlı evlat olsun İNŞALLAH.

 • Uçan Kaplumbağa

  Oğlunuzun ismi çok güzel. Çocukla birlikte insanın nasıl dönüştüğünü, hayatının anlamlandığını satır aralarında hissetmek mümkün. Güzel bir yaşammümkündür, herşeye rağmen.

 • fatma

  Masallah cok sevimli sayenizde yeni bir sey ogrenmis oldum benimde bebegim oldugunda ona da ilk adim piknigi yaparim bende imrendim cok guzel gunesli bir gun olmus .. hayatta guzel adimlar diliyorum kucumene yolu hep acik olsun..

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER