İngiltere'yi Nasıl Kurduk?

İngiltere'yi Nasıl Kurduk?

Sabahın erken saatlerinde kulağıma İngiliz İngilizcesi ile konuşan bir adamın sesi gelmeye başladı. Başlangıçta ne olduğunu anlayamadım. Hemen yataktan kalkıp salona gittim. Eşim birşeyler seyrediyordu. Görüntüler o kadar güzeldi ki hemen yanına kıvrıp, birkaç soru ile film hakkında bilgi edindim. BBC’nin Yeryüzü Belgeselinden sonra yayınladığı “How we built Britain – İngiltere’yi nasıl inşaa ettik” belgeselini seyretmeye böyle başladım.

Kahvaltı ve öğle yemeği arası vererek altı bölümün tamamını seyrettik. İngiltere’nin tarihi ve mimari tarih hakkında birçok şey görüp öğrendik. HD kalitesi ile çekilen görüntüleri fotoğrafik bakış açılarına, ışığa dikkat ederek seyrettik. Oralara gittiğimiz taktirde helikopterimiz olmadığı ya da kulelere çıkma iznimiz olmayacağı için göremeyeceğimiz açılarda ilgimiz daha da yoğunlaştı.

How we built Britain

Dokuz saatlik İngiltere seyahatimizde en çok Cambridge Üniversitesi ve Bath’ten etkilendim. Cambridge üniversitesini ziyaret ettiğimizde J.K. Rowling‘in Harry Potter‘ın okulu Hogwarts’ı nasıl yazdığını anlamış oldum.

Bath ise en merakla beklediğim kısımdı. Jane Austen kitaplarında en çok bahsedilen yerlerden birisi olan Bath’in nasıl göründüğünü hep merak etmişimdir. Uzun uzun, sokaklarını, binalarını anlattığı kısmı büyük bir heyecanla seyrettim.

Bittikten sonra, kendi eserlerimiz için bu tip bir belgeselinin yapılmasının ne kadar güzel olacağından, bizim tarihimize sahip çıkamayışımızdan ve bunun gibi birçok konudan bahsettik. Yapılacak yüzlerce iş dururken İngiltere’nin nasıl inşaa edildiğine bu kadar saat ayırmamı sağlayacak güzellikteki bu belgeseli mutlaka seyretmelisiniz. Seyredemeseniz bile mutlaka sitesine göz atıp 3 boyutlu fotoğraflara bakın..

Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to İngiltere'yi Nasıl Kurduk?
 • iGuuZ

  Bahsettiginiz belgeseli cok merak ettim, en kısa zamanda izlemeyi umuyorum.

 • papiş

  Sevgili Devletşah,
  Önceleri hep yurt dışına çıkıp , yeni yerler görmek istemiştim.Ama Yurdumun güzelliklerini görünce vazgeçtim….Biz bu Yurda Nasıl sahip olduk!
  Haklısın sahip çıkamıyoruz.

 • Marissa

  Belgesel güzele benziyor severim belgesel izlemeyi bende cdsini bulup izlemeye çalışacağım paylaşım için teşekkürler

 • yasemin

  merhabalar
  bahsettiginiz belgesel ilgimi çekti.internet üzerinden bakındım ama ulasamadım.nasıl ulasabilirim? tesekkur ederim

 • nevzat ucer

  sevgili devletsah,
  guzel sitenizi uzun zamandir izliyorum.9 gunluk ingiltere seyahatinizde en cok etkilendiginiz Cambridge universitesi ve Bath gercekten guzel veya etkileyici.kaderimizin bizi getirdigi yolda hasbelkader basta Londra olmak
  uzre defalarca ve aylar suren ziyaretlerde ingilterenin bir cok sehir ve kasabasini gezerek gorduk.her gelisimde,ulkeme donus benim icin bir sevinc
  oldugu kadar,bir yandanda uzuntu oldu.sevincim,burada gordugum butun zenginliklere karsin ulkemin hicbirseye degisemiyecegim dogasi ve insanlari.
  uzuntum ise,Allahin lutuf ettigi onca guzelligi nasil hoyratca tahrip ettigimizi anlamam.simdi bunlari tek tek anlatmam cok uzun surer.cok kisaca
  sunu ifade edeyimki,basta londra olmak uzre,ingilterenin butun sehirlerini ve kuzeyde iskocyayi her gun onbinlerce turist ziyaret ediyor,oysa bizdeki
  imkanlar dogru kullanilsaydi cok daha fazlasini kazanirdik.
  saygilarimla.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER