Sakın Tıklama!

Sakın Tıklama!

Hiç tıklamadan bir sitede gezinmek mümkün mü? Bu soruya evet cevabı vermek isteyen bir enstitü çok ilginç bir web sitesi hazırlamış. Ama en azından siteye gitmek için tıklamak gerekiyor 🙂

Web sitelerinde dolaşırken ezberlediğimiz bir takım davranışları artık bilinçsiz olarak yapmaya başlarız: tıklamak gibi. Peki bunun üzerinde hiç düşündük mü? Tıklamak evdeki ışıklarımızı açıp kapatmak kadar doğal (mıdır?) ve bu nedenle de sorgulanamaz mıdır?

Bazı arabirim tasarımcıları bu eylem yerine kullanılabilecek alternatif davranış biçimlerini inceliyorlar. Bu konudaki bulgularını da "dontclick.it" adlı sitede bizlerle paylaşıyorlar.

"Don’t Click It" sezgisel bir arabirime sahip. O yüzden kullanmayı öğrenmeniz fazla uzun sürmüyor. Farenizi sayfada buton olarak gördüğünüz (içgüdüsel olarak tıklamak istediğiniz) butonların üzerine götürmeniz yeterli. Sitenin sayfaları ve bölümleri arasında rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz.

Neden tıklamak yerine alternatif davranış biçimlerini araştırıyorlar? Bu sorunun cevabını ağırlıklı olarak insan ergonomisine uygunlukta aramak lazım. İnsanın bilgisayar başında daha az yorulacağı bir sistem geliştirilebilirse bu herkes için çok faydalı olacaktır.

Ben kendi adıma farenin yanında klavye kısayollarını da kullanmaya çalışıyorum ve oldukça işe yaradığına inanıyorum. Size önerdiğim sitedeki araştırılan yöntemlerin yaygınlaşıp yagınlaşamayacağını zaman gösterecek.

Not
  • Sitede hele bir tıklamayı deneyin, bakın neler olacak 😉
Link
Kalıcı bağlantı

Recent Posts

One Response to Sakın Tıklama!
Yorum yapın

YORUMU GÖNDER