Salamura Yeşil Zeytin

Salamura Yeşil Zeytin

Kahvaltının vazgeçilmez parçası

Salamura Yeşil Zeytin

Malzemeler

Salamurası için

Hazırlanışı
 1. Zeytinler yıkanıp, üzerlerine çizik atılır.
 2. Kavanoza doldurulan zeytinlerin üzerine kaynayıp soğutulmuş su eklenir.
 3. 4-5 günde bir su değiştirilir.
 4. 15 gün sonra salamura malzemeleri karıştırılır.
 5. Acı suyu dökülen zeytin kavanozu salamura ile doldurulur.
 6. Salamurada 3-4 gün kalan zeytin servise hazırdır.
Notlar
 • Zeytini o kadar çok severim ki anlatamam. Çocukluğumda babam “seni ya kasaba ya da zeytinciye vereceğim” derdi. Gemlik’te yaşadığımız zamanlara ve haliyle zeytine dair çok anım var. Bütün evlerin altında zeytin havuzları bulunurdu. Kasım ayı ile beraber apartmanlarda zeytin kokusu duyulmaya başlanırdı. Havuzlar doldurulur, zeytinlerin acısı çıkartılırdı. Havada sıkılıp yağı çıkartılan zeytinlerin aroması yayılırdı. Posalar, sabun olmak üzere sıkıştırılır, fabrikalara yollanırdı. Bir defa babamla evde sele zeytini yapmayı da denemiştik. Ama gelin görün ki her gün çevirdiğimiz tenekeyi hatırlıyorum da sonucu hiç hatırlamıyorum.
 • Hal böyle olunca zeytin konusunda pek seçiciyimdir. Her yeşil zeytini yemem. Hele siyah zeytin beğenmem mucize gibi birşeydir.2 senedir zeytin yapacağım diye bekleyip duruyorum. Bu defa zeytinleri aldım fakat seyahat etmekten çizip de salamura yapamadım.
 • Fotoğraftaki zeytinler Gönen’den, eşimin Fatma yengesinden geldi. Tadına bakar bakmaz telefona sarılıp salamurasının tarifini aldım. SAlamuraya koyduğunuz zeytinler 3-4 gün sonra oluyor. Bitinceye kadar o suda saklamaya özen gösterin.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

12 Responses to Salamura Yeşil Zeytin
 • saime

  selam,
  yeşil zeytinin salamurasını bir türlü tutturamayanlardanım,nerde 3-4 gün ay geçmesi lazım burada zeytini tutturmak için hergün suyunu değiştir,tatlansın diye bekle,ama senin bu tarif çok güzel sıcak su yu duymamıştım bunu denemek lazım,sele zeytinini güzel tutturuyorum bak ona bir şey diyemem bir torbaya ya da delikli bir kaba bir sıra zeytin,bir sıra kalın tuz koyup beklet,oluşuncada tuzdan çıkar sudan geçir yağla, limonla sofraya getir .afiyet olsun,

 • devletsah

  Merhaba Saime;

  Aman çok dikkat sıcak su içine koymuyoruz zeytinleri. Kaynatılıp soğutulmuş suya koyuyoruz. Malum kaynayan sudaki mikroplar ölür. O yüzden bozulma daha geç olur.

 • saime

  sıcak su değil tabiki Devletşah Hanım,tüm salamuralara ve turşulara konulduğu gibi kaynatılıp soğutulmuş su konacak,ancak tuz hangi aşamada eklenecek .bilgilendirirseniz memnun olurum. sevgiler.

 • sahika

  aa Gönen zeytiniymiş bu :))

  Çok güzel görünüyor..

 • devletsah

  Tuzu ve limon tuzunu sıcakken koymak lazım ki rahat erisin… Öbür türlü kola kuvvet, karıştırıp durmak gerekir.

 • feray

  Bende böyle yapıyorum ama sıvıyağ koymuyorum.
  Birde zeytinin cinsi ile de ilgili..Sanırım hava almamasıda gerekiyor..
  Sevgiler..

 • devletsah

  Sıvıyağ hem parlaklık veriyor hem de hava ile ilişkisini azaltıyor. O yüzden size de tavsiye ederim.

 • fatih onur

  biz hergün değiştiriyoruz normalde acısının gitmesi açısından zeytinin suyunu oda bir hafta kadar sonra salamurasını yapıp yemeye başlıyoruz… ama biz gemlik zeytini ile yapıyoruz diğer bölgelerin zeytinleri genellikle yağlık bazda kullanıldığı için sizlere tavsiyem gemlik zeytini kullanmanızdır + zeytinyağı da öyle……

 • FİGEN KARAVAŞ

  hımmm ben bu tarifi ve yorumları not alıyorum canım:) Sen seyehatler4e devam et:) neyseki Gönen den zeytinb gelmiş yoksa biz hala beklerdik:P

  Öperim,
  Figen

 • Baymak kombi servisi

  çok güzel bir tadı var, yemenizi tavsiye ederim..

 • dida

  tuz fazla degilmi ?

 • Altan Tuğcu

  Salamura yapılmış yeşil zeytin bir süre sonra yumuşuyor.

  İlk zaman ki tadı kalmıyor, yumuşama sebebi ne olabilir?

  Bilginiz varmı?

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER