Tarih Meraklılarına Kart

Tarih Meraklılarına Kart

Müze Kart

Biliyorsunuz tam bir müze delisiyim. Yurtdışı seyahatlerinde görüp de ¨bizde neden yok¨ dediğim bir uygulama vardı. Süreli müze kartları. Bir ülkeye gittiğinizde turist bilgilendirme merkezlerinden o ülkedeki bütün müzeleri ücretsiz gezebileceğiniz bir kartı almanız mümkün. Bu kart çok ekonomik. Ayrıca oldukça da hızlı. Bilet gişelerinde saatlerce kuyruk beklemeden, içeriye giriş yapabiliyorsunuz.

Artık bizim ülkemizde de buna benzer bir kart var: Müze Kart… Kültür Bakanlığına bağlı 300 müzede geçerli olan bu kart ile istediğiniz müzeye istediğiniz kadar girebiliyorsunuz. Ne güzel değil mi? Mesela benim gibi Topkapı Sarayı merekalısı birisi için çok çok ekonomik. Topkapı Sarayının giriş ücreti 10 YTL. Kart ise yıllık 20 YTL. Bu kart sayesinde yalnızca Topkapı Sarayı ziyaretlerimden yılda 50 – 60 YTL kar edeceğim.

İnternetten arkadaşlarınıza bu kartı alıp hediye de edebilirsiniz.

Link
Kalıcı bağlantı

Related Posts

10 Responses to Tarih Meraklılarına Kart
 • Lama

  Muze meraklisi degilim senin gibi ama “gormek, ogrenmek, paylasmak ” gerek diye dusundugum icin, gezmeye calisirim. Bu kart da gercekten guzel bir uygulamaymis. Turkiye’de olsam hemen alirdim…

 • Alper KANAT

  Selam,

  Bazen İstanbul’luyum demeye utanıyorum 24 yaşına gelip de Yerebatanı ve daha bir çok şeyi görmedim diye… Dolmabahçe’yi doya doya gezip her yazıyı okumak, her şeye ayrıntılı bir şekilde bakmak istediğimde bu, maalesef mümkün olmuyor. Sizi gezdirenler acele ettiriyor ve arkada kaldığınızda sizi takip eden gözler oluyor ve sık sık beyfendi grup baya ilerde lütfen devam edin türü; hatta çok daha saldırgan, terbiyesiz şeylerle karşılaştığımız olmuştu. Umarım bunlar da zaman içinde düzelir..

 • Sevde B.

  Selamün aleyküm;

  Bu çok güzel bir haber bence:)…
  Bütün arkadaşlarıma mail yollayıp haberdar ettim..

  Selametle kalınız…

 • bir dut masalı-nunu

  ÇOK SEVGİLİ DEVLETŞAH.
  Bu harika bir bilgi paylaşımı.. vatanımızda gezmeye şayan eşsiz güzellikler var malumunuz. ama bu uygulama hakikaten bizim gibi gezginciler ve özellikle yurtdışından gelen misafirlerimiz için mükemmel sayılacak bir yenilik.hemen siteye bakacağım.
  bu arada gülümseyerek okuduğum cevap mesajınızda bebeğim diye henüz 3 haftalık olan BLOĞUMDAN yani -BİR DUT MASALI-ndan söz etmiştim :)yanlış anlaşılmış veya ben iyi yorumlayamadım sanırım.
  çok svglr tşkkrlrrrr… NuNu

 • Cocukla Cocuk

  Bu uygulamaya çok sevindik asıl kartlarımızı almak için satış noktasına gitmek kaldı geriye

 • Yasemin Aslıhan Babalık

  harika haber bence bu.pek müze müze gezen bir tip değilim ama eğer böyle bir kart alırsak eminim ki kendimizi zorunlu hissederiz.bu kartı hem kendime hem de eşime almam gerek en kısa zamanda

 • eylos

  Müze kartın yaygınlaşması amacıyla bende blogum da haber yapmıştım. Böyle önemli bir etkinliğin duyurulmasında emeklerinden dolayı kutlarım.
  Müze kart gerçekten bence bu yılın en önemli kültür olayı.

 • romantik serseri

  gerçekten çok güzel bir uygulama. helede benim gibi tarih meraklısı biri için çok güzel. ama ne yazıkki orduda oturduğumuz için bu tür yerlere gitme imkanımız yok denecek kadar az.

 • behiç bülent dağdeviren

  Uzun zamandır yazamıyordum. nasılsınız?

  Müzekart uygulamasını basından takip ettim. Neredeyse ilk alanlardanım. Dediğiniz gibi daha ilk aldığın günden kâra geçiyorsun. Fakat henüz alt yapısı henüz tam hazırlanamadan yürürlüğe konmuş bir hizmet. Müzekartın sitesinde bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde aldığınız andan itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğu duyuruluyor. Keza ben il turizm müdürlüğüne de yazdım. gelen mailde bunun böyle olduğunun yazılı olarak cevabı geldi. Fakat Topkapı Sarayına girdiğinizde bu kart ile Harem bölümüne giremiyorsunuz. Aynı uygulama Efes’teki Yamaç evler içinde geçerli bakanlıktan oraları için izin gelmemiş. Daha doğrusu oralar kapsam dışıymış. ben 2 defa Topkapı Sarayının nöbetçi amirliğine şikayetçi olduğumu belirttim.(ancak hafta sonları gidebildiğim için muhatabım nöbetçi amirlikler) onlar bana bir yazı gösterdiler orada kapsam dışı yazıyor. Zaten bu uygulamanın başladığı Arkoloji Müzesindende basına duyurulduğu hafta satın alamadım. Ayasofya’dan o gün için ödünç almışlar. Bu Müzekart uygulamasının duyurulduğu gün Belediye başkanıda oradaydı. ben kendisinin de bu uygulamayı desteklemesini mesela Yerebatan Sarnıcı gibi belediyenin denetiminde olan yerlerinde kapsam dahilinde olduğunu ilan etmesini beklerdim. Yinede almaya değer bir kart. Birde eksikler giderilince daha güzel olacağının kanısındayım.

 • BURÇİN

  merhablar ve günaydın
  bu uygulama şuan için hangi müzelerde gecerli?yerbatan sarnıcı veya başka hangi yerlerde hala lullanılmamktadır?bilginiz vramı?

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER