Tohumlar fidana…

Tohumlar fidana…

E-tohum logo

E-tohum logo

Bildiğiniz gibi pek meraklıyımdır. Durup dururken aklıma bale ayakkabısı nasıl yapılır, dolmakalemin mekanizması nedir, kimin aklına gelmiş de bu sebzeleri tuzlu suda bekletip, turşu yapalım demiş gibi sorular takılabilir. Bu soruların bir kısmı cevabını bulur, bir kısmı soru işareti olarak kafamda uzun süre yer işgal eder.

Hem sitem, hem dergim hem de işim nedeniyle günümün büyük kısmını internet başında geçirdiğim düşünülünce, aklımda da uzun zamandır, internetle ilgili sorular oluşuyor.

Windows gibi bir işletim sistemi nasıl yazılır? Ben bir tane sitenin yazılımının altından kalkamazken, adamlar binlerce sorgunun döndüğü yazılımlar yapıyorlar bu insanlar neye benziyorlar? Bir gün kahve içerlerken hadi bir arama motoru yapalım, dünya bizden vazgeçemesin diyerek mi Google’ı yazmaya başlamışlar? Google yokken biz ne yapıyorduk? Eğer öyle ise neden ben kahve içerken aklıma böyle fikirler gelmiyor? Neden Türkiye’den Googlelar çıkmıyor? Haftada bir gün mutlaka kullandığım Yemek Sepeti sitesini yapmayı kim akıl etmiş? Sağlık ile ilgili yaptığım aramalarda sürekli karşıma çıkan doktor sitesi de ne?

Genellikle yurtdışı kaynaklı girişimlerle ilgili merak ettiklerimin cevabını bulmak her türlü şeyin belgeselini yapmaya meraklı oldukları için oldukça kolay oluyor. Ama Türkiye’de yapılan başarılı girişimler hakkında bilgi bulmak pek zor. Fakat birgün herşey değişti.

Bir gün bir toplantıda herkesin hocam diye hitap ettiği, güler yüzlü, konuşkan birisiyle tanıştım. Ne iş yaptığını anlamadığım ama çok ileri görüşlü bulduğum Burak Büyükdemir adındaki bu zat, beni o sempatik tavrıyla 15 günde bir düzenlediği, E-tohum toplantısına davet etti. Daha gittiğim ilk toplantıda kafamda yıllardır biriken soru işaretleri yerlerini cevaplara bıraktı. İşte o günden beri ayda iki gün kafamdaki sorulardan kurtulmak, girişimcilik nedir öğrenmek ve benim gibi meraklı tiplerle bitmesin istediğim dakikalar geçirmek için E-tohum toplantılarına katılıyorum.

E-tohum toplantıları 31 Ocak 2009 günü malesef sona erecek. 15 farklı internet projesinin sahipleri o gün bizlere nasıl işe başladıklarını, neler yaptıklarını, neler yapacaklarını anlatacak. İşe başlarken çektikleri zorlukları, karar aşamalarını bizlerle açık açık paylaşacaklar. Aklınızdaki fikre sahip çıkmanın, onu hayata geçirmenin, o e-tohumu internet tarlasına atmanın zorluklarını, keyifli taraflarını bir bir anlatacaklar.

Eğer fikirleriniz var ve onu hayata geçirecek cesaretiniz yok ise bu insanlarla geçireceğiniz dakikalar size o cesareti ve yeni ufukları verebilir. Ben ve benim gibi internet kullanıcıları, 31 Ocak 2009 günü saat 11:00’da İTÜ Maçka kampüsünde internet girişimcileri ile buluşacak. Siz de bu etkinliğe davetlisiniz sakın kaçırmayın.

Notlar
Kalıcı bağlantı

Related Posts

7 Responses to Tohumlar fidana…
 • Burak Buyukdemir

  Devletşah bu güzel yazın için teşekkür ederim, bir kaç noktayı belirtmeden geçemedim

  1. Etohum toplantıları aynı periyodunda 2 haftada bir devam edecek. Üzülmeye mahal yok

  2. 15 yeni internet girişimcisi henüz acı günler geçirmediler 😀 Bu yeni internet girişimlerinin henüz hikayeleri yok… Şimdi oluşmaya başlayacak

  3. Geçmiş olsun 31 Ocak’ta umarım iyileşir etohum toplantısına katılırsın.

  Selamlar

 • Devletşah

  Burak;

  Yorumuna yaşasın diye cevap vermek istiyorum. Haftalardır bitecek zannedip üzülüyorum. Nereden bu kanıya vardıysam…

 • eylos

  Bende e-toğumda olacağız. Ve sizinle ilk defa tanışma fırsatı bulacağım.
  Selamlar.

 • funda

  selamlar,

  toplantıya katılmayı çok isterim. 15 gün sonraki toplantı yeri ve saati hakkında bilgi gönderirseniz sevinirim.
  sevgiler,

 • esra

  merhabalar, ben de toplantıya katılmayı iştiyorum….sitenizin takipçisi olacağım…

 • ezel

  slm walla çok tşk ederim bunu yazdım götürdüm 100 aldım yha

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER