Hıdırellez

Hıdırellez

Gül ve hıdırellez dilekleri

HIDIRELLEZi(Ar. Hiżir > Hıdır ve İlyâs isimlerinden)

 • Kardeş olduklarına ve yılda bir defa buluştuklarına inanılan Hızır ve İlyas peygamberlerin başlangıcı olarak kabul edilen 5 Mayıs târihine rastlayan buluşma günleri.
 • Her yıl 5 Mayıs gününde özellikle Anadolu’da halk arasında büyük bir coşkunlukla ve bayram gibi çeşitli eğlencelerle kutlanan geleneksel gün:Baharı hıdırellezin gelişinden anlayan eski İstanbullular’ın keyif ehli o gün çantasını, sepetini nevâle ile doldurur(…) İstanbul’un güzel köşelerine koşarak orada geç vakte kadar eğlenir durudu (Mehmet Z. Pakalın).
Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Hıdırellez
 • DNZ

  Hıdırellez’in akşamı, yani 5 Mayıs gecesi insanlar dileklerini bir kağıda çizip bir gülün dibine koyarlarmış. Bana komik ama bir o kadar da eglenceli gelen bu geleneği, anneannemin ısrarı üzerine uyguladım. Küçük kağıtlara, annemleri, kendim,, kardeşimi, anneannemi düşünerek, o yılın bizlere getirmesini dilediğim şeylerin resimlerini çizdim. Birer tane de bozuk parayı ortalarına koyarak, kıvırdım katladım ve güllerin altına koydum. Sabah olunca aldım, herbirini sahiplerine verdim 🙂 Batıl inançlarım yok ama, sanırım çok istendiği için ya da tesadüf, bilemiyorum ama dileklerimin çoğu gerçekleşti. Ama öyle abartılı dileklerim olmadığı için şanslıydım belki de 🙂 Bundan 7 yıl önce yaşadığım bu ilginç Hıdırellez anımı, paylaşmak istedim. Bu akşam da içten dileklerimle ikinci kez bu geleneği (ya da batıl inancı) uygulayacağım 🙂 Sevgiler.

 • İ.Alhanlıoğlu

  Yarın vakıfta küçükler için hıdırellez şenlikleri yapılacak. Aliye ile Gülniyaz gelip hediyeleri hazırladılar. Mehmetle Saadet te masaları ve sandalyeleri hazırlayacaklar.Fotoğraf makinanı al gel.

 • Devletşah

  Sevgili DNZ;

  Ben de eveimizin bahçesindeki güllerin dibine kibrit çöpünden şekiller çizerdim. Galiba resmim kötü olduğundan ne çizdiğim anlaşılmıyor 🙂

  Babacığım;

  Yukarıdaki fotoğrafı 2004 yılında yaptığımız Hıdırellez kutlamasında çekmiştim… Galiba bu kutlamalarda çocuklardan çok biz eğleniyoruz.

 • KIYMET

  DEVLETSAH
  BU ZAVALLI HIDIRELLEZ KIMLERE YETISSIN…BEN SANIRIM BIR YERDE YANLIS YAPIYORUM KI HIC BANA UGRAMIYOR…

 • hayzer

  hıdırellez gerçekten çok güzel anlamlı bir gündü.ama tam 35 yıldır içimi acıtan güne denk düştüğü belki de düşürüldüğü için ,artık gül ağaçlarının dibine dileklerimi bırakmak içimden gelmiyor

 • Meltem

  dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER