Sakız Ağacı

Sakız Ağacı

Sakız Ağacı birl.

Antep fıstığıgillerden, kışın yapraklarını dökmeyen, üzüme benzer meyvesi yağlı ve etli, çiçekleri salkım durumunda, çizilen gövdesinden ve kalın dallarından sızdırılan sarımsı reçinesi damla sakızı olrak çiğnenen, odunu sert bodur ağaç. Pistacia lentiscus [Sâdece sakız da denir.]: Sâde isimleriyle İstanbul semtlerine şahsiyet ve hâtıra veren sakız ağaçlarını, küçük taş basamaklı sur kahvelerinin süsü asmaları teker teker sayardım (Ahmet H. Tanpınar).

Kalıcı bağlantı

Related Posts

13 Responses to Sakız Ağacı
 • Cem

  2005 yilinda arkadaslarimizla tatile Cesme’ye gitmistik. Duyduguma gore sakiz agaclari 6000 yildir Cesme’de bulunuyormus ve Cesme’de toprak nerde kazilirsa kazilsin sakiz kokarmis. Bundan 70 yil kadar once her tarafinda sakiz agaci olan Cesme’de oldukca meshur ve yaygin olan sakizli dondurmalarin sakizlari artik Sakiz Adasi’ndan ithal ediliyormus. Ilerde cocuklarimin cignemelerine izin verir miyim bilmiyorum ama bakkallardaki o tozlu ve mumlu sakizlara bayiliyorum ben de 😉

 • Devletşah

  Beni en çok şaşırtan fıstıkgillerden olması oldu. Nedense kauçukgillerden olduğunu düşünüyordum. Sakız reçelini unutmamalı. Eskiden çok sık rastlanırken, şimdi nereden bulacaağız diye kara kara düşünüyoruz.

 • Cem

  Yapiniz efendim, sakiz recelini kendiniz yapiniz ve sevdiklerinizi de o recelden eklediniz muhallebiyi yemeye cagiriniz ( lutfen 😉 )

 • ferda

  resmini merak ettim.

 • Cem

  Merhaba, http://tr.wikipedia.org/wiki/Sak%C4%B1z_a%C4%9Fac%C4%B1 adresinde resmini gorebilirsiniz.

 • Mahir

  Sakız ile ilgili bugüne kadar gerek yetiştiriciliği gerekse plantasyonları kurulması konusunda sağlıklı bir çalışma ne yazık ki yoktur. Doç.Dr.Å?enol BOZTOK’a göre yarımadada bulunan yabani sakızların çizilmesi ile elde edilecek balzam kimyasal olarak farksız.Ancak ne acıdır gerek ocaklarda fertleri tekleyecek girişimci,gerekse çizecek kimseyi bulmak mümkün değil. Å?imdilerde Çoşkun bey dışında ağaç çizen kaldımı bilmiyorum. Bir adaya adını veren ancak bizdede doğal yayılış gösteren bu güzelmi güzel her zaman yeşil bitkiye bakalım ne zaman gerçek severler bulabileceğiz.

 • gülden

  Fenerbahçe Parkındaki 600 yıllık görkemli sakız ağaçlarına daha önce tanımadan bakmışım, onları geç de olsa keşfettim. Yolunuz Turing’in işlettiği Fenerbahçe parkına düşünce, onları inceleyin, siz de benim gibi heyecanlanacaksınız.

 • cem fethiye

  sevgili arkadaşlar ben bu ağacın ticari durumunu ve yetişme süresini merak ettim bana yardım ederseniz veya hangi kurumdan destek alabilirim bunu söylerseniz cok sevinirim selamlar

 • mustafa bozbas

  mrb arkadaşlar
  bana nereden bulurum nasıl yetiştirilir bigi verirseniz sevinirim.
  herkese teşekkürler

 • Ali İhsan EMRE

  Değerli arkadaşlar yıllardır uğraş verdim ama umarım yakında FETHİYE de bir sakız ağacı ıslah istasyonumuz olacak. dilerim engeller çıkmaz. Zamanlada yayılmayı ve ülkemizdeki bu sağlık ve gelir kaynağını insanlarımıza tanıtmaya çalışacağız.

 • ahmet yayıcıoğlu

  merabalar..
  biz antalyada yaşıyoruz ve çevremizde doğal yetişmiş sakız ağaçları var ve onları islah etmek istiyoruz ayrıca yenilerini dikmek istiyoruz bu konuda işi bilenlerle görüşmeyi diliyoruz

 • Salih parlak

  aşılama yoluyla üretilmiş sakız fidanlarımız mevcuttur ilgilinen arkadaşlar parlaks35@yahoo.com mail adresinden benimle irtibata geçebilirler bilgilerinize

 • GOKSEN

  merhaba bende sakız ağaçları yetirmek istiyorum izmir urlada yardımcı olursanız sevinirim tşk.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER