Sular Seller Gibi…

Sular Seller Gibi…

Su

Salı günü evimizi su bastı.

Ankara’ya taşındığımızdan bu yana evde başımıza gelmeyen bir bu kalmıştı. Çok şükür onu da hasarsız atlattık.

Herşey salı sabahı öğleden sonra gideceğim küçük bir toplantıya götürmek üzere kek pişirken başladı. Kekimi fırına verip bulaşığını topladıktan sonra ellerimi son kez yıkamak için musluğu açtığımda su yoktu. İki dakika önce akan su kesilmişti.

Suyun kesilmesini küresel ısınmaya ve bu kış hiç yağmur almayan Ankara’nın barajlarında su kalmadığına bağladım. Bir yandan kesinti yapılacağının neden duyurulmadığına kızarken bir yandan da çaydanlığın altındaki sıcak içme suyu ile ellerimi duruladım. Tam bu sırada kapı çaldı. Kapıcımız “Su faturasını ödememişsiniz. Suyunuzu kestiler” dedi. Å?aşkınlığımı tahmin edebiliyorsunuzdur. Her halde adamcağızın suratına o kadar ne yapacağını bilmeyen, anlamsız bir ifadeyle bakmışım ki, “Siz parayı bana verin, ben hallederim” dedi.

Bütün muslukların kapalı olduğundan emin olarak, kekimi de alıp çıktım. Akşam eve dönüş yolundayken eşimden bir telefon aldım “hayatım sen suları kapatmış mıydın?” diyordu. Cevabım kesindi “tabii ki.” “Eee… O zaman evi nasıl su bastı?” dediğindeki şaşkınlığım sabahkinden kat ve kat fazlaydı. O panik ve şaşkınlıkla eve nasıl geldiğimi bilmiyorum.

Kapıdan girdiğimde yerde iki parmak yüksekliğindeki suyu görünce “şimdi ne yapacağım” dedim. Allah’tan eğim salon tarafına değil, yatak odası tarafınaymış. Yoksa salondaki parkelerin ne hale geleceğini hayal bile etmek istemiyorum.

Ä°lk şaşkınlığımı attıktan sonra kriz masasını kurup bir pizza söyledim. Suların içinde pizzamızı yedikten sonra işe koyulduk. Yaklaşık 2 saatlik bir su çekme operasyonundan sonra holdeki ve giyinme odasındaki halı dışında heryeri kurutmuştuk. Holdeki halıyı kalorifer yanına taşıdık. Giyinme odasındaki duvardan duvara halının üzerine gazeteler serip suyunu çektirdik. Ki bu işleme gazeteleri saat başı değiştirmek suretiyle halâ devam ediyorum. (Kokmasın diye de havanın – bilmem kaç olmasına aldırmadan camı açık bırakıyorum.)

O gece nasıl derin uykulara dalğımı tahmin edersiniz. Sabah üzerimde bir kırıklıkla uyandım. Canım yataktan çıkmak bile istemedi. Nitekim akşam davetli olduğumuz yemeğe gideceğimiz saate kadar da çıkmadım desem yeridir. Öğleye doğru biraz ateşim çıktı. Ateş düşürücü aramak için yataktan çıktığım sırada kapı çalındı. Kapıcımız dün ödediği faturaları getirmişti. Teşekkür edip aldım. Yatağa geri dönüp faturalara göz gezdirdiğimde, başıma iki gündür gelenlerin kendi suçum olmadığını, herşeyin ev sahibimizin ağustos ayında 8 YTL’lk bir faturayı ödememesinden kaynaklandığını anladığım an ateşim biraz daha artmış gibi geldi. 8 YTL’lik bir faturanın 60 YTL açma kapama gibi bir başka faturaya, evin göl haline dönmesine, üşütüp, hasta olmama neden olduğunu kabul etmek çok zor oldu.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

10 Responses to Sular Seller Gibi…
 • Meral

  Merhaba Devletşah, günaydın.İşyerine gelip bilgisayarı açtığımda her zaman yaptığım gibi ilk senin sitene girdim.Sitene girip yeni bir yazı görünce mutlaka okurum.Bugün de aynısını yaptım.Başına gelen olaya ç o k üzüldüm.Emin ol aynı olaya yakınını bu sabah ben de yaşayacaktım.
  Dün akşam saatlerinde işyerimizde suların kesik olduğunu fark ettim.Eve gitmek için işyerinden ayrılırken muslukları kontrol etmek aklıma gelmedi.Sabah gelip işyerini açtığımda, tuvalet lavabosu musluğunun yarım açık olduğunu gördüm.Tam açık olsaydı neler olabileceğini düşündüm. Neyseki ben ucuz atlattım.Tabiki gelecek faturayı ç o k merak ediyorum.
  Adana gibi suların bol bol bulunduğu bir ilde sürekli suların kesilmesini de bir türlü anlayamıyorum.
  Olayın benzerliğinden dolayı paylaşmak istedim.Ayrıca seni ç o k tebrik ediyorum.Çalışmalarında artan başarılar diliyorum.Bir ç o k siteye girip okumuşumdur ama ilk kez senin sitende yorum yazıyorum.Bunu kesinlikle senin samimiyetine ve çalışmalarına verdiğin öneme bağlıyorum. Sevgiyle kal.

 • Devletşah

  Sevgili Meral;

  İltifatların için çok teşekkür ederim. Nasıl mahçup olduğumu anlatamam. İnşallah daha güzel ve faydalı şeyler yapabilirim.

  Bizim musluklar gerçekten kapalıydı. Mutfak musluğumuz zaman zaman gevşeyip açılıyor. Sanırım boruya gelen su tazyikle yine aynı şeye neden oldu diye düşünüyorum. Neyse ki halıları kurutmak ve biraz ateşten başka bir zarar yok. Yaz olsaydı temizlik aşaması da serinletici olurdu.

  Her işte güzel taraf aramaya çalışıyorum. Buna da buldum. Dün sabah ve bu sabah evdeki rutubet oranı arttığı için Ankara’ya geldiğimizden beri ilk defa burnum kanamadı. Havadaki nemden gece uyurken rahat ettim. Kaloriferlerin üzerine koyduğum sular bu kadar iyi gelmemişti.

 • gökçe

  merhaba,
  soğuk buhar maklinası ( adı galiba böyleydi ) alın bence. aslında bebekler içn kullanılıyor ama güzel faydalı bir eser bence. tefalinki çok büyük bu arada. tüm gece açık kalmayacaksa bu kadar büyüğüne gerek yok.
  aklınızda bulunsun…
  geçmişler olsun…

 • serinmavi

  Devletşah çok geçmiş olsun canım,Allah beterinden korusun.

  Bende evlendiğim ve balayından döndüğümde evdeki bütün parkelerin 1 metre kadar kabardığını ve eşyalarımın mahfolduğunu gördüğümde yaşadığım şaşkınlığı aanımsadım yazını okuyunca…
  Tekrarlanmaması dileğimle 🙂

  Selam ve sevgiler

 • Serife

  Is hayatima yeni baslamis; ilk defa evim olmus(ogrenci yurdunda kaliyordum universitede) ve yavas yavas para kazandikca ev esyalari almaya calisiyordum o gunlerde(8 yil once).. bir sabah uyandigimda tuvaletin tastigini gordum… henuz birkac aydir kullanmakta oldugum duvardan duvara halilarin igrec halde oldugunu gordugum icin, bir yil sonra ugradigim SU baskini bana hic agir gelmemisti.. beterin beteri var; ucuz atlatmissin. yine de gecmis olsun.. o halde yine de pizza siparisi verip sular icinde yiyebilmenizden dolayi esini de seni de tebrik ediyorum.

 • Derya Kılıç

  Çok geçmiş olsun Saide hanım, Ankarada yaşayan biri olarak bu soğuk havalarda hele de camı açıp da hastalanmamanız zaten düşük bir ihtimal olurdu, Allah yardımcınız olsun, neyseki ucuz atlatmışsınız..

  Derya
  bolbolye.com

 • enne

  Geçmiş olsun. Kızım için doktor geceleri buhar makinası önermişti. Tefal’in soğuk buhar makinasını aldık. Bizim evimiz merkezi sistemli ısıtma olduğundan kalorifer ancak gece yarısından sonra kapatılıyor ve aşırı sıcak oluyor. Odadaki nemi ayarlamak için de HIGROMETRE aldık ki çok faydasını gördük. Odadaki nem oranı %50 altına düşmemeli. Makinayı çalıştırmadığımız zaman Higrometre üzerinde sıcaklığı 24-25 derece ve nem oranını da %30’larda görüyoruz çoğu zaman. Çalıştırınca ise nem hemen %50 üzerine çıkıyor ve nefes almayı rahatlatıyor.

  Å?imdi geceleri rahatız, burnumuz tıkanmıyor ve kızım da çok huzurlu uyuyor.

  Uzun uzun yazdım kusura bakmayın ama kuru odada uyumak sağlık için doğru değil, astıma kadar gidiyormuş sonu.

 • acemi aşcı

  sevgili Devletşah,
  Çok geçmiş olsun. Bütün olanlar karşısında olumlu düşünmeyi bırakmayışına hayran kaldım.
  sevgiler
  İpek

 • Saliha

  Çok geçmiş olsun. umarım hasarsız atlatmışsınızdır.

 • dursunyavi

  acaba yarışmaya devammı yoksa bittimi daha yarışmaolmayacakmı yenisi ne zaman

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER