Zaman Kavramı?

Zaman Kavramı?

Bir hafta uzun bir zaman mıdır? Yoksa değil midir?

Bence günümüz şartları düşünüldüğünde bir hafta her iş için uzun zamandır. Mesela 1 haftada buradan Fedex’e verdiğiniz kargonuz Amerikadaki yakınınıza ulaşır. 3-4 günde gittiği de olmuştur. Ya da 1 hafta da günde 3 saat kursa devam ederek dalış brövesi alabilirsiniz. Aynı zamanda 1 haftada suya koyduğunuz soya fasulyeleri yeşerip yapraklanmaya başlar. Hristiyan inanışına göre dünya 7 günde yani 1 haftada yaratıldı.

Bırakın 1 haftayı 1 günde neler yapılıyor. Meselâ Amerika 1 günde Irak’ı işgal etti. Aynı şekilde bundan yaklaşık 15 sene önce Irak 1 gece de Kuveyt’i işgal etmişti. Ä°nsanlar aldıkları biletle 1 gecede milyoner oluyorlar. Ya da kelebekler sadece 1 güne bir ömür sığdırıyorlar. Ä°stanbuldan uçağa binen birisi 1 günlük – 24 saatlik bir uçak yolculuğu ile dünyanın öbür ucuna Avusturalya’ya gidebiliyor.

Gelin görün ki Garanti Bankası – Kuryenet 1 haftada bir kartı Ä°stanbul’dan alıp Ankara’ya teslim edemiyor. Üstüne üstlük birde diyorlar ki:”1 hafta o kadar uzun bir süre değil ki.”

Kartımın teslim edilmediği bu hafta müddetinde ben başka bir bankanın kartıyla: Ä°stanbul’a gidip geldim. Yılbaşı ve Bayram için alışveriş yaptım. Ay başı olması münasebetiyle aylık alışverişimi yaptım. Kardeşime ve Lebriz’e doğumgünü, Å?ehkâr’a nişan hediyesi aldım.

İyi ya başka kartın var ne uzatıyorsun diyebilirsiniz. Bankacılık işlemlerim için internet bankacılığına ihtiyacım var. İnternet bankacılığına girebilmek için şifreye, şifre içinde kredi kartı numarasına ihtiyacım var.

Evet yaptığım alışverişle Garanti Bankası daha zengin olmazdı. Ama memnun olan müşterisi olurdu. Gittiğim CRM eğitimlerinden birisinde “kullandığı üründen memnun olan bir tüketici bunu 1 kişiye, memnun olmayan bir tüketicinin ise 40 kişiye söylediğini” aktarmışlardı. Bu araştırma doğruymuş. Siz ne dersiniz?

Kalıcı bağlantı

Recent Posts

3 Responses to Zaman Kavramı?
 • metin-thePoor

  Heh he! Doğru söylüyorsunuz ama bir haftayı geçtik, 15 gündür benim malikaneye uğradığınız yok Devletşah Hanım! Halbuki hem güzel bir yeniyıl falımız vardı, hem de Muzlalevreğibiraradasevenler – Muzlalevreğibiraradazinhardüşünemeyenler diye cepheleşme yaratan bir yazımız bilem çıktı mutfağımızda… Yoklamada bulunmayarak ikmale kaldınız efenim.

 • Devletşah

  Metin bey aşk olsun… Gelmez olur muyum! Geldim falımı okudum… Å?imdi postacıyı her gördüğümde “bana bir şey var mı?” diye soruyorum. Henüz davetiyem gelmedi. Bekliyorum.
  Muzlalevrek konusunu görmemişim. Ama son 1 haftadır seyahat, misafir derken internetin başında toplasanız 1 saat kalmışımdır. Bu bir iki gün daha devam edecek gibi. Tez vakitte okuyacağım..

 • aysem

  bütün hissiyatınıza katılıyorum. kullanmamız için beşbin takla atılır. ama olması gereken zamanda namevcut şekildedirler.çözüm kullanmamak ve herkese bunu yaymak olmalıdır ama kredikartına bu kadar bağımlı halde yaşayan bir toplumda bu çözüm amaca ne kadar hizmet eder soru işareti hem de çoklusundan???? sevgiler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER