Bayat Ekmek Pizzası

Bayat Ekmek Pizzası

Bayat Ekmek Pizzası

Malzemeler

Hamuru için

Sosu için

Üzeri için

Hazırlanışı
 1. Bayat ekmek mutfak robotunda iyice un gibi olana kadar çekilir.
 2. İçine yumurta ve süt eklenip yoğurulur.
 3. Yağlanan tepsiye hamur yayılır.
 4. Önceden 180 dereceye ısıtılan fırında 6-7 dakika pişirilir.
 5. Bu arada rendelenmiş domates ve salça iyice karıştırılır.
 6. İçine sarımsak ve kekik eklenir.
 7. Pişmekte olan hamurun üzerine önce sos sürülür, sonra peynir ve pastırma konulup fırına verilir.
 8. 15 dakika pişirilen pizza sıcak sıcak dilimlenip servis edilir.

Küçük Yemek Fotoğrafçısı

Notlar
 • Tarifi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çıkarttığı ‘Bayat Ekmekli Yemek Tarifleri’ kitabından yaptım. Şahane oldu. Kitabın girişindeki bilgiler inanılmaz mutlaka okuyun derim. Mesela günde 6 milyon adet ekmeğin atıldığını biliyor muydunuz? Benim aklım çıktı bu rakamı okuduğumda. Kutsal diye öpüp başımıza koyduğumuz ekmeği çöpe atar olmuşuz. Kitabı şu linkten indirebilirsiniz.
 • Ben evde yaptığım ekşi mayalı ekmek ile pişirdim. Ekmek tam buğday unluydu. Siz evde kullandığınız ekmeğin cinsine göre süt miktarı ile oynayabilirsiniz. Hamur katı olmalı.
 • Ben yazın hazırladığım domates soslarından kullandım. Yoksa, mevsiminde olmadığımız için sadece salça ile yapılabilir.
 • Biz çok karışık pizzalardan hoşlanmıyoruz. Siz istediğiniz üst malzemeyi kullanabilirsiniz.
 • Sufilerin okulunda bu hafta israf konusu işleniyordu. Konuyu pekiştirmek için çok çok güzel bir tarif oldu. Siz de evde pizzayı yerken bu konudan bahsedebilirsiniz.
 • Evde artık tek yemek fotoğrafı çeken ben değilim. Bizim ufaklık fotoğraf makinasını kaptığı gibi dibimde bitiyor. Epey itişip kakışıyoruz. O yüzden fotoğraflarda netlik problemi yaşıyorum. Ama genç yetenekleri desteklemek lazım.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Bayat Ekmek Pizzası
 • nesrin

  Devletşah hanım malesef ekmekler atılıyor !! çöp konteynerlerinin yanında bayat ekmek kutularını görünce içim sızlıyor . Dünyadaki ülkemizdeki aç insanları düşününce inanılmaz üzüntü duyuyorum !! Tarım bakanlığının hazırladığı kitap İnşallah evlere ulaşır ,sizin sitenizden bir çok kişi faydalanıyor bizlere ışık tutuyorsunuz ALLAH sizden razı olsun ellerinize sağlık selam sevgiler…………

 • ayten

  Devletşah hn.sizi uzun zamandır takipteyim ,çok duyarlı bir insansınız,maalesef bende çöplerin kenarında ekmekleri gördükçe çıldırıyorum.Allah aratmasn inşallah ama herkes bizler kadar vicdanlı değil.Milletimiz çok vurdumduymaz olmuş.sonumuz hayır olsun,iyi ki bu konuya değinmişsiniz.Allah razı olsun sizden,başarılar eksik olmasın üzerinizden…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER