Dilinizden Utanmayın!

Dilinizden Utanmayın!

Dilinizden Utanmayın

Gazetelerden birisinin arka sayfasında Cenk-Erdem ikilisinin dillerini tutmuş resminin başlığıydı bu.

Başlığın altında "Türkçe dünyanın en köklü dillerinden biri. Onu yabancı sözcüklerle kirletmeyin. Türkçe kullanın!" yazıyordu.

Bence çok mühim bir kampanya. Detaylarını öğrenmek için verilen e-posta adresinden yola çıkarak Reklam Yaratıcıları Derneği’nin sitesine ulaştım. Ve çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Sanki yukarıdaki kampanyayı düzenleyenler kendileri değilmiş gibiydi site.

Gündem başlığı altında ilk konu "Dilimizden Utanmayalım!" kampanyası. İkinci konu ise " 70. Copy Break Brifi Hazırlanın! Eylül’de Beyin Fırtınası var."

Güzide Türkçemizde copy, break, brif kelimeleri var da benim haberim mi yok diye çok merak ettim açıkçası.

Devam edelim. Yan sütunda "Online Galeri" var. Allah’tan gallery diye yazmamışlar. Online kelimesi ne zamandır Türkçe’den sayılıyor. Ben bilmiyorum bilenler lütfen yorum bölümünden cevap yazsın.

Çerçevenin altında "Copyright RYD © 2003 I Created by Hiperaktif" yazısı göze çarpıyor.

"Biz reklamcıyız. Reklamını yaptığımız herşeyin iyi olduğunu düşünmüyoruz. Biz aldığımız paraya bakarız" diye cevap verebilirler. Ama yine de "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?" demekten kendimi alamıyorum.

Not

Cenk – Erdem’in resmini Online Galeri’de bulamadığım için Ahmet Gülhan’ın poz verdiği afişi koydum.

Kalıcı bağlantı

Recent Posts

16 Responses to Dilinizden Utanmayın!
 • fethiye Akbulut

  Sorma Devletsah, dilimizi kullanamayan bir nesil olduk ciktik. Ozellikle internet dili beni cok uzuyor. Bu “mrb”, “slm” demelere illet oluyorum. Arapca gibi degil bizim dilimiz, 8 tane sesli harfimiz var!!! Cok mu uzun geliyor acaba?

  Bir de bu “bana donmedi” gibi kullanabilen, “donmek”. Ingilizceden birebir ceviri. Bir komedyenin ulkesine kazigi diyorum, baska bir sey demiyorum.

  Simdi birisi cikar da bana “sen de Turkce klavye kullanmiyorsun” derse, kisaca “haklisin” derim ama yabanci bir ulkede Turke klavye kullanmanin ne kadar da zahmetli oldugunu ancak yasayan bilir diye de devam ederim.

 • metin selçuk

  Yazınızı Eylülce’nin yazısına yorum bırakan Mehmet bey’den öğrendim.

  Bahsettiğiniz siteye girip kendilerine mesaj attım. Cevap verirlerse size iletirim.

  Konuyu, sitesinin ana sayfa resmi ile birlikte, Ali Saydam’a da haberi olsun diye gönderdim. Eminim iletişimin duayeni olarak işin doğrusunu daha iyi gösterir onlara.

 • Devletşah

  Metin bey;

  Ben de destek için verilen e-posta adresine defalarca yazı gönderdim. Ama malesef posta kutusu dolu olduğu için geri geldi. İnşallah sizin girişiminiz başarılı olur. Sonucu merakla bekliyorum.

 • Mehmet Nuri TUNCEL

  Dilinizden utanmayın! Güzel bir vurgulama.

  Bunu etkinlik biçiminde bir simge resim de kullanarak web sayfalarımızda sürdürelim.

 • metin selçuk

  Güncelleme – 26 Ağustos

  Daha önceki yorumumda mesajıma cevap alırsam size iletirim demiştim. Tahmin edebileceğiniz gibi gelen giden yok. Bilginiz olsun istedim.

 • güzide karadenizli

  Türkçenin zengin ve sağlam bir dil olduğunu severek,isteyerek,bilinçli kullanılmasının yabancı dil öğreniminde temel olduğunu kanıtlayan bir İngilizce bşucu kitabı yazdım 448 sayfa olan bir kitap 35 YTLolup kitapçılarda satılmamaktadır.İlgilenenlerin gulumsmile.com.tr sitesinden bilgi edinebilrler.

  lduğunu vurgula

 • ahmet oğuz inceler

  sayın güzide hocam kitabınız şu an elimde hakikaten isminiz gibi güzide bir eser. bence dilinden utanmayan ve amacı dili kirletmek değilde yabancı dil öğrenmek isteyen herkesin elinde bulunması gereken bir kitap sizi kutlarım

 • ercan avcılar

  Türkçe güzel,okunuşu en kolay bir dildir.Türkçemize YABANCI kelimeler karıştırmayalım.

 • İLAYDA

  TÜRKÇE EN GÜZEL DÄ°LLERDEN BÄ°RÄ°DÄ°R…
  ONA SAHÄ°P ÇIKALIM….
  ONU LÜTFEN KÄ°RLETMEYELÄ°M….
  DÄ°LÄ°MÄ°ZÄ° HİÇ BÄ°R Å?EYE VERMEYELÄ°M..
  DÄ°LÄ°MÄ°ZDEN VAZGEÇMEYELÄ°M…

 • ayşegül

  Ya çok iyi düşünmüşsünüz,bu dilimizi yabancı kelimelerden arındırmayı.
  Bende 6.sınıfta okuyorum.bu konu ile ilgili proje ödevlerim var.
  Ben slayt gösterisi hazırlıyorum.Bunun içinde “Türkçemizi Koruyalım“
  ile ilgili resimler buluıyorum.birkaç tene buldum ama daha çok resime gerek duyuyorum.Böyle resimler hakkında bana yardımcı olacak kişiler varsa lütfen sindy.sindirella@hotmail.com adresinden bana ulaşsın….

 • Nuri

  Cok güzel bir haber..
  Bunu hakkında onerebilcegim cok guzel bir site var.Özellikle Aysegül’ün ödevine yarayacak resimlerin falan bulundugu.

  sitenin adresi: http://www.dilimdilim.com

 • Gamze

  Çok güzel olmuş çok teşekkür ederiz TÜRKÇEnin önemi çok güzel belirtilmiş

 • zehragül

  site güzel olmuş herşey var çok teşekkür ederiz

 • serserimasik@

  ya lütmen türkçeyi koruyalım dioruz ama kendimiz korumasını bilmioruzzz

 • larem

  TÜRÇENİN HALİNEDE BAKIN “slm,çoq,nbr,napıon” diye kullanıyoruz.Bu kadar güzel dilimiz varken niye başka diillere özeniliyor anlamıyorum.Birde otel adları yada lokantaların adlarıda yabancılaştı şimdi.İnşallah birgün yaptığımız hatanın ne kadar büyük olduğunu herkes anlar

 • hilal

  artık türkçemizi okadar kötü kullanıyorlarki çok üzülüyorum bunu türkçemizi kieleten kişilere sesleniyorum ama o kişiler bu siteye giremeyecekleri için…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER