Minik Karnıyarık

Minik Karnıyarık

Minik Karnıyarık

Kalabalık misafirlere minik aperatif.

Malzemeler

Üstü için

Hazırlanışı
 1. Patlıcanları temizleyip, karınlarını yardıktan sonra buharda yumuşayıncaya kadar pişirin.
 2. Bu arada soğanları ve domatesleri ufak ufak doğrayın.
 3. Soğanları sıvı yağda kavurun.
 4. Üzerine sırasıyla domatesi, kıymayı, sarımsağı, tuz ve karabiberi ekleyip, kavurmaya devam edin.
 5. Patlıcanların yarık yerlerinden kavrulmuş içi doldurup, fırına dayanıklı bir kaba dizin.
 6. Karnıyarıkların üzerine birer kiraz domatesi ortadan keserek koyun.
 7. Salçayı sıcak suda çözüp üzerlerine gezdirin.
 8. Sıvı yağı da ekleyin.
 9. 180 dereceye fırında domatesler kızarana kadar pişirin.
Notlar
 • Patlıcanlar Erüst Tarım tarafından satılıyor. Biraz pahalılar. Tanesi 1 YTL. Büyük patlıcanların suyu çıkmadığı için normal zamanlarda bu küçük patlıcanları kullanmak akıllı işi değil. Misafir geleceği zaman ara sıcak olarak hazırlanabilir. Umarım en kısa zamanda Erüst gıda ile rekabet edip fiyatları aşağıya çekecek bir firma raflarda yerini alır.
 • Ben patlıcanları düdüklü tenceremin buhar sepetinde haşladım. Tenceremin vitamin konumunda 7 dakikada hazır olmuşlardı. İstenildiği taktirde kızartılabilir. Ya da közlenebilir.
 • Bu arada ben kiraz domates büyüklüğünde şekerpare domates kullandım. Pembe domatesten sonra yediğim en lezzetli domatesler. Kiraz domatesler gibi yuvarlak değiller. Daha ince ve uzunlar.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

10 Responses to Minik Karnıyarık
 • muge aytac

  sitenizicok begendim.her gun ziyaret ediyorum.Sizi cok basarılı buluyorum.Basarılarınızın devamını dılıyorum.Size yine yazacagım.

 • devran

  devletsah ,

  Benim iş yerinde çok sık yaptığım bir yemek bu , patlıcanlar çok şirin gözüküyor hakkaten ama patlıcanları kızartmadan güzel oluyor mu ? sanki kızartma olmayınca patlıcanın tadı gelmiyormuş gibi geliyor bana , bir de fırında pişirmişssin o zaman çok kuru olmuyor mu ?

 • Devletşah

  Devrancığım;
  Patlıcanlar kızartmadan da güzel oldu. Ama kızartmanın lezzeti başka tabii… Ben daha çok közleyerek yapıyorum o da başka güzel oluyor. Zaten patlıcanla ne yapsan güzel değil mi? Fırın mevzuuna gelince ben karnıyarığı hep fırında yapıyorum. Hiç kurumadı. Kuruyacak gibi olursa üzerini alüminyum folyo ile kapıyorum.

 • nusret acar

  Maydanoz olmadan karnıyarık lezzetinde eksiklik oluyor.
  Sera patlıcanları çekirdeksiz ama kızartıldığı zaman çok yağ çekiyor . tarla patlıcanı,salça yerine tarla dometesi, acı olmayan sivri biber,maydanoz..az yağlı koyun kıyma,az tuz ve karabiber ister kızartın (tercih),ister fırında pişirin…yanında pirinç pilavını ve taze naneli cacık mutlaka olsun…

 • ayşegül

  yok kardeşlerim ve devletin şahı.olmaz olmaz olamaaaaazzzzzz….ne karnıyarığın ne de peynirli böreklerin maydanozsuz tadı olmaz yok olmaz kardeşlerim.nusret bu işten anlıyor gibi.

 • Serap

  Pirinçsizde güzel olmaz bence

 • dilşah

  slm devletsah nasılsın? ben pek yemek yapmadğım için biraz anlayamadım..kızartmak yerine közlemek yada dediğin gibi buharda pişirmek daha sağlıklı geldi. fırında olabilir mi közleme ve közledikten sonra mı ortasından yarılıyor? tsk ederim,iyi çalışmalar 🙂

 • Devletşah

  Dilşah,

  Fırında közleyebilirsin. Közledikten sonra yarmak daha iyi. Zaten kendisi kıvama gelince yarılıyor. Ben enelde oradan dolduruyorum.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER