PÜREN

PÜREN

PÜREN i. (prinos) Süpürge otu, mazı, meşe filizi, biberiye vb. çeşitli bitkilere halk ağızında verilen ad: Arılar da konmaz oldu pürene / Å?ükür olsun bu sevdâyı verene (Karacaoğlan). Ağustosun kavurucu sıcağına rağmen kız-erkek, çoluk-çocuk püren toplayarak yevmiye doğrultuyorlar (Gazete’den).

Kalıcı bağlantı

Related Posts

4 Responses to PÜREN
 • nazar

  ben püreni kır çiçeği olarak biliyordum

 • Püren

  Devletşah Hanım merhaba,

  İsim sahibi olarak ben de bir ekleme yapayım: Püren, Akdeniz Bölgesinde, ayrıca Sivas taraflarında bir dağ çiçeği olarak bilinir, Toroslarda bolca rastlanan bir çiçektir.Balı da zor bulunur ve özel bir baldır.
  Anonim bir Å?arkışla (SÄ°VAS) türküsü de vardır, yanlış hatırlamıyorsam: “Arılarda kondum ola Pürene, Pürene, Å?u gençlikte sevdiğini görene, ahirette sorgu sual yok imiş”

  Sevgiler

 • güven

  Püren çok uğurlu bir çiçek yaşar kemalin romanlarında geçer.Çok güzel kokulu çalısı vardır.Babam şöminede yaktırırdı. Å?imdi kokulu çubuklar var onlar gibi.Tabi ki benim kızımın adı Püren.

 • püren

  benim adım da püren.Püren toroslarda sıkça görülen mor renkli bir çiçek.ayrıca arıların çok sevdiği balının çok güzel olduğu bir bitkidir.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER