Aşk ve Gurur – Pride and Prejudice

Aşk ve Gurur – Pride and Prejudice

Aşk ve Gurur

Okumaktan büyük zevk aldığım kitabın seyrederken kalbimi durduran filmi.

Jane Austen İngiliz edebiyatına sıcak bakmama vesile olan kişidir. Benim kişisel tercihim her zaman Rus edebiyatından yana olmuştur. Tolstoy’un, Dostoyevski’nin, Puşkin’in yerini kimse dolduramaz.

Okuduğum her satırı anlamak için ikinci defa okumak zorunda kaldığım günlerden birisiydi. Kitaplığa yaklaşıp okuması kolay bir kitap seçmeye karar verdim. Gözüme ilk çarpan "Aşk ve Gurur" oldu. "İşte bir aşk romanı, kafamı fazla yormaz. Gerçi pek de kalınmış. 488 sayfa. İngilizcesi daha ince acaba onu mu okusam? Türkçe okuduklarımı anlamıyorum, bir de İngilizce okuyayım tam olsun. Uzun muzun sıkılırsam bırakırım." Düşünceleriyle raftan çekip aldım. Tabi kalınlık karşılaştırmasından sonra aklıma takılan ilk konu orjinal adı "Gurur ve Önyargı" olmasına rağmen neden "Aşk ve Gurur" diye çevrildiğiydi. Herhalde pazarlama tekniği. Bizler önyargılı olmadığımız(!) için kitap orjinal adıyla sadece Jane Austen’i tanıyanlar tarafından alınırdı herhalde. Bu düşüncelerle okumaya başladığım kitabı ertesi sabaha kadar elimden bırakmadan okuyup bitirdim. Bazı sayfaları heyecandan iki üç defa okuduğumu da itiraf edeyim. Kitabın sonunda kalbim küt küt atıyordu.

Kitabın filminin çekildiğini duyduğumda pek sevinemedim. Daha önce bununla ilgili acı tecrübelerim vardı. Anna Karanina bunların başında geliyordu. Büyük keyif alarak okuduğum kitabın filmi kafamdakilerle o kadar tersti ki. Yirminci dakikasından sonrasını seyretmedim / seyredemedim. O dönem çok düşündüm. Okuduğum kitapların filmlerini çoğunlukla beğenmediğimi fark ettim. Genellikle hayallerimdeki kahramanlara benzememelerinden ve bence kitabın en önemli yerlerinin senarist tarafından önemsiz addedilerek atlanılmış olmasından şikayetçi olduğumu fark ettim. Daha da önemlisi bir daha kendi hayal ettiğim kahramanları düşünemez olduğumu, kitabı düşündüğümde filmdeki aktör ve aktrislerle özdeşleştiğini fark ettim. Bence kitap okumanın yarısı hayal etmektir. Bu nedenle epey bir süre kitaptan filme aktarılmış hiçbir şeyi seyretmedim. Fikirlerimi değiştiren şey Yüzüklerin Efendisi filmi oldu. Herşey ama herşey benim kafamın içindeki gibiydi. Tabi ki pek çok kişihayallerndekine hiç benzemediğini söyleyerek filmi sadece teknik olarak beğendiklerini söyledi.

Aşk ve Gurur’un fragmanını seyrettiğimde özellikle Bay Darcy’yi gördüğümde filmi kesinlikle seyredemiyeceğimi anladım. Bridget Jones’un Günlüğünü seyrettiğim zaman kafamda Mark Darcy‘i "Aşk ve Gurur"daki Bay Darcy yerine koymuştum. Tabi ki bu senaristin başarısıydı. Tek sebep bu değildi. Bundan yıllar önce yabancı bir kanalda dekorlarını sevdiğim için bir bölüm seyrettiğim, sonradan kitabını okuyunca Aşk ve Gurur olduğunu anladığım dizide de Bay Darcy’i Colin Firth’in oynamasının etkisi vardı. Benim hayalimde siyah düz saçlı, yeşil gözlü, uzun boylu, keskin hatları olan bir Bay Darcy olmasına rağmen Colin Firth’ü dalgalı, açık kumral saçlarıyla bile kabul etmiştim. Colin Firth dururken kim, nerenden Matthew Macfadyen‘i bulmuştu? Afişlerdeki o ümitsiz, süklüm püklüm, derbeder hâl hiç Bay Darcy’e yakışır mıydı? Elizabeth Bennet tam hayalimdeki gibiyken neden Bay Darcy değildi?

Neyse sadece kafamdaki Bay Darcy ile filmdeki uymuyor diye filmi seyretmeme kararımda düne kadar inat ettim. Kardeşim seyrettiğini ve harika bir film olduğunu söylediğinde IMDB‘den aldığı puana bakıp başarısını kendimce kontrol ettim. Zaten içten içe seyretmeye gönüllü olduğumu o sırada anlayıp, filmi seyrettim. Hatta bir daha seyrettim. Sonra üzerine bazı bölümleri bir daha, bir daha seyretim. Sonra gidip kitabı elime aldım en az 150 sayfa okuyup, okuduğum bölümleri bir daha seyrettim. Herhalde bir kitap filme bu kadar iyi adapte edilebilir diye düşünecek fırsatı ancak yemek yaparken buldum. Hiçbirşey atlanılmamış. Kitaptaki her detay filmde de var. Olaylar o kadar güzel birleştirilmiş ki doğallığından hiçbirşey kaybetmemiş. Tabi ki değişiklikler olmuş. Ama insanı rahatsız edecek şekilde değil. Örneğin üç farklı akşam yemeğinde geçenleri bir yemekte toplamak gibi. Eh bu da bir film. Her yemeği çekselerdi film değil dizi olurdu. Filmde beni en çok etkileyen ise hayal ettiğim Bay Darcy’i bulmuş olmaktı. Dediğim gibi siyah düz saçlı, yeşil gözlü, keskin hatları olan uzun boylu Bay Darcy ilk sahneden itibaren fragmanlardaki görüntüsünün tam tersi bir etkiyle beni filme bağladı. Filmi, kendisini beğenmediğim için izlemeyecek olduğumdan utandım desem yeridir.

Filmin yönetmeni Joe Wright kamera hareketleriyle, uzun plan çekimleriyle filmin cazibesini arttırmış. Balo sahnesi unutulmaz bir plan olarak hep aklımda kalacak. Zaman, mekan geçişleri, bazı olayların sözle değil görüntü ile anlatılması filmin etkisini arttırıyor. Görüntü yönetmeni zaman zaman film değil de bir tabloyu seyrediyormuşuz, masal dünyasında dolaşıyormuşuz gibi hissetmemiz için elinden gelini yapmış. Dairo Marianelli’nin müzikleri ise görüntüyü tamamlayıp sizi içeriye çeken cinsten. Eğer oyuncular hayalimdeki gibi olmasaydı bile filmi sadece teknik özellikleri için beğendiğimi söyleyerek kendimi avutabilecektim.

Okumadıysanız okuyun, seyretmediyseniz seyredin. Benim gibi romantikseniz günlerce etkisinden çıkamıyacaksınız.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

69 Responses to Aşk ve Gurur – Pride and Prejudice
 • Binnur Akhun/Önen

  Devletsah merhaba ,

  Nedense kendime aşk romanları okumayı yakıştıramam (am ben de bir kadınım ve aslında böyle de bir ihtiyacım var işte :))
  JAne Austen ile bu komplexim sayesinde tanışmıştım. MAdem aşk romanı okuyacağım en azından Ingilizce olsun da bir yararı olsun diyerek…

  Ilk olarak Emma’yı okudum ama orada kalamadım…Büyük bir tutku ile tüm kitaplarını edinmeye çalıştım.

  Austen’in vakitsiz ölümüne yananlardanım. Sayesinde aşk romanlarını da sever oldum (ya da bu konuda kendimi affettim)

  BEnim için de MArk Darcy Colin Firth, ama sanırım onun kadar güzel bakışlı bir başka aktör daha bulmuş olmalılar ki bu filmi yine çektiler 🙂
  Firth olsun olmasın bu filmi seyretmeliyim. ..
  Uzun yorumun icin teşekkürler…

 • Binnur A. Önen

  Sevgili Devletsah,
  Yine ben :)..BU konuya benden başka kimsenin yorum yapmamasına şaşırdım açıkçası.

  NEyse, sayfama BATH:2 kadın, 1 ekmek diye senin de sevebileceğin bir post koydum bir iki gun evel.
  Baht deyince akla gelen iki isim J. Austen ve fırıncı Sally Lunn. Bu ikisi uzerine ve son olarak da Lunn’un harika bir ekmek tarifi denemem hakkında bir yazı. Beklerim.

 • Ayse T

  Sevgili Devletsah,
  yorumunu gülümseyerek ve hatta kahkahalarla okudum, çünkü yazdiklarinda kendimi buldum. bende filmi izledim,sonra bi daha izledim. Malesef klasiklere önyargılı oldugumdan ve cocuklugumda zorla ingiliz klasikleri okutturuldugumdan bu romana karsı önyargılıydım,okumamiştim. Ancak filmi izledikten sonraki gün romani aldim.Ben de over-dose romantic olarak etkisinden günlerce çıkamadım. Audrey Hepburn’un “The Roman Holiday” de ayni etkiyi yapmişti bende. Yorumlarını ilgiyle bekliyorum.Tsk ler.

 • esma türel

  Merhaba,
  Benim için bu hikaye çok özel şeyler ifade ediyor. Çünkü, kitabı izlediğim ve çok sevdiğim bir filmin, kadın kahramanının övgüsü neticesinde okudum. Kitap beni büyüledi diyebilirim. Colin Firth’ün başrolünü oynadığı versiyonunu bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız minnettar olurum.

 • Yeliz Er

  ‘aşk ve gurur’ un sonunda ne oluyor? bunu bilmem kitabını ve filmini almamı etkileyecek, lütfen yardım edin. Belki sorunumu bilirseniz neden bu kadar istekli olduğumu anlarsınız: Bay Darcy ve Elizabeth filmin son 10 dakikasın yaptıkları benimle gerçek hayatta yaşamış biri var(davranışlar, duygular anlamında) ve ben onun bana bakış açısını anlayabilirmişim eğer filmi seyredersem. Açıkçası olumsuz bir durum verebileceğim kararımı etkileyecek. Å??imdiden çok teşekkür ederim.

 • sezen seven

  harika bi film olduğunu söyleyebilirim.hemen kitabınıda edinmeyi düşümyorum. bay darcy oynayan Matthew Macfedyan harika bir oyunculuk çıkarmış. tebrikj ediyorum adama hayran kalmamak elde değil.

 • harronher uçr

  slm,
  filmi çıktığından beri çok merak ediyordum.ama bir türlü gidememiştim.aslına bakarsanız konusunu bile bilmiyordum.filmi kiralamaya gittiğimde öğrendim ve çok etkilendim.bence bu gerçek aşktı.izledim ve hayran kaldım.herkes izlesin.

 • gamze akyar

  ben kitabını okumadım filmini izledim tam üç kere . izlediğimiz hissettiğimiz aşk öylesine doğaldı ki bu beni çok etkiledi. o yaşamlar o kadar büyüleyiciydi ki bu zamanda doğduğum için kendimi çok şanssız hissettim çünkü şimdi bu kadar gerçekçi ve büyüleyici aşklar yok bence.birçok şey aşkı öldürüyor.filmde en sevdiğim sahne bay darcynin elizabeth’e aşkını itiraf ettiği yağmurlu sahneydi. bay darcy o kadar heyecanlıydı ki onu sevdiğini söylediğinde bu cesaretine kendisi bile şaşırmıştı.kısacası harika bir kadro ve harika mekanlar izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.saygılarımla…

 • berna özsu

  Merhaba,kitabı daha önce 2 kez okumuştum.Bazı yerlerini de birkaçkez daha.Sinamalarda kaçırmışım filmi,geçenlerde vcd sini gördüm ve aldım.Herkes gibi ben de bir kaçkez izledim.Elizabeth ve Darcy’li bölümleri daha da fazla.Daha sonra dvdsini aldım.Darcy rolünü oynayan Matthew Macfadyen hayranı olup çıktım bu arada.Keşke filmin sonunu birazdaha uzatsalarmış,alternatif sonunu izlemek için özellikle dvdsini almıştım. Güzeldi ama çok da tatmin olamadım,Elizabeth’in bana ne zaman aşık oldun dediği bölümü beklerdim.Ama dvdsini aldığım için pişman değilim,özellikle yönetmenin yorumları çok güzeldi,hayran olmamak elde değil.Filmi kimbilir kaç kez daha izleyeceğim.İnsanın içi titriyor izlerken ve böyle büyük aşklar kaldı mı diye düşünüyorsunuz….

 • c. c.

  ben kitabını okumadım ama filmini 2 kere izledim,şuana kadar izlediim en güsel filmlerden biri…bu zamnda askın büyüsünün kaldığını inanmayanlardandım!!ama bu filmdeki bay darcynin elizabeth olan aşkı beni coqh etkiledi..filmin en güsel sahnesi bay darcynin elizabete askını itiraf ettiği yagmurlu yerdi…belki byerlerde hala böle asklar wardır die umut ediorum..kitabınıda en kısa sürede alıcam…kısaca mükemmmeldi!!

 • reyhan şahin

  ben önce dizisini izledim sonra kitabını okudum.son olarak da filmini izledim hepside harikaydı.çok etkilendim.kitabını ve dvd sini aldım.ben sizden colin firth’ün oynadığı daha öncede trt de yayınlanan dizisi hakkında yardım istiyorum.dizi olarak cd si varsa eğer temin etmek istiyorum ve bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim….

 • FERHAN

  BU GÜNE KADAR Ä°ZLEDÄ°Ä?Ä°M FÄ°LMLER ARASINDA BENÄ° EN ÇOK ETKÄ°LÄ°YEN OLDUÄ?UNU SÖYLEMEYÄ°M.DVD SÄ°NÄ° ALDIÄ?IMDAN BERÄ° 5 KEZ Ä°ZLEDÄ°M VE HİÇ SIKILMADIM , BELKÄ° ABARTI OLARAK GÖZÜKEBÄ°LÄ°R AMA HER BÄ°R KAÇ SAHNESÄ° Ä°ZLEMEZSEM İÇİM RAHAT ETMÄ°YOR BENCE SÜPER BÄ°R FÄ°LMDÄ°.AMA BENÄ° ÜZEN TEK Å?EY FÄ°LMDE Ä°KÄ° AÅ?IÄ?IN SADECE BÄ°R KEZ SARILMALARIYDI VE FÄ°NALÄ°N BABA KARAKTERÄ°YLE BÄ°TMESÄ°YDÄ° YÄ°NEDE ”MÜKEMMELDÄ°”.

 • reyhan şahin

  tekrar merhabalar.ben aşk ve gurur’un her duygusal bayanın arşivinde yeralması gerektiğini düşünüyorum.tekrar tekrar okunabilecek yada izlenebilecek muhteşem bi yapıt olduğunu söyleyebilirim.kitabını okuyan biri olarak filmi benim için yeterli değildi maalesef.ama colin firth ve jennifer ehle nin oynadığı dizi süperdi.araştırmalarım sonucu dvd seti olarak satıldığını öğrendim.ancak daha bulamadım.nerden temin edebileceğim konusunda beni bilgilendirebilecek bi arkadaş olursa beni çok mutlu eder.teşekkür ederim…

 • bumerang

  ben bu filmi izlemedim, kitabı da henüz okumadım. zaten jane austen ile tanışmam birkaç gün önceye dayanıyor. mansfield park (umut park).ben kendimi duygusal, romantik olarak tanımlamıyorum.ama jane austen2in bütün kitaplarını alıp okumak istiyorum.ilgili çekilmiş bütün filmlleri de izlemek istiyorum.

 • Devletşah

  Sevgili Reyhan;

  Ben henüz BBC versiyonunun tamamını seyretmedim. Sanıyorum İstanbuldaki evde tamamı var. DVD değil de Divx formatında. Türkiyede nereden bulunabileceğini açıkçası tahmin edemiyorum.

  Sevgili Bumerang;

  15 dakika önce Mansfield Park’ı okumayı bitirdim. Uyku tutmadığı için kalkıp bilgisayar başına oturunca yorumunu gördüm. Å?imdiye kadar okuduğum 3 kitabı içinde en iyi ikinciydi diyebilirim. Birincisi bu yazının da konusu olan Aşk ve Gurur. Okuduğum diğer kitabı da Emma.. Emma’yı da bir solukta okumama karşın pek sevemedim.

 • zehra oy

  Merhaba arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlediğim ve herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm süper bir film. 4 Kere izledim ve eminim devamıda gelecektir. Mutlaka arşivlenmesi gereken ve aşkı en yalın, sadece aşkın cinsellik demek olmadığını gösteren bir film. Müzikleri mi… harıl harıl müzikleri arıyorum

 • tubik

  ya ben hayatımda böle güsell aşk filmi seyretmedimm harikaa ya bayıldım bn ck sewdimm ya bn kitabnı okurkan zaten heyecandan ölcaktim fikmini izlerken ise mr.darcy bu kadar yakısıklı beklemıodumm ya bayıldım keira knıgtleyle uyumları harikaydı ckk sewdimm yaaa hele MR.DARCY ck yakısıklı bayıldım ama google da fazla resmi yoq daha dorusu hiç yoq uyuz oldum nese bu filmi izlemeyen üzülsünnn=))))

 • g

  şuana kadar izlediğim filmlerin arasında en iyisiydi.müziği ayrı bir güzeldi.bence mükemmel bir film.başka söze gerek yok.

 • esra

  kitabın aslını yanı ingilizcesını okudum,tek kelimeyle bayıldım.dün cd’sini aldım bugun izleyecegim ınsalah.bu harıka kıtabın fılmininde mukemmel olacacına emınım…

 • imran

  muhteşem bir film.süper bir aşk ve inanılmaz oyunculuk.ne kitabı okudum nede daha önce seyrettim ama müthiştti.hala etkisindeyim.başroller süperdi.

 • pınar

  bence harika ötesi bir filmdi herşey harikaydı sonu hariç olsun yine de hiç unutamayacağım bir film kitabını da alacağım inşallah en güzel bölümlerden birisi de hani ilk bakışmaları varya orası ben kaç defa izlediğimi hatırlamıyorum bile başroller harika ikisi de süper söyleyecek çok şey var ama anlatamıyorum harikaaaaaa

 • emrah

  bu romanın ingilizce kısa bir özeti lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

 • hatice

  Ben bbc nin yapmış olduğu baş rolünü colin firth’ in üstlendiği aşk ve gururu izlemiştim.trt de yayınlandı1997 de sanırım.Colin FİRTH’ü izledikten sonra gerisi vız gelir.Mr. Darcy nasıl olurmuş görün.Matthew Macfadyen’in oynadığı Aşk ve Gurur filminden hiç mi hiç etkilenmedim. Ayrıca kitabıda okudum.TRT ye çok tel açtım ama sonuç alamadım.Belki talep olursa yayınlarlar.Ayrıca bbc nin yapmış olduğu bu diziyi netten indirebilirsiniz. İzleme imkanınız olursa ne demek istediğimi anlarsınız.

 • sevil

  19 yaşındayım ve ömrümde gördüğüm en güzel aşk filmiydi ztn keira ve matthewu daha önceden biliodm onları çok seviom ikiside rollerinin hakkını vermişler kitabını da okudum tek kelimeyle adam çok karizmatik kız çok güzel ne diyebilirimki adamn keiraya bakışları o okadar gerçekçiydiki sanki keiraya gerçekten aşık oldu sandım 1an içimikisinede başka projelerde görmek dileğiyle bana bu filmi tavsiye eden leyla ablamada teşekkürle

 • baris tibet

  mrhba
  çok güzel bir site olmuş..

 • firdews

  ya süperdi. özellikle son sahnede darcy umutsuzca sevdiğini söylerken .

 • elif

  bu filmi aldım ve defalarca izledim şimdi bunları okuduktan sonra bir daha izleyeceğim bence Matthew Macfadyen cuk oturmuş çok yakışıklı ve bu işi colin firth’den daha iyi yaptığını düşünüyorum yeri geldiğinde antipatik yeri geldiğindeyse sempatik olmak bence zor bi iştir kendisini tebrik etmek lazım bunun kitabını okumadım ama ilk fırsatta okuyacağım ayrıca filmin orjinal adının değiştirilmesi yalnızca bu film için değil bütün filmler için çok kötü bi durum mesela bu filmi izlemeden önce vizyona ilk girdiği sıralarda aşk ve gurur ismi bana hiç çarpıcı gelmemişti dolayısıyla ancak bir yıl sonra izledim yani böyle güzel bir filmden bi yıl mahrum kaldım ama eğer bize de gurur ve önyargı olarak gösterilseydi dikkatimi çekebilir ve bu güzel filmi dev sinema ekranında izleyebilirdim dediğim gibi matthew macfadyen bence çook yakışıklı ve çok iyi bir oyuncu bana sorarsanız daha çok film çekmeli ve bu yetenek harcanmamalı…

 • emel

  ben de Jane Austen hayranıyım.Yazdığı tüm romanlarını okudum.Benim favorim aşk ve gurur ,Emma.Aşk ve gurur’u her yıl birkaç defa okurum.Filmini izledim ama çok beğenmedim.Ben,1995 yılı BBC.yapımı,başrolünü Colin Firth’ün oynadığı 6 bölümlük dizisini çok beğendim.Bana göre kitaptaki duyguları çok güzel vermiş.Colin Firth muhteşem oynamış.Ben bu diziye yıllardır ulaşmaya çalışıyorum.TRT’den ulaşılamıyor.Evde bilgisayarım olmadığı için internetten ulaşamamıştım ;fakat geçen hafta bir bilgisayar buldum ve diziyi baştan sona tekrar büyük bir heyecanla seyrettim.Yalnız şöyle bir durum var,dizi orjinaliyle gösteriliyor.Ben kitabını defalarca okuduğum için ingilizceyi çok iyi bilmememe rağmen olayları takip edebiliyorum.Zaten konuşmaları anlamasanız bile Colin Firth’ün bakışları size konuyu anlatıyor.Size tavsiyem muhakkak dizisini seyredin.Bu dizinin 1980 yapımı da var;ama çok güzel değil.Ben hala 1995 yapımı aşk ve gururu arıyorum.İnternetten indirmeye çalışacağım,ama bir şekilde dizinin CDlerine ulaşan olursa lütfen benimle paylaşsın.İngiltere’de tanıdıklarınız varsa onlardan da isteyebilirsiniz.Ben ayrıca Emma’sını da seyretmenizi öneririm.Bulamazsanız ben de DVD’si var.

 • emel

  artık kimse bu sayfayla ilgilenmiyor galiba.

 • aslı

  emel 95 bölümlerini alt yazılı bulduysan lütfen söyle..ingilizcem pek ii değil ve seyretmek için çıldırıyorum..

 • emel

  Ben 95 yapmı aşk ve gururu internetten indirip cd’ye çektim.Alt yazılısına henüz ulaşamadım.Eğer ulaşabilirsem muhakkak sizlerle paylaşırım.

 • leyla

  ya ben kıtap okumasını sevmeyen bırıydım ama şimdiçok seviyorum üstelik okumaktanda çok hoşlanıyorum kıtap okuma yı sevmeyen bırsürü arkadasım var ben onlarra kıtap okumalarını öneriyorum

 • selin canyel

  “pride and prejudice” bircok filme ilham vermis cok etkileyici bir roman. 1999’da vizyonda olan ve meg ryan ile tom hanks’i perdede buyuleyici bir cift yapan “you’ve got mail” in kadin senaristi de,filmin senaryosunda bu romandan cok etkilendigini ve modern bir versiyon olarak pek cok alinti yaptigini soylemisti. alicia silverstone2un oynadigi “clueless” filmi de “emma’nin modern bir versiyonu idi.
  bu sene, yazar karen joy fowler’in ilk olarak 2004 yilinda ingiltere’de yayinlanan kitabi “the jane austen book club” in da filmi yapiliyormus.
  eglenceli buldugum bir diger kitap lauren henderson’un yine ingiltere’de ilk olarak 2005’de yayinlanan “jane austen’s guide to dating”. jane austen’in kitaplarindaki tum duygusal iliskileri ve karakterleri analiz eden bir ‘dating guide’. edebi bir yani yok ama keyifle okunuyor.

 • bahar

  Ben bu kitabı ilk anlamamıştım ama sonra ne kadar ilgi çekiçi bir kitap olduğunu anladım .Ben normalde çok fazla kitap okumam okusamda yarısını okurum ama bu kitap çok hoşuma gitti ve bu kitabı geliba sonuna geldim.Yazarı JANE nın hayatta ne kadar zorlukdan gectiğini ögrenince kitabı bitirmem gerektigini anladım herkesin okuyup anlam çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

 • C.G

  :o) Eminim eski hayatlarimdan birindeki kahramanim, Mr Darcy. Pride and Prejudice 3 kere okudugum kitap,2 kere sinemada gordugum ,10 kere digiturk pay tv ,2 kere moviemax, 18 kere DVD sini seyrettigim film.(simdilik). Uzun zaman once yirtilmaya baslayan ve zaman icinde yirtigi buyuyen ruhumun tek yamasi. Daha ne soyliyeyim bilmem ki………( Matthew Macfadyen da cabasi!!!;o)

 • G.K

  kitabını okuyan biri olarak filmi çok sadeleştirilmiş geldi. konu bayağı zayıflatılmış. fakat yine de izlerken zevk aldığım ve birkaç kere izlediğim bir film :))
  ilk bakışta Mr.Darcy rolünü Matthew Macfadyen verilmesini gadırgamıştım fakat daha sontra oyunculuğu hoşuma gitti. yalnız bay darcy i daha kibirli ve gururlu davranışlar sergilemesini beklemiştim fakat filminde gururlu bir karakter olarak fazla yansıtılmamış.

 • filiz

  bilgisayarda kayıtlı filmlere bakarken dikkatimi çekti..izlemeye başladıktan sonra nerdeyse film olduğunu unuttum…Aşkın tanımını bilmeyenlere çok güzel bir klavuz..evet aşkın materyalist kavramlarla olan derin uçurumunu öylesine ruhunuza işliyorki film bittikten sonra bile kendi dünyanıza dönmekte güçlük çekiyorsunuz..
  Geçenlerde yine denk geldim bir filme..aşk ve gurur kitabını duyunca çok sevindim..ilk fırsatta kitabını alacağım,bu arada mesajınız varı da izlemenizi tavsiye ederim o da çok güzel bir film..beni en çok etkileyen tarafı
  aşkın çok duru ve temiz olması;filmin sonu müthişti..Elizabetin darcy in elini öpmesi özellikle çok şaşırttı beni..darcyin elizabetin elini öpmesi gerekmez miydi:):)

 • elvan

  Filmi izlememde en büyük pay kızkardeşimin balladıra ballandıra anlatması beni teşvik etmesiydi hoş onu kırmamak için kabul ettiğimi söylemesem yalan olur ama sonra hayran oldum ve neden bugüne kadar izlemediğim için üzüldüğüm bir filmdi kaç kere izledim hatırlamıyorum ki film arşivimini vazgeçilmezlerindendir fakat yorumları okuyunca kitabını okmadığım için üzülmedim desem yalan olur çok aradım ama malesef kitabını bulamadım filmim sonu bana çok yavan geldi doğrusu ama anladığım kadarıyla kitapda öyle değil en yazkın zamanda mutlaka kitabı edinip okumayı düşünüyorum

 • nur seçil filinte

  18.yy’ın duygusal ve geleneksel atmosferini başarıyla yakalamış bir film…Aşk ve gurur arasında yaşanan gelgitler, önyargılı yaklaşımları yeniden sorgulatırken, imkansız kabul ettiğimiz değerlerin değişiminide günyüzüne çıkarıyor.ifadeler yüzeyselliğe indirilmemiş…derin görüp derin düşünmek gerekiyor. gurur gerçekten erdem midir kusurmu?:-)Bir tema ancak bukadar duru ve anlamlı işlenebilirdi.genel romantik filmlerin aksine cinselliğin olmaması filmi farklı kılmış. günümüzde yozlaşan ve içi boşalan aşkların dejenerasyonunu görmüyoruz burda.belki de bu sebeple sevdim… aşk bu filmde nefes alıyor çünkü… aşkın ne olduğunu değil ne olmadığını sorguluyor bir yerde… şiirsel ve sanatsal tat mimiklerden jestlere kadar başarılı yansıtılmış… tek olumsuzluğu kitaba çokta bağlı kalınmaması…

 • Z.B

  BİRAZ GEÇ BİR YORUM OLACAK AMA SİTEYİ TAKİP EDENLER -HALA 95 YAPIMINI İZLEMEYİ ARZU EDENLERE- BİR MÜJDEM VAR..DÜN YANİ PAZAR GÜNÜ TRT DE 16.00 CİVARIYDI SANIRIM DİZİNİN İLK BÖLÜMÜNÜ VERDİLER..YANLIŞLIKLA KANALLARI DOLAŞIRKEN RASTLADIM UZUN SÜREDİR 95 YAPIMINI İZLEMEYİ HAYAL EDİYORDUM (O YÜZDEN YAKLAŞIK BİR SAAT HAYATIM DURDU:))2006 BANA KİTABIN TADINI VERMEDİ KİTAP BAMBAŞKAYDI FİLİMSE OLDUKÇA SADELEŞTİRİLMİŞ, ÖNEMLİ AYRINTILARA DEĞİNİLMEMEİŞ VE BAŞ ROLDEKİDE COLİN FİRT KADAR HAYALERİMDEKİ KARAKTERE UYMUYORDU..
  MUHTEŞEM BİR ROMANDI KÜTÜPHANEDEN ALMIŞTIM.TAM KENDİMİ KAPTIRMIŞ HEYECANLA OKURKEN ORTADAN 30 SAYFASININ OLMADIĞINI FARK EDİNCE YIKILMIŞTIM SONRA ŞEHRİ ALTÜST ETMİŞ BULDUM KİTAPLARI KONTROL EDİP KALDIĞIM YERDEN DEVAM ETMİŞTİM.ROMANI HATIRLAMAK BİLE BANA HEYECAN VERİYOR..

 • y.g

  aşk ve gurur.bu kitabın, üniversitenin pek itibar görmeyen klasikler rafında karşıma çıktığı gün hayatımın aşkı da beni kütüphanenin önünde buldu.hiç kimseye bana ettiği anlamı ifade edemez bu kitap.tekrar okumaya cesaretim yok.ama çok sevdiğim bu romanla ilgili güzel yorumları okudukça bi garip oldum.tekrar bulmalıyım bu kitabı.

 • sebil

  film isimleri tercümesinde yapılan yönlendirmeler.!!!

  pride and prejudice

  burada AŞK kelimesi yok iken aşk ve gurur nasıl denir !!!

  GURUR VE ÖNYARĞI

  pride and prejudice

  Hâdi bunu demediniz

  aşk ve önyargı deyin bâri

 • swd

  kitabın orjinalini okudumm.. we muhteşem keyif aldımm..fakat mr darcy nin bukadar hoş olabileceğini okurken hayal edmezdimm…hayatımın tek filmii.. şiddetle öneriyorum

 • cadıkız

  MERHABA

  BEN BU FİLMİ ÇOK SEVİYORUM.FİLİMDEKİ DARCY KARAKTERİNİ OYNAYAN MATTHEW MACFADYEN ÇOK YAKIŞIKLI AYRICA ELİZABET ROLÜNÜ OYNAYAN KEİRA KNİGHTLEY’İN GÜLÜŞÜDE ÇOK GÜZEL BANA BU FİLMİ BİNLARCE KEZ İZLE DESELER BIKMADAN İZLERİM…..

 • fatos

  ne diyebilirim ki mükemmel kitap da filmde ayrı bir mutluluk veriyor o çağlarda olmak güzel olurdu sanırım tabii lizyy yerinde 🙂

 • Emriye

  Merhaba,
  Çok güzel bir konu seçmişsiniz.
  Orta okul yıllarımda arkadaşımın hediye ettiği “Penguin Readers”ın kısaltılmış versiyonu ile başladı “Pride and Prejudice” hayranlığım. Sonra orjinalini okudum. İngilizcesi beni baya zorlasa da çok keyif aldım. Kaç kez okumuşumdur… Bir ara trt deki bbc versiyonunun 2 bölümünü izledim. Sonra 2006 versiyonunu. İtiraf etmeliyim, bbc versiyonu kitaba daha yakın. Jane Austen’ın kitaptaki ince mizahı daha güzel hissediliyor. Hem hüzün var hem neşe. Ama illa ki de kitabı diyorum. Ne kadar başarılı bir film olursa olsun kimsenin kendi hayal gücününe yetşemez.
  Diğer 5 romanını da okudum. Hatta internette küçük bir araştırma yapıp, tamamlanmamış bir kaç eserini de bulup okudum. Onları da beğendim. Ama Gurur ve Önyargı’yı tek geçerim.

 • leylaa

  arkadaşlar bu kitabın ingilizce ya da Türkçe tam özetini nereden bulabilirim acaba yardımcı olursanız çok sevineceğim lütfennn!!!

 • MRVZR

  uzun zamandır bi filmden bu kadar etkilenmemiştim çok güzel…

 • büşra

  jena austen’in yaşamıyla ilgileneniz varsa becoming jane adlı filmi izlemesini tavsiye ederim . kendi yaşamını yazmaya nasıl başaladığnı ve büyük aşkı tom lefroy ile yaşadıklarını anlatıyor. bir aşktaki sadakati bağlılığı ve ayrılığı tek seferde yaşayıp görebileceğiniz harika bir film …

 • GÖNÜL

  yeni okumadım hala fakat yorumlarınızdan oldukça etkilendim hemen okumaya bşlıycam önerebileceğiniz JENA AUSTEN nin başka kitaplarını yazarmısınız..

 • GÖNÜL

  yeni aldım okumadım hala fakat yorumlarınızdan oldukça etkilendim hemen okumaya bşlıycam önerebileceğiniz JENA AUSTEN nin başka kitaplarını yazarmısınız..

 • zeynep

  ben bu aşk ve gururun cd sını aırorum hıc bıyerde bulamadım acaba bıldınız yer varmı nerden temın edeblirim. sınemada ızledım cok güzle bı flmn ve herkesın izlemes gereken bence süper bır fılm.

 • yeşim

  ben bu AŞK VE GURUR kitabını okuyorum kitabı elimden bırakamıyorum yaaaaa çok güzel filmde çooooook güzel ama daha vizyonda değil frakmanı var ama çok güzel. tek kelimeyle SÜPERRRRRRR…….yaniii

 • h.k

  çok şaşkınm şuan Devletşah yazını okudum yorumlarıda hızlıca aynı şeyler bukadarmı birebir olur önce kitabı okudum sonra b.j.un günlüğünü seyrettim mr.darcy sanki kitaptan çıkmış filmde oynuyor sonra filminin çekildiğini duyup sevinç içinde kaldım taaki filmin afişini görene kadar arkadaki süklüm püklüm adamın mr.darcy olma ihtimali karşısında bütün hevesim kaçtı sonra grm üzere

 • asude

  ya bir film bu kadar mı güzel olur aşırı romantik yapım mı var bilmem 8 kez izledim filmi farklı zamanlarda.Filmin bir kitaptan alıntı olduğunu bilmiyordum ve kitapçıda Aşk ve Gurur yazısını görünce kitabın üzerine atladım resmen içini açıp bakınca zaten filmi ezberledim baktım tüm karakterler aynı define bulmuş gibi oldum aldım hemen kitabı okumaya başladım ama kitabı okumaya kıymıyorum her sayfayı bir kaç kez okuduğum oluyor ve bitirmek istemiyorum kitabı en kısa zamanda da farklı yayınevlerinin çeviri kitaplarını almayı düşünüyorum izlemeyen herkes izlesin harika bir film ve kitabını da herhalde defalarca kez okurum

 • izabel

  ben aşk ve gurur okuyordum ve kapağında da filmin afişi basılıydı ve elizabeth’e bakardım gerçekten çok güzel bir kadın ama kitapta ondan daha güzel jane vardır diğer üç kardeşi ise o kadar güzel değildir.bundan dolayı şöyle düşünüyordum o zaman bu kadından güzel bide jane var.o zaman mütiş birisini bulucaklar diye düşündüm ama beklediğim gibi çıkmadı çirkinlikte kardeşleri iyi yapmışlar daha filmi izlemedim sadece önyargıyla yaklaşıyorum umarım filmi izleme lütfunda yakın zamanda bulunucağım aslında daha çok yorumum var ama kısa geçicem belki başka sefere eğer okuyorsanız çok sağolun

 • casminella

  Filmi izleyeli çok oluyor, geçenlerde kitabı elime geçti. Okudum, filmine hayran kaldığım kadar hayran kaldım. Bunun üzerine internetten biraz araştırma yapayım dedim. Filmin sonu bana yarım kalmış gibi gelmişti. İnternette araştırınca haksız olmadığımı anladım. Filmin amerikan versiyonunda 2 dakikalık bir bölüm daha var. Pemberley balkonunda Elizabeth ve Bay Darcy bir aradalar film bu şekilde bitiyor, ilgilenenlere duyurulur…

 • özlem

  kitabı harika filmi de bir o kadar güzel.jane austen insann hayata bakış açısını değiştirebilen, benim gözümde mükemmel bir romancı.-aşk ve gurur-ise mükemmel bir başyapıt.film konusunda ise kitabın sıcaklığı aynen verdiğini düşünüyorum ama sonu biraz kesik bitmiş gibiydi ki 2 dakikalık daha bölümü varmış.casminella ben o bölümü nerden bulabilirim,amerikan versiyonu,izlemek isterim..

 • XxDİSTURBİAxX

  you tube tan bulabilirsin.
  Ve ben fragmanını izlediğimde Darcy’yi çok tipsiz buldum ve izlemicem dedim.2 hafta geçti filmi izlim dedim sonra bay Darcy i çook karizma buldum.Gözleri,boyu,saçları herşeyi çok karizma ve de yakışıklı .
  Size sadece şunu söylüyorum.önyargılı olmazyın.İzledikten sonra konuşun.
  Ve diziyi de boşuna izlemeyin en güzeli filmi. Dizideki adam tipsiz , daha yaşlı gibi ve kızda 30lu yaşlarda tipsizlik ötesi kilolu biri.
  filmdeki kız ise felaket derecede güzel, adam ise karizma ötesi biri.
  Ve biride burdan demişki
  ___Arkadaşlar Jane’in Lizzie den daha güzel olması gerekmiyor mu?
  Bak o zaman filmin bi anlamı kalmaz. Çünkü güzellik değişir.Kime göre güzeldir kime göre güzel deil.Ve dizisindede en güzel kız dediğiniz Jane de berbattı bu filme laf etmişsiniz ya jane e ondan 10 bin kat tipsizdi.Ne diyim dizi iğrenç hiç izlemeyin değmez siz 2005 yapın diziyi izleyin.Matthew Macfadyen filme ayrı bir hava getirmiş.!

 • Sewde

  Tıpkı ben de sizin gibi okuduğum kitapların filmlerinde genelde hayal kırıklığına uğrarım. Özellikle de kitabı çok beğenmişsem, filmin dört dörtlük olmasını isterim. Sanki benim fikrime bakacaklarmış gibi filmi eleştirir de eleştiririm.
  Aşk ve Gurur’un kitabını okumadım(daha doğrusu orijinal dilinden okumak istedim ama o da gözümde büyüdü durdu) ama filmini ilk gördüğümde benim de aklıma size olduğu gibi adının neden yanlış çevrildiği takıldı. Böyle şeyler çok önemlidir benim için, yabancı filmlerin aslında daha basit isimleri varken Türkçe’ye çevirme aşamasında nedense hep iddialı bir isim arayışı var. Bu filmde de sanırım bu geçerli; adında aşk geçmeyince aşk hikayesi olduğu anlaşılmıyor sanki(!).
  Eski, sıkıcı bir İngiliz filmi beklentisiyle başladığım filmi izledikten sonra uzun süre etkisinde kaldım. Oyuncular, kıyafetler ve her şeyin mükemmel olmasının yanısıra “gurur”u ve “önyargı”yı temsil eden iki kişinin yoğun anlamlı konuşmalarından büyülenmiştim aslında. Şimdi özellikle de sizin bu yazınızı okuduktan sonra Türkçe veya İngilizce, fark etmez, sanırım gidip bu kitabı okuyacağım.
  Sevgiler,
  Sevde

 • Aşk ve Gurur

  Sevgili Devletşah abla,

  Ben de filmini geçen gün izledim ve etkisinded kaldım tekrar izledim. Tekrar da izlemeyi düşünüyorum. Senin okuduğun kitabın çevirisi iyi miydi? Ben de kitabını alıp okumak istiyorum ama internette okuduğuma göre bazı yayınların çevirisi çok kötüymüş. Acaba seninki hangi yayınevinin basımıydı?

 • melike

  yaaaa süper ötesi bir flim 2 3 kere izledim.kitabı olduğunu daha yeni öğrendim hemen o kitabı alıp okuycam 🙂

 • funda

  AŞK VE GURUR KİTABINI 20 YIL ÖNCE ALDIM SAYISIZ KERE OKUDUM.1995 YILINDAKİ DİZİSİNİ VE 2005 YAPIMI FİLMİNİDE İZLEDİM HEPSİ AYRI BİR TAT.SEVİYELİ BİR AŞK ROMANI DİYEBİLİRİM ,HERKESE TAVSİYE EDERİM.

 • Nihal

  Bende aşk ve gurur müdaviniyim desem yanlış bir şey demiş olmam sanırım.Bu film neden bu kadar etkiledi bizi anlamıyorum.Yemek gibi bir şey olsa kesin içine bağımlılık yapacak bir şey kattılar derdim:)Her izleyişimden sonra tekrar izleme isteği uyanıyor içimde.Artık kitabını da okumak istiyorum fakat hangi yayın evinden alsam diye düşünüyorum sizler hangi yayın evini önerirsiniz?

 • naciye

  gerçekten de çok harika bir film. her karakter tam olarak oturmuş. filmin isminden çok klasikleşmiş bir film olacağını düşünmüşken başlar başlamaz balo sahneleri beni filme adapte etti.bay darcy yerine başka birini kesinlikle düşünemezdim. gözlerine gururu yerleştirebilmiş. bayan elizabeth e gelecek olursam güzelliğiyle göz kamaştıran büyük kız kardeşi jane den daha güzel bir yüzü olduğunu söylemek zorundayım. film harika. sözcükler çok güzel seçilmiş ve günümüz yapışık aşklarına hiç mi hiç benzemiyor. 18 yaşındayım ve bu film beni etkiledi. umarım böyle bir filmi izlemeden ölmessiniz. :)kitabını okumadım ancak film öylesine güzel ki sanırm 1 haftadır hergün izliyorm. doyamadım.bir de türkiyede yayınlanmayan amerikan versiyonu var sonda beni ayrıca sevndirmiştir.türkçe altyazılısını da zlediğimde keyfim pek bir yerndeydi.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER