Başkalaştırılmış Barok

Başkalaştırılmış Barok

Perşembe gecesi Melike’den gelen bir mesaj vasıtasıyla Red Priest denilen bir gruptan haberdar oldum. İnternete girip araştırdığımda flüt, keman, viyolonsel ve klavsenden oluşan bir İngiliz dörtlüsü olduklarını öğrendim. Açıkçasını söylemek gerekirse bu kadar seveceğim aklıma gelmemişti.

Red Priest

Dün akşam Melike ile Meb Å?ura Salonunda buluştuğumuzda ne dinleyeceğimiz konusunda pek fikrimiz yoktu. Tek bildiğimiz -ki konsere gitmeyi kabul ediş nedenim- Vivaldi’nin “Dört Mevsimi”ni çalacak olmalarıydı. Ä°lginç bir deneyim olacağı kesindi. Hiç de uygun olmayan bir dörtlü bu kocaman eseri nasıl çalacaklardı? Ayrıca konser ilanında yazan “Başkalaştırılmış Barok”la ne demek istiyorlardı?

Konser klavsenle ve flütle yapılan kuş cıvıltıları ile başladı. Bu Vivaldi’nin ilkbaharıydı. Salondan kuş cıvıltılarının yanında şaşkın kıkırdama sesleri yükseliyordu. Yağmurlu ve serin geçen Ankara günü baharın cıvıltıları ile doldu.

Piers Adams

Hiç bu kadar hızlı hareket eden parmaklar görmedim.

Parçalar geçtikçe şaşkınlığım iyice artıyordu. Piers Adams’ın sürekli değiştirdiği çeşit çeşit flütlerine dikkatle bakıp bakıp, acaba başka ne modeller çıkaracak diyordum. Bir yandan da ortaokul yıllarında çalamadığım için neredeyse bütünlemeye kaldığım kırmızı flütümü düşündüm. O küçük deliklerin yerini görüp kapatacağım diye neredeyse şaşı oluyordum. Piers Adams ise parmaklarını o kadar hızlı hareket ettiriyordu ki inanılmazdı.

Konserde yalnızca “Dört Mevsim” çalınmadı. Mevsimlere göre mesela sonbaharda “Cadılar Bayramı” parçaları, kışta “Noel” parçaları çalındı.

Konser sonrasında kulise gittiğimizde sahnede görüldükleri gibi cana yakın ve neşeli bir grupla karşılaştık. Piers Adams bize flütlerini gösterip kısacık bilgi verdi. Konserde 10 farklı flüt kullandığını da bu vesile ile öğrenmiş olduk. Flütlerine sarılıp fotoğraf makinama poz verdiğinde gerçekten onları çocukları gibi görüp, sevdiğini hissettim.

Konserden çok teatral bir şovdu yaptıkları ve çok keyifliydi.

Linkler

Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to Başkalaştırılmış Barok
  • Melike Türkan Bağlı

    24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında yer alan bu konser, gerçekten ilginçti; orada oldugum için şanslıyım. Orada oluşum, grubu önceden tanımamla ilgili değil. Barok müziği sevmemle de ilgili değil. Devletşah’ın tersine, küçükken blokflütle kurdugum sıcak ilişki, beni MEB Å?ura Salonu’na sürükledi.

    Açıkcası, konserin tanıtım broşüründe yer alan “başkalaştırılmış barok” tâbiri, pek bilgi verici değildi. Dinlediğimiz müziği “oyunlu, eğlenceli ve şakacı barok” olarak tanımlamak mümkün. Bildiğimiz barok ezgileri biraz bozularak, değiştirilerek ve bazen komikleştirilerek icra edildi. Barok müziği sıkıcı bulanlar için birebirdi! “Başkalaştırılmış barok” yerine “eğlenceli barok” ifadesi kullanılmış olsa, herhalde seyirci sayısı daha fazla olurdu. “Başkalaştırılmış” terimi, avangard ve modern bir hava taşıyor. Ve gerçek durumu yansıtmıyor!

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER