Boğaziçi'nde Yıldız Yağmuru

Boğaziçi'nde Yıldız Yağmuru

Havai Fişek

Her şey göz açıp kapayana kadar oldu. Yemekten kalkmış, bilgisayarımın başına oturmuş çalışıyordum. Birden ufak patlama seslerini duydum. Kafamı ekrandan cama doğru kaldırdığımda beklediğim anın geldiğini gördüm. Gökyüzü rengarenk yıldızlara bürünmüştü. Bu nasıl beklemekse hiçbir şeyim ortada yoktu. Koşup çantamdan makinamı çıkardım. Paldır küldür tripodu açtım. Makinaya parçasını taktım. Hızlıca bir ayar yaptım. Ve aşağıdaki 7 kareyi yakaladım.

Bu telaş içinde fotoğrafları çekerken dün bahsettiğim havai fişek fotoğrafı çekmenin püf noktalarından iki tanesini atlamış olduğumu itiraf etmeliyim. Birincisi iyi yer seçmek maddesi. Çekeceğim yer her ne kadar belli ise de hazır olmadığım için kendime kızmadan edemedim. İkincisi ise fotoğrafları aktardıktan sonra fark ettiğim düşük ISO ayarı. Aşağıda gördükleriniz ISO 100 yerine 400 ile çekildi. Haftaya inşallah daha hazır olacağım.

18.Ağustos.2007 Güncellemesi

Bugün Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM AF Zoom Telephoto Lens kullanarak f/13 ile bulb mode da çektiğim fotoğrafları da aşağıdaki slayt gösterisine ekledim. Bu defa malesef havai fişekler güzel değildi. Yarını ve gelecek haftayı bekliyorum.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

12 Responses to Boğaziçi'nde Yıldız Yağmuru
 • Serinmavi

  Çok güzel kareler yakalamışsın,eline sağlık canım….Evinin manzarası çok güzel,güzel günler geçirmen dileğimle….Selamlar….

 • Alper KANAT

  Burası sizin eviniz mi ? İnanılmaz….. Keşke benim de böyle bir evim olsa diyorum şu anda.. 🙂 2. resme bayıldım.. Büyük çözünürlüklü halini paylaşmayı düşünür müsünüz ?

 • Devletşah valla dün “Neden bitmedi bu be!” dediğim şeyi şimdi bu güzel fotoğraflarla görünce “Vay be harikalarmış!” dedim… Ellerine sağlık. İkinci fotoğrafdan o kadar çıkarımda bulunmaya çalıştım ama tam olarak nerede oturduğunu anlayabilmiş değilim. Bu arada, eğer bu havai fişek atımından önceden haberdar falan olduğun olacaksa, gel bir de bizim okulun (Boğaziçi) peteklerine kur tripodu, daha geniş plandan çekimler yapabilirsin 😉

 • Devletşah

  Serin Mavi ve Alper Kanat;

  Ev malesef bizim değil. Misafiriz. Ev arıyoruz. Ama 1,5 aylık misafirlik olur mu demeyin. Manzara yüzünden pek ev aradığımız da söylenemez. Daha çok ev sahibini evden nasıl atarız konusunda çalışıyoruz 🙂

  Kaan;

  Ev Çengelköy’de. Sizin okul öbür yakada. Bu düğünlerde de ne zaman havai fişek atılacağı belli olmuyor. Beklerken okulunuzun ağaç sayısına katkıda bulunabilirim.

 • Melike

  Dün akşam ben de Üsküdar’da yağmura yakalandım! Ama ne yazık ki o sırada havai fişek fotoğrafının nasıl çekilmesi gerektiğine dair yazıyı okumamıştım. Gene de çektim bir şeyler… Yağmur kısa sürdü… Belki bir dahaki sefere daha hazırlıklı olabilirim.

 • Başladı yeniden… Hergün atıyorlar galiba havaii fişek… 🙂 Ağaç olmana gerek kalmayacak Devletşah 😀

 • Gül Nur

  Palmiyelere benziyorlar:) Bazen sadece yapraklar, bazısında gövde de var:)

 • gorki

  DevletimÅ?ahım
  ben yokken sen yine harikalar yaratmışın… dergiyi hala okuyorum, tatilde de okudum, okumaya devam edeceğim. tekrar eline sağlık!! bu havai fişekleri ben ancak yazın Bodrum’da tatilde görebiliyorum. Bizim ev bazı tatil köylerinin koylarına pek bi yakın. Böylece ben de havai fişekleri seyrettim bol bol. Hele ismi lazım degil pek bir sosyetik tatil köyü var, nerdeyse her hafta bir olayı bahane edip gösteri yapıyor. Neyse, ben resimlerini çekemiyorum, seninkileri seyredeyim!
  sevgiler
  gorki

 • Gül Nur

  Sen “Bu defa malesef havai fişekler güzel değildi” demişsin ama bence yine harikalar.. Senin çektiğin kareler en azından:) Ben normalde havai fişek hadisesini hiç sevmem, ama bu fotoğraflar hoşuma gidiyor;)

 • zekiye özdemir

  merhaba devletşah, resimlerinin hepsini nasıl peşpeşe gösterebiliyorsun? anlatırsan sevinirim.

 • esin

  Sevgili Devletşah,
  Ne zaman havai fişeklerin patlama sesini duysam, kızımın bu güzellikle ilk tanışması aklıma geliyor.Bana bunun ne olduğunu sorduğunda havai fişek demiştim.Oysa HAVAİ ÇİÇEK olarak anlamıştı.Önce düzeltmeye çalıştım ama sonra kızımın söylediği gibi daha doğru diye düşündüm .Sen ne dersin?Hızlandırılmış fotoğraf karelerinden bir çiçeğin açması gibi….

 • ılgaz

  merhaba ben ılgaz toydemir kabataş’tan ben havai fişeklere karşıyım sebebi ise şu. havai fişekler anlatılamayacak sekilde gereksiz ve izlemesi zevkli olsada gürültülü olmalarından dolayı doğayı ve o an eğlenme modunda olmayan canın derdine düşmüş insanları aşırı derecede rahatsız etmekte. ben birşey kutlamak için özellikle kuşları çok korkutan bu eğlence tarzının birşekilde adet edinmememizi edindiysekte birden bişey olup havai fişek diye birşeyi unutmamızı istiyorum ve diliyorum.. bu arada sizi you tube ta tuzda balık tarifiniz sayesinde buldum. ege mutfağını ve balık, ahtapaot, zeytin yağı, limon ve bol salata tüketmeyi ve avlamayı çok seviyorum. gerçekten çalışmalarınızı çok beğendim. ayrıca çokta sempatiksiniz. ne yazıkki evlisiniz 🙂 eşinizede çok teşekkürler bu çalışmalarda sizi desteklediği ve dünyada hala bir umutla güzel yaşama bağlı kalmamızı sağladığı için…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER