Bu satırlar tanıdık geldi mi?

Bu satırlar tanıdık geldi mi?

Mehmet Yaşinin sitesinden

Bundan altı ay önce bir yazı yazmıştım. Bu yazıda Mehmet Yaşin’in sitesinde izin alınmadan fotoğraflarımın kullanıldığından bahsetmiştim.

Daha sonra Mehmet Yaşin’den gelen özür mektubunu da yayınlamıştım. Ve mektubu takip eden birkaç gün içerisinde gerçekten de yazılar yayından kaldırıldı. Dün uzun aradan sonra Mehmet Yaşin’in sitesine girdiğimde malesef gerçekten çok üzüldüm. Çünkü fotoğrafım yine izin alınmadan yayınlanmaya başlanmıştı. Anlayacağınız eski tas eski hamam misali site yayına çalarak devam ediyor… Halbuki ben kendilerine fotoğrafımı kaynak göstermek suretiyle kullanmaları için izin vermiştim.

Bundan bir ay önce Amerika’da hiç tanımadığım bir adam için, özellikle aramadığım taktirde bulamayacağım bir sitede kullanılmak üzere fotoğrafım için izin istediler. Kendilerine de aynı şartla izin verdim. Ve onlar buna uydular. Sitemde ne yazdığını bilmiyorlar bile. Önemli olan kullanım şartını yerine getirmek…

Ne üzücü değil mi? Dürüstlük halkımızın vasıflarından birisi olmaktan çıkmış…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Bu satırlar tanıdık geldi mi?
 • saliha.erozan

  ustuste 2 kere hata!! o cok özendıklerı batılılar bıle ızın almıslar…ya onlar…sankı bır anlık senın agzına bal calıp yıne bıldıgım bıldık demısler…yuh olsun!!yazıklarr olsun!!!!

 • Cem Vedat ISIK

  Mehmet Yasin’in sitesine bakinca, senin fotografin “Sizden Gelenler” bolumundeki tarifte oldugu goruluyor. Eger ki tarifi gonderen kisi, senin fotografi da yanina ilistirip gonderdiyse, gercekten Mehmet Yasin’in siteyi hazirlayacan kisinin yapabilecegi pek de bir sey yok. Yok eger gonderen kisi sadece tarifi Mehmet Yasin’e ulastirdiysa ve siteyi hazirlayan kisi senin fotografi koyduysa o zaman vay onlarin haline!

 • Devletşah

  Belki başkası göndermiştir. Orasını bilemem. Ama bu konuda uyarılmalarına rağmen yapıyor olmaları hoş değil. Şimdi ben “Lezzet Durakları” kitabından bir yazıyı kopyalayıp bir yere göndersem ben gönderdim diye benim mi olur?

 • Neslihan

  Devletşah merhaba, gerçekten çok şaşırdım yazını okuyunca, insan bu işi özenle yapacağını düşündğklerine bu tarz şeyleri yakıştıramıyor…Yanlışlığın nerden kaynaklandığının anlaşılmasını ve düzeltilmesini umarım..

 • Cenk

  Fotoğrafı ve yazıyı oraya bir başkasının göndermiş olması bu emeğin Devletşah’ın olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  Devletşah – Bence ilk kazada(!) fazla iyi niyetli davranmışsın. Yerinde olsam bundan sonra kaynak belirtilse bile hiçbir fotoğraf ve yazının o sitede gösterilmesine izin vermezdim. Eminim ki bu durumu çoktan gerekli yerlere bildirdin. 3 gün geçmesine rağmen durum değişmemiş. Büyük bir gazetede yazı yazan bir insanın bu tip konularda azami özen göstereceğini bekliyor insan. Ne kadar acı. Yazının etiketleri durumu gayet güzel özetliyor.

 • Kaan Fakılı

  İşte hemen hemen sizin hadisenin bir benzeri günlük yazarlarından Volkan’ın da başına gelmiş. Hatta biraz daha ilginci.

  Bilecik’te yerel bir gazete, evlilik ile ilgili bir haberinde kullanmak üzere google images’ten evlilik fotoğrafları aratmış. Birkaç güzel fotoğraf bulmuş ve gazeteyi bastırmış. İşte bu haberde kullanılan fotoğraflar bizim Volkan’ın fotoğrafları 🙂

  http://farm3.static.flickr.com/2325/2194232575_da4bb0f2d6_o.jpg

  http://lanblog.wolkanca.com/2008/01/patron-gazeteye-cikarsa.html

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER