Çökelek

Çökelek

Çökelek

Böreklerin vazgeçilmez harcı.

Malzemeler
Hazırlanışı
 1. Yoğurt tencereye alınıp tuzlanır.
 2. Kısık ateşte zaman zaman karıştırılarak kaynatılan yoğurt kesildiğinde ocaktan alınır.
 3. Temiz tülbent serili bir süzgece boşaltılan kesilmiş yoğurt ara sıra karıştırılara süzülür.
 4. Süzülen çökelek koku geçirmeyecek bir kapta buzdolabında muhafaza edilir.
Notlar
 • Rüyalarımda inekler görmemin üzerinden aylar geçtikten sonra Gündönümü Çiftliğinden ilk aldığım süt ile yaptığım yoğurt maya yüzünden tam anlamıyla sakız gibi oldu. Bir kaşık yoğurdu alıp 30-40 cm uzatabiliyorduk. Tabi evde kimse yoğurda itibar etmedi. O kadar yoğurdu atmamak için yoğurtlu tariflerin arasına daldım. İlk aklıma gelen bu sıcak günlerde börek yapmak için çökelek oldu tabi. Bir kısmını böreklerde kullanırken, büyük çoğunluğu kahvaltıda sıcak ekmekle yenildi.
 • Çökeleğin süzülen suyunu sakn atmayın. Oldukça faydalı bir su. Ben bir kısmı ile ekmek mayaladım. Diğer kısmını da ayran yaparken yoğurdu açmak için kullandım. Poğaça, kek gibi şeyler yaparken de kullanılabilir. Ancak kullanırken tuz miktarına dikkat etmek gerek.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

6 Responses to Çökelek
 • Duygu

  selamlar, 4 kg yoğurttan ne kadar çökelek çıkıyor tahmini?

  • Andrey

   arkadaşlar bu bilgi doktorumuza gf6re %100 gfcvenilmemesi geekren bir yf6ntem. o yfczden tam koruma ie7in eski yf6ntemlere devam .bilakis bu df6nemler kaza kurşunlarına en ae7ık olduğu df6nemmiş

 • Mehmet Kavuncu

  Teşekkürler.Ben şimdi öğrendim çökelek yapmasını..

 • sevinç

  Ben çökeleği kesilmiş sütten yapıyorum.çokta nefis oluyor.üç litre veya daha fazla süte kaynarken yarım limon sıkıyorum,biraz kaynayan süt kesilerek topak topak olmaya başlıyor.altını kapatıp soğumasını bekliyorum.sonrada bir süzgeç yardımıyla suyunu süzüp tuzlu veya tuzsuz
  kulana biliyorum .seçim size bağlı ister kahvaltıda isterseniz böreklerde veya tatlılarda kullana bilirsiniz.

 • devletsah

  Merhaba Duygu hanım;

  Yaklaşık 450 gram kadar çıkıyor. Belki biraz daha fazladır.

  Sevinç hanım;

  Sizin bahsettiğiniz lor peyniri oluyor. Burada tarifini görebilirsiniz. http://www.devletsah.com/ricotta-lor-peyniri/ Çökelek mayalanmış olduğu için biraz daha ekşi oluyor.

 • Rana Olson

  Ben ayni tarifi icine tuz atmadan yapiyorum. Boylece tuz ayarini daha sonra kurutacagim cokelegi antakya usulu bahartlarken ayarliyorum.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER