Fotoğrafınızın Negatif'i

Fotoğrafınızın Negatif'i

Fotoğrafınızın Negatif'i

İnternette fotoğraf paylaşımı telif konularında biraz problem çıkartsa da yıllardır en popüler mevzulardan birisi. Flickr bu konuda en yaygın ve en kullanıcı dostu olanı. Sitenizde fotoğrafları Flickr üzerinden tek tek yayınlayabileceğiniz gibi slayt gösterileri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca başka fotoğrafçılar tarafından sadece fotoğrafınız hakkında yorumlar alarak kendinizi geliştirmeniz de mümkün. Benim için bir problem yaratmasa da Türkçe seçeneğinin olmaması bazılarının kullanımı açısından engel teşkil ediyor.

İki senedir takip ettiğim başka bir fotoğraf paylaşım grubu daha var: Foto Kritik. Bu grupta daha çok profesyonel ya da profesyonele yakın amatörler fotoğraflarını yayınlıyorlar. Burada fotoğraf yayınlamak Flickr kadar kolay değil. Üç günde yalnızca bir fotoğraf yayınlayabiliyorsunuz. Fotoğrafınız usta gözler tarafından incelenip eleştiriliyor, puanlanıyor. Burada fotoğrafçılık bir sanat olarak ele alınıyor, üzerinde konuşuluyor.

Fotokritik’in kurucuları Flickr’ın bahsettiğim tek eksiği olan Türkçe problemini ortadan kaldırmak için kolları sıvayıp “Negatif“i yayına vermişler. Negatif’e istediğiniz sayıda fotoğrafı 5 mb büyüklüğe kadar yollayabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir, hakkında yorumlar alabilirsiniz. Eğer bir siteniz, blogunuz varsa fotoğraflarınızın kaynağı olarak Negatif’i kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda oluşabilecek bir arızaya karşılık fotoğraflarınızı başka bir yerde de yedeklemiş olmanın gönül rahatlığı da cabası.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to Fotoğrafınızın Negatif'i
  • Nilgun ULKER

    Sevgili Devletsah bende Fotokritigi fotograf makinesi almaya karar verince bulmus ve uye olmustum. Henuz fotografciligin ilk basamaginda olan biri icin oradakiler gibi fotograf cekebilmesi sabirsizlikla bekliyorum :))) Senin sitendeki fotograflara da bayildigimi soylemeliyim.Su an bende bol bol Manuel ayarda fotograf cekerek elimi alistirmaya ugrasiyorum :)) Bazen sirf resimlerine bakmak icin sitene giriyorum haberin olsun :))))Ne de cok sey yazmisim :))))

    Sevgiler…

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER