Roman okur gibi yemek kitabı okumak

Roman okur gibi yemek kitabı okumak

Selim İleri Kitapları

Yemek kitabı okumak kadar dinlendirici başka bir şey daha bilmiyorum.

Bir çok yemek kitabım var. İnanın sayısını ben bile bilmiyorum. Hatta Fransızca olanı bile var. Hatta diyorum çünkü Fransızca’ya biraz Fransızım da ondan…

Bugüne kadar kitabı açıp yemek yapmışlığım, bir elin parmaklarının sayısını geçmez. Kitapları alır roman okur gibi okurum… Sonra üzerlerine küçük etiketler yapıştırırım. Birgün bir deneme yapmak istersem işimi kolaylaştırmak adına. Mutlaka deneyeceklerime pembe, bir ara denerim dediklerime yeşil, aklımda bulunsun dediklerime de turuncu etiketler yapıştırırım. Bir de püf noktaları için sarı etiket kullanırım.

Ama ne hikmetse bir türlü açıp da bir tanesini yapmam. Aslında isterim de ya evde o malzeme olmaz ya malzeme olur benim aklıma yapmak gelmez. Anlayacağınız ben iyi bir yemek kitabı okuruyum. Okurum, sayfa sayfa satır satır herşeyini okurum. Fotoğraflarına uzun uzun bakarım. Birşey yapacakken aklıma gelen kısmını kullanırım.

Son günlerde benim gibi yapmaktan çok fikir edinmek için okuyanlara yönelik hem de bir edebiyatçının kaleminden çıkmış iki kitap okuyorum. "Evimizin tek Istakozu" ve "Oburcuğun Edebiyat Kitabı" Selim İleri çocukluğundan bu yana biriken mutfak hatıralarını edebi şahşiyeti ile yoğurup çok güzel iki kitapta toplamış. Hatıralarını okuduğu hikayelerdeki yemekli bölümlere de ustalıkla bağlamış. Kitabın içinde birebir uygulanabilecek reçeteler olduğu gibi, sadece fikir vermek için anlatılmış tarifler de var.

Ne diyeyim hem mutfak hem edebiyat tutkunuzu besleyecek..

Kalıcı bağlantı

Related Posts

2 Responses to Roman okur gibi yemek kitabı okumak
  • hanife

    EVET NEDENSE HEP YEMEK TARÄ°FLERÄ°NÄ° YAZARIM NEDENSE Ä°Å? UYGULAMAYA GELÄ°NCE ORDA DURUYORUZ BAZEN YERÄ° GELDÄ°Ä?Ä°NDE EVET BEN BU YEMEÄ?Ä°N TARÄ°FÄ°NÄ° BÄ°LÄ°YORUM ÇOK KOLAY FAKAT HİÇ DENEMEDÄ°M.

  • ceyda

    aaaa işte ben dedim yazdıklarını okuduğumda. selim ileri nin iki kitabını da okudum bayağı oluyor. çok sevmiştim. hala da çok severim aslında. dönüp dönüp birkaç bölüm arada okuduğum oluyor.
    bazen kendime bile soruyorum: acaba yemek kitaplarını, tarifleri ve resimleri incelemeyi yemek yemekten daha mı çok seviyorum diye?
    bazen resimlere bakarken karnımın doyduğu bile oluyor. benimki de ilginç bir olay tabii:)

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER