Takıntılar

Takıntılar

monk

Haşmet beyin Yemek.Nâme Ekim sayısında bahsettiği Monk dizisini seyretmeye başladığımdan bu yana hayatımda daha önce dikkatimi çekmeyen birçok şey dikkatimi çekmeye başladı.

Başlarda Monk’un garip takıntılarına gülüp “bu kadar da olmaz” derken iş birden tersine dönmeye başladı. Birçok takıntım olduğu ile yüzleştim. Diziyi seyretmeye başlamadan önce doktordan raporlu tek bir takıntım varken şimdi onlarcasının farkına varıp gülüyorum. Bakın bir kaç tanesini yazayım.

 • Çamaşır asarken hep çift mandal kullanıyorum ve mutlaka aynı renk olmalarına dikkat ediyorum. Ancak iki tane, tek mandalla asılacak çamaşır varsa tek kullanmam mümkün. Maksat sepette o renk mandal tek başına kalmasın.
 • Mandallardan birisi kaybolursa eşini de yok etmek için çaba sarf ediyorum. Dikkat! Doğrudan atmıyorum. O da kaybolsun diye uğraşıyorum. Olmadık işlerde o mandalı kullanmaya başlıyorum. Ta ki kaybolana kadar.
 • Sabahleyin kek yapmak için açtığım sütü öğleden sonra ya da ertesi gün içemiyorum. O süt bozulup atılmasın diye yeni bir kek ya da kurabiye daha yapıyorum. İçmek için mutlaka yeni kutu süt açıyorum.
 • Dişlerimi hep aynı sırayla fırçalıyorum. Önce ortalar, sonra sağ ve en son sol taraf.
 • Gece yatarken duaları hep aynı sırayla okuyorum. Kazara birisini atlarsam en başa dönüp sırasıyla okuyorum.
 • Birçok eşyayı renklerine, boylarına ve genişliklerine göre dizerim. Bütün bunların düzenli oranda artıp eksilmesi için gerekirse yeni bir tane daha alıp araya koyabilirim.
 • Meyve karışımı sıkıyorsam mutlaka belli meyveleri belli sırayla sıkarım. O meyvenin sırası geçtikten sonra asla yenisini karışıma eklemem.

Daha bir sürü şey. Dediğim gibi bir de raporlu olduğum takıntım var ki beni en çok o yoruyor. Doktora göre “mükemmellik takıntım” varmış. Bu nedenle düzgün yapılmayan her işi kendime dert ediyormuşum. “Öyle bir şey olsaydı bu kadar dağınık olmayı başaramazdım” dedim. “Sizin o karmaşa kesin bir sisteminiz vardır” demişti. Ne diyeyim haklı galiba.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

65 Responses to Takıntılar
 • lale

  ben de yolda yürürken kaldırım taşlarının çizgilerine basmamaya çalışırdım. sonra farkına vardım, düzeltmeye çalışırken şimdi de ortalarına basamıyorum 🙂

 • Gül Nur

  Yine çok komik, çok güzel yazmışsın; bayıldım:)))))

  Yazıya naçizane katkım (yorumum): Hangimizin yok ki??

 • a.hande

  Merhaba Devletşah,

  Ben de mandalları çift asıyorsam mutlaka aynı renk kullanmaya özen gösteriyorum. Yok eger tek asıyorsan aynı sırada olmalarına ve yine aynı renk olmalarına dikkat ediyorum. Hatta bu hafta sonu aynı şeyleri tekrar yaptım ve rahatsız oldum. Gitgide obsesif oluyorum galiba diye de kendi kendime kızdım. 🙂 Gördüğün gibi bu mandal konusunda yalnız değilsin. 🙂
  Sevgiler,a.hande

 • Papatya

  Doğru vallahi Devletşahcığım, ben de Monk’u izlediğimden bu yana yolda çizgilere basmadan yürümeye çalıştığımı farkettim! :))

 • cocuklacocuk

  sevgili devletsah mükemmellik takıntın acaba başak burcu musun diye düşündürdü beni?:)) diger takıntılarsa çok hoş aslında hepimizin farkında bile olmadığımız bir çok takıntısı var,geçenlerde seyrettiğim bir belgesel bu işin hastalık boyutunda çok ciddi şekilde yaşayanlar hakkındaydı, o kadar ki tüm hayatlarını etkiliyor, çoğu dışlanıyor vs…Monk a gelince izlesem mi izlemesem mi acaba?? :))))
  sevgiler

 • Devletşah

  Aaa… Tabi yerlerde renkli taşlardan birisini seçip hep ona basmaya çalışıyorum. Çizgiler başka problem…

  Çocukla Çocuk;

  Evet Başak burcuyum. Yükselenim de başak… Doktor da aynısını söyledi. “Siz iyi boyuttasınız. Kopmlusif olabilir, sokakta önünüze gelene bu böyle yapılır diyebilirdiniz. Hatta bu karışmalar nedeniyle dayak bile yiyebilirdiniz.” Ben kendi kendime ediyorum anlaşılan…

  Monk çok güzel bir dizi biz bir kaç aydır seyrediyoruz. Hergün bir bölüm. Konusu nefis. Çok kıskanıyorum o senaryoyu yazan adamı.

 • Naile

  Dünden beri düşünüyorum acaba benim ne takıntım var diye. Eskiden ufak tefek takıntılarım var gibiydi.Mesela iki kişi birlikte yürürken mutlaka sağda yürüme takıntısı.Aslında küçükken mandal takıntısı bende de var gibiydi. Anneme yardım ederken çoğunluğu tahta olan mandalların haricindeki plastik renkli olanları kullanırsam aynı renge sahip olanları kullanırdım.Å?imdi avucuma aldığım mandallardan hangisinin sırası geldiyse onu takıyorum,renkten çok çabucak asıp bitimem önemli benim için.

  Bu az çok olan takıntılarım evlendikten sonra kalmadı. Å?imdilik daha bulamadım şuanda takıntım var mı diye, bulursam yazarım 🙂

 • f.feyza

  okurken “işte yaaa başakkkkk” dedim…
  Bu kadar etkili olması karakterde ne enteresan değil mi?

 • Müge

  Yazıyı da yorumlarıda okurken, ne çok takıntım varmış diye düşündüm.
  ama en önemli takıntım sanırım simetri:) sandalyeler normalde durması gereken şekilden 1 cm yana kaysın, o anda konuşulanları duyamayacak kadar kopuyorum ortamdan:)

 • y.kantarcı

  Duramıyorum, ben de bir kaç takıntımı yazmak istiyorum. mesela temiz bir çorabı 1 dakika bile giysem onun kirli olduğu inancına kapılıyorum ve o çoraba dünyanın en iğren maddesi gibi davranıyorum.
  bilgisayarımda masaüstümde sol tarafta işletim sisteminin sunduğu simgelerden başka simge görmye dayanamıyorum. gerekirse uyumam o dosyaları teker tekr inceleyip yerlerine koyarım. bu arada masaüstü boş da olmayacak o da rahatsız ediyor beni nedensiz… 🙂
  çanta imalatçılarının bana sunmuş olduğu gözlere ne koyulması düşünülmüşse onu koyarım. yani telefon girecek yere sadece telefon koyarım. başka bir şeyi orada görmek benim için yıkım oluyor.
  anahtarlarım hep aynı cebimde olur. kazayla birileri yerini değiştitrse anahtarı kaybediyorum. (diğer ceplere bakmak aklıma gelimoyr :))
  şu an kendimi durduruyorum çünkü takıntılarımı başkalırna anlatmakla ilgili de takıntım var 🙂 o yüzden sabaha kadar yazıp işe geç kalmak istemiyorum :)))

 • salihaerozan

  ayy ayy devletlüm sorma :(( benim seyretmeme gerek yok okadar takıntılıyım ki hasta yapıyor beni…ama zamanla şunu öğrendim;şart-şurtlar hariç(anneannem böyle söylerdi) çok takıntı yapmamak lazım..ben herişin sonunda ellerimi yıkardım.yani örnek vermek gerekirse mesela;tv. seyrediyorum kumandayı aldım elime kanal cevirdim sonra kalkar elimi yıkarım.dısardan gelıyorsamki bahçeye 10 dk. çıkıp girmiş dahi olsam içeri girer ve ellerimi yüzümü yıkamadan yapamam.balkona camasır asmaya cıktıgımdada bu böyle..ayrıca;bahçeye çıkıyorsam ayakkabımı giymeden evvel muhakkak dış kapımın yanında duran ”’dışar çoraplarımı” giyerim öyle çıkarım.içeri girerkende çıkarır ev çoraplarımı giyerim.ençok camasır asmaya veya çöp dökmeye gittiğimde zorlanıyorum:( daha neler var tezgahımı yenı sılmıs olmama ragmen uzerıne 1 tabak koydumsa yıne sılerım,kurularım..ay birde yağ tikim vardir.mesela yemek yapıyorum,yanımda bir ellerimi hafif pisken sildiğim bezim birde işim bitipde ellerimi yıkadığımda kuruladığım bezim durur.ve her hafta bu bezlerin temizliği başıma dert olur:( sofraya tencere taşıdım hemen yıkarım obur tencere veya tabagı öyle gotururum beni düşünün artık yazarken bile yoruldum:( sevgılerımle devletlum….

 • evvelzamanicinde

  Sevgili Devletşah, yine çok güzel bir yazı yazmışsın. Senin takıntılarından özellikle kek yapmak için açtığın süt kutusundan içmeyip, içmek için yeni kutu süt açman bana çok ilginç geldi. Acaba bunun altında yatan neden ne olabilir? Bu takıntında “mükemmelcilik” izini göremedim.
  Yazını okuduktan sonra bir an kendimi düşündüm,takıntım var mı diye. Biraz simetri takıntım var ama ondan ziyade eşyaların yönleriyle sorunum var benim. mesela ben mutfak masasının üstündeki sürahiyi hep ağzı sola bakacak şekilde koyarım. ev halkından biri sola değil de sağa çevirmişse sürahinin yönünü, tutar sola çeviririm ve bunu sürahinin ağzını her sağa bakar bulduğumda yaparım:-)
  aşırıya kaçmadıkça takıntılar güzeldir aslında…

 • filiz

  Benim takıntılarım biraz simetri şeklinde. Banyodaki paspas ve girişteki halı (diğer odadakilerin bir ucu kanepe,yatak gibi şeylerin altına geçtiğinden müdahale edemiyorum) zemindeki karoların oluşturduğu düz çizgiye sıfır olmalı biraz kaysın ben hemen düzeltirim. dolaptaki tabak tencere kaselerde hep bir düzen içinde bulunmalı yerleri değiştiği zaman rahat edemiyorum. ve mandallarım. benim mandal sepetinde sevdiğim, az sevdiğim ve sevmediklerim şeklinde oluşan bir kategorim var. çamaşır sererken sevdiklerimden başlayıp en son mecbursam sevmediklerimi kullanıyorum.evde kuruyemiş servisini cuma akşamlarına bırakıyorum döküntüleri ertesi gün toplayım diye misafirim geleceğinde yapılacak olan ikramlarla ilgili en az 4 liste oluştururum ama en son gün listelerle ilgisi olmayan bir menü çıkartırım. Bu kadar yeter herkese kolay gelsin

 • Devletşah

  Sütle ilgili takıntım bozuk bir kutu sütü mideye indirmekten geliyor… Hayatımın en korkunç anlarından birisiydi…

 • ipekyolu

  Çok düşündüm ama hala aklıma neye takıntılı olduğım gelmedi ama bir tek sanırım dua konusunda benimde takıntım var eksik okuduğumu düşündüğümde tekrar başa dönerim..:)

 • filiz aksu

  :)) ÇOK HOÅ?SUN.

 • cancazim

  bnde insanların dediklerini çok takıyorum yada yaptığım davranışlarımı, acaba şölemi yapsaydım bölemi yapsaydım bi dakine şöle desemmi bunun onla alakası varmı gibi saçma düşünceler aklıma gelen düşünceleri cevaplıyorum sonra bitti diyorum ama tekrar geliyor ders çalışırken özellikle tabi bn bi ara depresifleşmiştim ilaç kullanıyordum şuanda kullanıyorum bende sanırım biraz kendine güven eksikliği var , insanlar beni aşağılıyor gibi geliyordu eleştrildiğimden , kendimi geri planda hissedince düşünmeye içime sıkıntı düşmeye ve suskunlaşmaya başlardım halbuki konuşmayı da severim şu aralar kendime telkinlerde bulunuyorum aklıma düşünceler gelincede ben nasılsa bunun cevabını biliyorum ayrıntıya grmem gerek yok ne kadar açıklama yapsamda aynı olcak cevabm diyorum ben öle mutluyum diyorum bilmiyorum benmki takıntı hastalığı mı ama tabi ben kendime hasta olrak görmüyorum çünkü hastayım diye düşünnce hep herşeyi ona bağlıyorum kendimi sıkıntıda hissediyor karamsarlaşıyorum ama kendime bir sözüm var ki oda boşuna üzülmemk kendime herkesde olduğu gibi güvenmek hasta değilim ben normal bir hayatım var çok şükürki

 • dilara

  bende yeni ortaya çıkan takıntımı söliyim.bir türlü kurtulamadım ve kurtulamıyacağım gibi geliyor:( nefes alma takıntısı.eskiden bilmeden nefes alıp verirken bu düşünce gelince o nefes alıp verme benım için kabusa döndü.çünkü artık nefes alıp vermem bilinçli oldu ve bu da insanı çileden çıkarıo.kaç gündür bu düşünceyle yaşıyorum diyebilirm belki komik belki sacma ama biri aydınlatsın lütfen beni endişeye sokuo.nasıl kurtulabilirim bilen var mı?

  • cuneyt

   Aynı sorun bendede oluyor arada nasıl çözüm buldunmu ? devammı

 • tuğba

  ben takıntıntım berbat bişey aslında biri geçiyo digeri başlıyo elimi yüzüme vuramama takıntım vardı ogeçti arkadaşımın sayasinde aynalarda başladı aynada elledigim biyüz kuruyorum bu yüzünden yaşamdan ne tata alıyorum ara sıra ölmek istiyorum kabus anlıcagınız

 • tayfun

  dilara hanım aynı takıntı bende de var.Çok lanet bir şey ve bende kurtulamıyorum.Sizi çok iyi anlıyorum ama maalesef bende yapabilecek bir şey bulamadım. Doktor bile bu takıntıyı çözemedi.neyse moral bozmaya gerek yok belki bir gün unuturuz

 • eslem

  yaaa arkadaşlar bende de çok takıntılar var en kötü benimkisi diye düşünüyorum böyle heranbirini öldürücekmşm gibi geliyor içimden hele en sevdiklerimi böyle yaparsam sonucu aklıma geliyor aman yarabbim çıldırasım geliyor bi de hep kafam kötü şeyler yapmamı emrediyor:(yapmak istemediğim halde. hap kullanıyorum 2 aydır pek bi azalma yok doğrusu allah kimseye bu saçma takıntıyı vermesin allah bizi de kurtarsın bu hastalıktan…

 • daglar

  yaw bende kurtulamıyorum cihaz takıntısı başladı bende illa ayarı dedim gibi olcak 1sene gecti hala kurtulamadım yardım edin uykularıma bile giriyor cihaz takıntısı…..

 • leyla

  gerçektende bazı takıntılardan sıkılıyorum.Bıkıyorum.Eskiden böyle takıntılarım yoktu.Neden acaba böyle oluyor.

 • eslem

  arkadaşlar çok şükür takıntılarımdan kurtuldum baştan ilaçlar hemen tesir etmiyor ama sonradan 2 buçuk 3 ay geçtikten sonra etkisini gösteriyor..kullandığım ilaçlar prozac, anafranil, stilizan..bu hapların her nekadar fiziksel anlamda yan tesirleri olsa da sonuçta takıntılarımızdan kurtulmak için herşeye katlanmaya razı oluyoruz..bu yüzden takıntılar konusunda umutsuz olmayın..ben de baştan ümitsizdim çok şükür ki iyiym şimdi darısı başınıza…

 • meltem

  sevgili dilara ve tayfun arkadaşım ben bu nefes takıntısını gün çerisinde hemen hemen her saat yaşıyorum.ne kadar rahatsız edici birşey olduğunu çok iyi biliyorum. sadece bendemi var bu diye düşünürken sizlerinde yazılarını gördüm.ben 32 yaşındayım.9 yıldır böyleyim.bu olaya sebep olacak ciddi bir sıkıntı yaşadım daha sonra bu nefes takıntım ortaya çıktı.bu yüzden depresyon tedavisi dahi gördüm ama geçmedi.sonuçta çareyi nefes egzersizlerinde buldum.bunu doktorunuzdan isteyebilirsiniz.ilk birkaç gün işe yaramıyor sanabilirsiniz ama inanın bir müddet sonra tamamen geçiyor.vücudunuz kontrolü ele almayı öyreniyor.ve bünyeniz yine eskisi gibi kendi kendine nefes almaya başlıyor.sizden tek ricam lütfen pes etmeyin.ben 9 yıl sonunda sağlığıma kavuştum.sizin bukadar beklemenize gerek yok.doktorunuzdan mutlaka nefes egzersizi isteyin yazılı bir kağıt zaten.verecektir.neler düşündüğünüzü çok iyi biliyor ve anlıyorum.lütfen umutsuzluğa kapılmayın.ben 9 sene sonunda başarabildiysem inanın sizlerde başarıcaksınız.önce inanın ve deneyin.hepinize sağlık mutluluk dolu günler diliyorum.SAYGILAR MEHTAP

 • düşük hayaller

  benimde sıkıntım çok fazla
  kendimi kimseye anlatamıyorum
  beni kimse anlamıyo gibi hissediyorum
  sanki evim bana sürekli pismiş gibi geliyo heryer dağınık gibi geliyo temizliği yapıyorum yapıorum yinede gözüme aynıgeliyo
  çok zor bişey allah kimseye vermesin böyle bi sıkıntı
  doktora gitmeyede korkuyorum
  sanki kötübişey dicekmiş gibi
  hap kullanmakta istemiyorum
  haplarla kendimikandırmak istemiyorum
  kendim mücadele etmek istiyorum ama nereye kadar dayanıcam onuda bilmiyorum

 • rumuz

  bende de nefes takıntısı var.bişey yiyip içemiyorum.kafamdan bir türlü atamıyorum.hayatımı kabusa çevirdi.ne yapacağımı bilemiyorum

 • Tükürük

  Benim de benzer bir takıntım var. Tükürük.. Sürekli ağzımda tükürük biriktiğini düşünüp yutkunuyorum, yutkundukça daha çok tükürük derken midem tükürükle doluyor ve sonunda boğazım ağrıyor. Geceleri uykuya geçemiyorum, berbat birşey ve aklımı ondan alamıyorum

 • melek

  benim en büyük sıkıntım hergün banyo yapmak her sabah kalkar kalkmaz banyoya giriyorum.banyo yapmadığım zaman üzerimde bir ağırlık oluyor fenalaşıyorum ellerim ayaklarım titriyor ve bayılıcakmış gibi oluyorum.kimseye gidemiyorum bu yüzden.kötü ve hayaı son derece kötü etkileyecek bi durum =( benim gibi olan varmı acaba?

  • yusuf

   Melek ayni takıntılar bendede vardı. Bak kardeşim dediklerimi harfiyen uygula.hepsi anksiyete bozuklugundan.yani düşünce psikolojisi denen kötü bisey var duygularımızda.oncelikle kendimi anlatacam..bir sürü takintilari olan bi insandim.ornegin göz tiki vardi.sonra kolumu hergün salliyordum.ayagimi sallamadan duramazdim.kafami saga sola cevirridim her aklıma geldiğinde. Dikkat ettinmi her aklıma geldiginde diyorum. .burda üstünü çizdigim nokta tamda burası.Şimdi dikkatini topla ve iyi dinle beni. Daha doğrusu oku yazdıklarımı; “) bu takintilarimiz genellikle fazla dusunmemizden dolayı. Herseyi kafaya takmamizdan dolayı. Ve sanki onu yapmazsak hayatin devam edemiyecgindan dolayı korku veya tedirgin eendişelere kapıliriz..ya bunu nasıl düşün biliyomusun.mesela hergün okula giderdik.bu artik bi alışkanlık olmustur üzerimizde.ve ertesi sabah tekrar okul var düşüncesiyle tekrar gideriz.bunun nedeni ise hergün okula gttigimizin tekrarlanmasidir. Tatil olunca yine kalkariz ama okulun olmadigini düşünürüz. Ve bi bakmissinki artik okula gitmiyoruz bu sefer okul yok düşüncesine kapilirsin ve artik hafizandan silinmistir. Çok kafanı karistirmis olabilirim:”) simdi gelelim önemli noktaya asıl anlatmak istediğim şey takintilarin düşünmemizin nedeni sürekli tekrarlanmasindan dolayidir..bir liste hazırla kendine ve o listeyi 40 gün tam 40 gün uygula ve gececginden adim gibi eminim..listeye haftanın 7 günü yaz.misal pazartesi. .Sabah kac kalkiyosan artik atıyorum 9 da.9 da yapman gerken bisey olsun.ornegin kitap okuma veya spor yapma..kafani dagitacak her ne olursa olsun. Saat 12 yemek yap.. nebilyeim kısacası nelerden zevk alıyorsan haftanın 7 gününe yapacağın saatlere uygulayarak yap eminim bütün takintilarindan kurtulacaksın.. allah şifalar versin

 • cavit cevval

  takıntılar üstüne düşüldükçe büyür.rahatsız eder. önemsenmezse dağılır gider. bende de nefes takıntısı vardı.aklıma geldiğinde onunla uğraşmıyorum.zihnim dağılıp başka birşeyle meşgul olmaya başlıyor rahat ediyorum. kovmayın o kendisi gider. mutlu ve sağlıklı yaşam dileği ile.

 • aslı

  Cavit bey aynı sorun bende de var. Bazen dediğin gibi yapıyorum 4 gün iyiyim.Ama bişi oluyo tekrar başa döndürüyo.Bu da sinir yapıyo insan da.

 • aslı

  Nefes takıntısı olan arkadaşlarım geçti mi takıntılarınız cvb verirseniz sevinirim

 • ali

  arkadasşlaru lütfen bana yardımcı olun benim takıntımda nefesimi acaba korkudan tutabilirmiyim alırken hava hos ya vermezsem sürekli nefesimi dinliyorum acaba istem dısı böyle hareket yaparsam tehlikeli olurmu pskiyitari anksiye dedi yarımcı olun

 • ali

  dilara hanfendi bendede var ve diyer arkadaslar bende nefes alıs verişerimi kontrol ediyorum psikitarsite gittim aksiyete dedi kaygı olarak nitelendirdi ama benim herhalde dilaranın gibi dilara bisey soracam bilcli derken benim gibimi yani aydınlatırsan sevinirim

 • aslı

  ali bişi sorcam peki bu takıntı olmadfan önce bişiy mi yaşadın yani panik atak gibi bişiy mi ben de panik ataktan sonra oldu nefesimi tutuyodum resmen bilmeden

 • OBSESİFİSO

  Nefes takıntısı bendede var sürekli aklımda nefesim.sanki otonom değilde bilinçli alıyormuş gibiyim.çok fena.bazen aklımı kaçıracak gibi oluyorum.sürekli melodi tutyorum ağzımla.ilaçlarım anafranil,abilify ve lustral allah c.c hepimize yardım etsin ve unutmayın bu dünya sınav dünyası.

 • merve

  bnim simetri hastalığım ve birde sayı hastalığım var sanırım yoldaki çizgiler beni deliii ediyorrr daha 12 yaşındayım ve çok düzeltiyorum herşeyi bu işi 10 kere yapmassam işim ters giddebilir veya bunu yapmazsam sevdiklerime bişey olur mu ? gibi çok kötü takıntım varrr

 • okan

  bendede nefes takıntısı var 2 yıldır devam ediyo hiç doktoroda gitmedim gitmem ben kendim basa cıkıyorum ilk kafama takıldıgında 1 hafta cok kötüydü hep aklımdaydı sonradan sonraya hafifledi aklıma gelmez oldu simdilerde ise aklıma arasıra geliyo ama cok cabuk gidiyo tamamen sizin elinizde cok kolay yenebilirsiniz sizede acil sifalar…

 • Büşra AKOVA

  Merhaba ,
  Benimde var biraz takıntılarım.Çok komik gelicek ama bende mutlaka çamaşır asarken o mandallar sarı lacivert olarak dizilecek.Yani ilk mandal sarı ikincisi lacivert olacak.Bu Fenerbahçe aşkındanmı bilmem ama takıntı işte naparsınız.

 • Airport Tranfer

  Merhabalar,

  Herkesin mutlaka bir takıntısı var önemli olan bu takıntıların piskopatlaşması benimde öyle bazı insanlar gibi opsesifliğim var 🙂 bir göz takıntım vardır. Her insanın gözlerine bakarım içlerindeki renkleri ayırt etmeye çalışırım bu yüzden çok değişik renkler gördüm mesela GRİ, SARI MAVİ ÇATALLI, vs. gibi ki bunlar gerçek göz renleridir. İnsanın takıntıları bazen yeni şeyleri keşfetmeye yarayabiliyor. :))

  Airport Transfer

 • obsesif iso

  nefes takıntısı çeken varmı başka.Nefesine takılan?Bilinçli alan?

 • OBSESİF İSO

  Okan benimde dönem dönem tekrarlıyor ama çok yoruyor dostum.İlaçsız nasıl atlattın.

 • Fatihkkas

  Merhaba arkadaşlar. Nefes takıntısı olayını son bir haftadır bende yaşıyorum. aklımı oynatacak gibiyim. yazılarınızı okuyunca yalnız olmadığımı farkettim. günün her saati bu düşünce beni yiyip bitiriyor.

 • arda

  arkadaslar bendede var ama sizden ayrı bı yön ben takıp etyorum .her nefesımı bılınclı alıyorum ama bu yuzden cok derın nefes alma ıhtıyacı duyuyorum ve derın nefeste alamıyorum nedenı ıse nefes takıbınden dolayı yanı fızyolojık degıl .ben bıde fazla hava alamadıgımı dusunuyorum .yardımlarınız ıcın tesekkurler

 • eray

  nefes takıntısı olan arkadaslar nefes alıp ya veremezsem yada verip alamazsam gibi takıntılara aldırıs etmeyin. siz korksanızda korkmasanızda unutsanızda unutmasanızda beynin otonom sinir sistemi aracılıgı ile yönettiği bi sistem solunum yollarımız. O yüzdendir ki siz unutsanızda yada korkuda yasasanız yada nefesiniz arada bi kesilsede otonom sinir sistemi devreye girip siz istemesenizde size nefes aldırıp verdiriyor.Takıntı yaparsanız otomatik olan bu sistemi manuel e alırsınız var olan güzelim sistemi bozarsanız.Bunu beyninizin bilinc altına kazıyın.Korkmayın ve ALLAH a sükredin nefes cok degerli bir nimet.Gecmis olsun cümlenize cümlemize..

 • Fatihkkas

  Buraya yorum yazdığımdan bu yana 3,5 ay geçti fakat bu nefes takıntımda hala bi değişme yok korkarım ki bu ömür boyu benle sûrecek.Allah yardımcımız olsun.

 • serap

  bende 2007 yılında nefes alammazsam korkusuyla nefesimi derin derin almaya başladım.daha sonra panik ataklar geçirdim.3 senedir iyidim.fakat aklıma nefes almazsam takıntısı yine geldi.şu anda yanı korkularla hayatımı devam ettiriyorum.ya nefes alammazsam,ya fazla alırsam,ya nefesi düşünmekten çıldırıırsam gibi korkular.vv.s.vs.hepsi saçma ama man olamıyorum bu düşüncelere…anksiyete olarak değerlendirdim..

 • tuba

  mrb arkadaşlar bendede nefes takıntısı var ve bana hayatımda bir çok zorluk yaşatıyor bunu atlatabilen var mı lütfen yardımcı olun..

 • UMUTSUZ

  benim takıntılarım çook fazla her şeyin mükemmel olmaısnı istiyorum her şeyi kafama takıyorum kafamda tekrar tekrar kurup düşünüyorumm cokk fecıı şeylerr o kurup düşünme sürecini burada kelimelere bıle dokemıyorummm şu an 14 yaşındaym belkı ergenlık yuzunden olabılır ama bu boyle devam edemezz kendımı cok kotu hıssedıyorummm

 • fatma

  ya be nefes takıntısı yorumları nefesimi kesti desem yeridir.hiç aklıma gelmezdi böyle bir takıntı olabileceği, aman Allah şifa versin hepinize bu resmen hastalık imiş

 • melis

  Nefes alıyorsak umut var demektir.Bunu duymuştum fakat ne
  yazık ki yaşadıklarıma teselli olmuyor bu söz.Dört ay önce
  si başladı nefes takıntım.Nefesimi bilinçli almaya başladım.
  Doktora gittim anlamadı.Ailemden de anlayan yok.Ne yazıkki bu
  hastalıkta tek başınasınız.İlaçlarda fayda vermiyor.İnsanlar
  ağır işlerde çalışıyor,spor yapıyor..vesaire hiçbiri nefesini
  düşünmüyor otomatik alıp veriyorlar.Bu hastalığı çekenlerinde
  otomatik, tek fark bunu kontrol ediyor olmaları..Bazen unutsam
  diyorum diğer arkadaşalrım gibi olabilsem.neyse Allah şifa versin
  hepimize bunun sevabını alıyoruz diye düşünüyorum..gecmesede
  dayanma gücü veriyor bu düşünce…

 • Semih

  Arkadaslar ben de yasıyorum aynı şeyi 5 yıldır nefes fobim var ve bir türlü kurtulamadım bunun mutlaka bı çaresi olmalı bildiginiz bir teknik varsa soylerseniz cok mutlu olucam ilaçlar hiçbir ise yaramıyor sadece uyuyorum.

 • İsminivermekistemeyen

  Benimde çok fazla takıntım var. Mesela ; kıyafetlerimi katlayıp yerine koyuyorum.Sonra içime sinmiyor,tekrar tekrar katlıyorum.Çekmeceleri tekrar tekrar açı kapatıyorum.Yani bir şeyi sürekli yapıyorum,yapmadan rahat edemiyorum.Bazen bu takıntılarım yüzünden başıma ağrılar giriyor.Doktora da gittim ama tedaviyi yarıda kestim.

 • josef k

  MERHABALAR,
  Arkadaşlar kendinize zifiri bir karanlık oda bulun yoksa karanlıkta işe yarar, en az bir saat karanlığa bakın çok yatıştırıcı bir etkisi var doğal antidepresan gibi. ayrıntılı konuşmak isteyenler varsa maillerini yazzınlar konuşalım.

 • gülçin

  merhaba arkadaşlar ben siteyi dün gördüm takıntılı olduğumu düşündüğüm için ilgimi çekti bütün yazılanları okudum. nefes takıntısı olan arkadşlara söylemek istediğim şeyler var. öncelikle yaşadıklarınızı çok iyi biliyorum çünkü geçen sene yazın ve yine bu yaz yaşadım, arada yine olur . şunu bilin ki bu kesinlikle mutsuz olmanızı korkmanızı üzülmenizi gerektiricek bi durum değil. insanların türlü ürlü takıntıları olur bu onlar içinde en masum ve atlatılması kolay olan denilebilir.yazan arkadaşlarımın bu konuda kendilerini yalnız ve çaresiz hissettiğini gördüğüm için yazıyorum bunları.ama aslında durum hiç de böyle değil. nefes Allah(cc)un verdiği en mucizevi nimetlerden biri .zaten vücudumuz başlı başlına büyük bi mucize nefes de onun bi parçası.vücudumuz bunu beyin sayesinde kendiliğinden yapıyo.öyle olmasa; arkadaşların dediği gibi unutarak ya da bilinçli, isteyerek ya da değil kendimizin yaptığı bişey olsa uykudayken ya da çocukken hatta bebekken bu işi nasıl yapardık .nefes bizi hayata bağlayan şey aslında belki de bu kadar önemli olduğu için bu mucize belli korkular yaşamamıza sebep olur.işte bu korku bi düşünce hayatımızdaki başka faktörlerin beslediği bişeydir . ölüm korkusu.. ya nefes alamazsan ya veremezsen ya unutursam ya nefesim giderse bana yetmezse bu soruların arkasında hep ölüm korkusu var aslında. bu da normal birşey ölümden bütün herkes korkar.ancak bizi ciddi şekilde rahatsız eder hale gelen ölüm korkusunun bile aslında somut neden leri var. herkes farkedemez çoğu zaman. bu nedenler aslında tüm takıntıların psikolojik sorunların da nedeni belki de .ben kendimden yola çıkarak anlatmaya çlışıcam.gçen sene liseyi bitirdiğim ünivesite sınavına girdiğim yazdı.istediğim bölümü kazandım bu aslında düşününce çok mutlu olmamı gerektien bi durumdu .ama ben seneler boyunca çalıştığım amacıma ulaşınca bi anda boşluğa düştüm.hayatı sorgulamaya başldım daha nasıl bi amacım olcak ne için yaşıyorum gibi.. arkadaşlarımla görüşemdiğim sade evde vkit geçirdiğim bi dönem de olunca evde kendi kendime krizler geçiriyodum canım sıkılıyodu yapacak bişey bulamadım hiç.yaptığım şeylerden zevk almıyodum nolucağı kimlerle tanışcağım belli değildi. sonra okulllar bşladı ve bi sene boyunca yazın yaşadıklarım aklıma bile gelmedi sonra bu yaz oldu ve ramazan dolayısıyla hep evde olmam,arkadaşlarımın farklı şehirlerde olması dolayısıyla ve önemlisi hep birlikte olduğum dostum da taşınınca ben yine evde vakit geçirmeye başladım ve yine aynı sıkıntılar o yuzden bu sene düşüncler kafama giriyo çıkıyo ben takılmıyorum.biliyorum ki bu benim boşlukta olduğumda sıkıldığımda kendime bir uğraş bulamadığımda yaşadığım bi durum. bu takıntıyı kendine dert edinen arkadaşların dönüp hayatlarına bakmalarını ve kendilerini sıkan huzursuz eden şeyleri düşünmelerini istiyorum. illa boşta olamak gerekmez bi işte çalışıyo olsanızda belki mutlu değilsiniz ve hayatta amacınız kalmadığını düşünüyosunuz .böyle de olmayabilir bu düşünce sizi çok korkutmuş ve mutlu hayatınızın arasına girip sizi mutsuz etmiş ediyo da olablir. işte sorun da bu bu durum kesinlikle mutsuzluğa yol açması gereken bi dşünce dğildir .hatta eğer yolunda bi hayatınız varsa sık sık şükretmelisiniz .Allah korusun sakatlık felç vb bir hastalık geçrmş olsanız bu hayatınızda sizi zora düşüren bi durum dolabilir planladığınız şeyleri yapamamaya balşaybilir ve boşluğa düşebilirsiniz ama nefes takıntınız olsa da siz yaşamaya devam ediyosunuz ve bu sizin hayallerinizi gerçekleştirmenize hayatta önünüze hedefler koyup onlara ulaşmaya çalışmanızda asla engel olamaz. siz zaten aldığınız nefese takılsanız bile Allahın izniyle beyniniz yaşadığınız sürece yaşayacak dolayısıyla nefes alıp veeceksiniz. sizde buna neden olan ölüm korkusuysa dine yönelmelisiniz belki de.. çünkü hayatta boşluğa düşen çoğu insan aradığı sorulrın cevabını dinin gereklerini araştırırken bulmuştur .ben nefes takıntısından daha çok başka takıhtılar da yaşardım.. kuzenimin şeker hastlığı ortsya çıkmıştı kilo almaya başlamıştı bana da aynısı olucak onun yaşadıklarını ben de yaşıycam diye kuzenimle görüşmezdim o anlattıkça şöle oluyo elim titriyo dedikçe aynısı bana da olcak gibi gelirdi bunun gibi daha pekçok şey.. kulağa komik geliyo dimi bu yüzden kimseye de söylenmiyo içimde yaşıyodum ve bana göre ciddi bi mutsuzluk sebebiydi .şimdi bu yaz düşünme fırsatım oldu ve daha bilinçliyim çok şükür. siz de artık inşllah bu şekilde düşünmeye başlar ve o düşüncelerden dolayı yaşadıklarınıza tebessüm eder devam edersiniz hayatınıza .şöyle derin bi nefes alın ve ne kadar mucizevi yaratıldığınız için şükredin Allaha .son olarak bi sitede gördüğüm konuyla ilgili şeyi söylüyorum hiç kimse nefesini tutarak kendni öldüremez 🙂 hoşçakalın

 • tuba

  mrb.arkadaşlar varsa bu nefes kurtulan lütfen yazsın bende 1.5 yıldır var eskisine göre biraz hafifledi ama hala var aklıma getirmemek için uğraşıyorum ama olmuyo yine geliyo,ünv okurken okulumu dahi bırakmama sebep oluyodu ama çok yıpransamda hiç umudum yokken bitirdim çok şükür,aslında bazen düşünüyorum çok daha kötü durumda olan insanlar var,halime şükr ediyorum ama gerçekten bende ailemde bu durumdan dolayı çok yıprandık,varsa buna bi çare bulan rica ediyorum paylaşsın.

  • yusuf

   Tuğba aynı psikolojik baskı bendede var.bende kurtulamiyordum ki taki kendimi farklı bi boyuta sokuncaya dek.sana birkac bisey önerecem. ama harfiyen yapman gerek ve sana bikaç soru sormam lazım. Cevabini aldıktan sonra sana onerecegim şeyleri uygulaman lazım

  • yusuf

   tuba ayni takıntılar bendede vardı. Bak kardeşim dediklerimi harfiyen uygula.hepsi anksiyete bozuklugundan.yani düşünce psikolojisi denen kötü bisey var duygularımızda.oncelikle kendimi anlatacam..bir sürü takintilari olan bi insandim.ornegin göz tiki vardi.sonra kolumu hergün salliyordum.ayagimi sallamadan duramazdim.kafami saga sola cevirridim.nefesimi kontrol etmekten usanmistim..bos oturup bos dusunmekten oluryor genellille.her aklıma geldiğinde Tekrarlaniyordu.Dikkat ettinmi her aklıma geldiginde diyorum. .burda üstünü çizdigim nokta tamda burası.Şimdi dikkatini topla ve iyi dinle beni. Daha doğrusu oku yazdıklarımı; “) bu takintilarimiz genellikle fazla dusunmemizden dolayı. Herseyi kafaya takmamizdan dolayı. Ve sanki onu yapmazsak hayatin devam edemiyecgindan dolayı korku veya tedirgin eendişelere kapıliriz..ya bunu nasıl düşün biliyomusun.mesela hergün okula giderdik.bu artik bi alışkanlık olmustur üzerimizde.ve ertesi sabah tekrar okul var düşüncesiyle tekrar gideriz.bunun nedeni ise hergün okula gttigimizin tekrarlanmasidir. Tatil olunca yine kalkariz ama okulun olmadigini düşünürüz. Ve bi bakmissinki artik okula gitmiyoruz bu sefer okul yok düşüncesine kapilirsin ve artik hafizandan silinmistir. Çok kafanı karistirmis olabilirim:”) simdi gelelim önemli noktaya asıl anlatmak istediğim şey takintilarin düşünmemizin nedeni sürekli tekrarlanmasindan dolayidir..bir liste hazırla kendine ve o listeyi 40 gün tam 40 gün uygula ve gececginden adim gibi eminim..listeye haftanın 7 günü yaz.misal pazartesi. .Sabah kac kalkiyosan artik atıyorum 9 da.9 da yapman gerken bisey olsun.ornegin kitap okuma veya spor yapma..kafani dagitacak her ne olursa olsun. Saat 12 yemek yap.. nebilyeim kısacası nelerden zevk alıyorsan haftanın 7 gününe yapacağın saatlere uygulayarak yap eminim bütün takintilarindan kurtulacaksın.. allah şifalar versin

 • Yunus

  nefes alma takıntısı olan arkadaslar ..benimde yaklaşık 1.5 aydır bu takıntım var.bu lanet hastalığın bi tedavisi olduğunu düşünmüyorum kaldı ki bu 1.5 ay içinde bir çok tedavi yoluna başvurdum olmadı..olmuyor..burada değerli yorumlarınızı okurken içim geçti.Neden değerli diyorum çünkü uzun zamandır hissetmediğim duyguyu ,yalnız olmadığımı hissettirdiniz bana.belki birgün diğerleri gibi nefez alırız .kendim için değil mhepimiz için tek isteğim budur…

 • Nimt

  Nefes takıntısından kurtulan yada hafifleten varmı

 • rumuz

  nefes takıntısına alıp bilinçli düşünmekten kurtulunmaz.eğer bu takıntıya alışıp birden bırakırsak kanser riski fazla oluyormuş

 • Hüseyin

  Arkadaşlar kendinizi kasmayın sıkmayın rahat olun burundan nefesinizi alın yavaş ve verin doldur boşalt gibi değil havayı koklar gibi süzerek burundan alın çenenizi sıkmayın gayet rahat durun karnınız rahat inip şişiyorsa düzenli nefes almaktasınız

 • idil

  Arkadaslar takintilarimnizin olma sebebi size mutsuzluk vermesi ve kaygiya girmeniz. Eğer siz o takıntılardan korkmadan ve o takıntı olduğunda geldiğinde sanki rahatsız değilmiş gibi davranırsaniz zaten bi müddet sonra azaldığını ve tamamen geçtiğini göreceksiniz.sihirli cümle bırak gelsin .siz takintilarinizdan korktuğunuz için o takıntı yapmanız gereken şey onu önemsememek ve o geldiğinde o yokmuş gibi davranmak takıntıyi asla kovmaya çalışmayın arkadaşlar üstüne gidin hatta takıntı aklınıza gelmediğinde siz çağırın gel deyin .ben böyle yendim umarım sizde yener siniz sağlıcakla kalin

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER