3×3=9

3×3=9

Sevgili Ceylan bana nefis bir tavuk ikram etmiş. Yememek olmazdı. Yemek sohbetimiz sırasında sorduğu bazı sorulara bundan 1 yıl kadar önce de dört dörtlük bir oyunda cevap vermiştim. Eh o zamandan bu zaman değişen bir sürü şey oldu değil mi?

1.1. Daha önce yaşadığınız 3 şehir?

Bursa, İstanbul ve Ankara. Ankara’da son 2 ayımızdayız. Sonra tekrar İstanbul’lu olacağız.

1.2. Tatil için gittiğiniz, gördüğünüz ve önermek istediğiniz 3 yer?

Maldivler

 • Çocukluğum hep Altınoluk’ta geçti. Zeytin kokuları içinde geçerdi o zaman yazlar.
 • Maldivlere gittiğimiz zamanı asla unutmuyorum. O bembeyaz kumsalları, birlikte yüzdüğüm balıkları, pespembe batan güneşi, çalıların arasında rastladığım bin bir renkli hayvanları, mercan resiflerini sıkıldığımda düşünüp günümü keyifli kılıyorum…
 • Lise son sınıfa giderken televizyonda Bosna-Hersek’te savaş olduğunun haberlerini seyrediyordum. Her gün üç kişinin beş kişinin öldüğü haberleri geliyordu. Buna da savaş mı denilirdi. O kadar adam güney doğuda da ölüyordu. Savaş mı vardı? Yoo… Savaş falan yoktu. Bu düşüncelerimin üzerinden 12 sene geçtikten sonra Bosna Hersek’e gittik. Gittik de aptallığımla yüzleştim. Bosna Hersek’te de Güney Doğu’da da savaş vardı. Tıpkı şimdi demokrasinin geldiği söylenilen Irak’ta savaş olduğu gibi. Herkesin mutlaka Avrupa’nın ortasındaki bu cennete gidip insanlığı ile yüzleşmesi gerek.

1.3. Yasamak istediğiniz (görmediğiniz de olur) 3 şehir?

 • Dünyanın incisi Maldivlerde bana ait bir adada yaşamayı çok isterdim. Eşim 1 ayın sonunda sıkılacağımı iddia ediyor ama ben pek zannetmiyorum.
 • Yeni kıtanın incisi New York’ta, sanatın merkezinde yaşamak isterdim.
 • Türkiye’nin incisi Ä°stanbul’da.

2.1. Su anda ki mesleğiniz nedir?

Å?u anda ev hanımıyım. Ä°stanbul’a döndükten sonra ne olur bilmiyorum.

2.2. Dünyaya yeniden gelseydiniz, hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Edebiyat öğretmeni olup, okul dışında da kitap yazmak isterdim.

2.3. “Kesinlikle ben yapamazdım” dediğiniz meslek nedir?

Bankacılık

3.1. Yasam felsefenizi oluşturan sözlerden biri?

Hayır gibi gözüken şeyler şer, şer gibi gözüken şeyler hayır olabilir.

3.2. Bir kitaptan alınma, çok sevdiğiniz bir cümle veya paragraf veya bölüm?

Å?u sıralarda okuduğum Rainer Maria Rilke’nin Malte Laurids Brigge’in Notları kitabından altını çizdiğim ilk cümleyi yazayım:
“Zaman zaman bir şeyler düşünüyor, halının üstünde yumuşak sesle düşünüyor, sert parkenin üstünde parlak sesle düşünüyor, ama her iki yere de düşen kırılıyor, keskin bir sesle parçalara ayrılıyor ya da neredeyse sessizce açılıp dağılıyordu, çünkü her zaman el üstüde tutulan bu şeyler herhangi bir düşmeye dayanacak durumda değillerdi.”

3.3. Çok sevdiğiniz bir şiirin bir parçası
Yahya Kemal Beyatlı’nın Rindlerin Ölümü şiirinin ilk kıtasını çok severim:
“Hafız’ın kabri olan bahçede bir gül varmış;
Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle,
Gece, bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış
Eski Å?iraz’ı hayal ettiren âhengiyle.”

Misafirlerimize neler ikram ediyoruz?

Kıymalı Mantarlı Lazanya Pizza Ekmek Bıldırcın Tava
Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

12 Responses to 3×3=9
 • Burçin

  Merhaba Devletşah,

  :))
  Aslında ben sobelenmiş ve yazımı da yayınlamıştım ama olsun çok mutlu oldum yine de. Senin adını da yazıma ilave ettim.
  Çok teşekkür ederim.

  Sevgilerimle,

 • Derya Kılıç

  Ne tesadüf senin bana ikram ettiğin ekmeği ben daha sitem yokken ve ekmek makinesini yeni aldığımda senin sitenden denemiştim 🙂 yani ikramının tadını da biliyorum 🙂 sevgiler
  Derya

 • Müge

  Sevgili Devletşah, büyük üstad…
  Tanımadan sevdiğim, tüm sohbetlerimin içine katıp tüm dostlarıma akrabalarıma tanıttığım, beni blog yapmaya heveslendiren, sakin sessiz akan hayatıma, renk katan insan…
  İstanbul’a gelmeni, seninle tanışmayı dört gözle bekliyorum.

  Bıldırcın ile ilgili çocukluğumda yaşadığım, hala aklıma geldikçe gözlerimin dolduğu bir kötü bir anım var, ama yinede adıma verilmiş her hediye benim için çok değerlidir.
  Çok teşekkürler…

 • isil

  Devletsahcigim, benim guzel gonullu arkadasim,

  Aklima getirdin simdi kiymali mantarli lazanyayi, cok canim istedi, size gelmek farz oldu.

  En kisa zamanda gorusmek dilegiyle…

  Isil the Garfield

 • dilek

  Sevgili Devletsah,
  sabah geldigimde sobelenmis ve cevaplamis oldugunu görmüs fakat yazini okuyamamistim. Simdi tekrar gelip okudum. Saraybosnayi iyice merak ettim:)Resimlerini bekliyorum.

  Evet yasam felsefen kiymetli. Kiymetli degerlerin nereye olursa olsun düsmemesi de tabi…
  Sevgiler

 • Ceylan

  Sevgili Devletşah Günaydın!
  Istanbul’da uyandığımız ilk sabahımızda, sabahın bir kör saati olmasına rağmen, oğlum hala Bakü saatinde yaşadığı için kalktık. O salonda dolanırken ben de dün gelirgelmez bağlattığım ADSL’in keyfini çıkarıyorum!
  Sana davetimi yaptıktan sonra, sitene girip haber vermeyi unutmuştum ama sen nasıl herşeye bu kadar özenli vakit ayırabiliyorsun inanamıyorum ! Daveti görmüş ve cevaplamışsın bile – hem de ne cevap ! Yine “en başarılı oyun yazısı”, Müge’nin dediği gibi “üstat” tan çıkmış ! Ellerine sağlık!
  Maldivlere geçen yılbaşı gitmeyi çok düşündük ama hamileyken çekindim…tüple dalmayı da çok severim, ciddi aklım kalırdı dalmadan oralar. Darısı ilerde başımıza.
  Bosna-Hersek ve diğer gezi resimlerine zaten hayrandım..
  Bence sen edebiyat öğretmeni olmasan da bu blog aracılığıyla bizlere yazılarınla müthiş bir keyif yaşatıyorsun. Dolayısı ile hayallerini farklı bir şekilde gerçekleştirmiş olmuşsun say !
  Buarada ben de nihayet güzelim evimdeyim ! Darısı başına..Bak bir Devletşah-severler toplantısı yaparsan, İstanbul’a geldiğinde belki bu blog ekibi olarak tanışmış oluruz!
  Sevgiler,

 • Ceylan

  Devletşah’cım,
  Ayrıca yaşam felsefesi cümlen benimkine cevap gibi olmuş! Yani “her işte bir hayır vardır” sanma..”hayır diye görünen şer, şer diye görünen hayır” olabilir gibi bir birleşim oldu! Çok fena ! Ayırt etmek bazen çok zor !Hepimize kolaylıklar ve de “hayırlar” dilerim!!

 • Devletşah

  Sevgili Burçin;

  Genelde yazımı yazmadan diğer sitelere bakmıyorum. Sobelendiğini yayına verdikten sonra gördüm. Yeni düzenleme için teşekkür ederim.

  Deryacığım;

  Beğendiğin birşeyi sana göndermekten çok mutlu oldum. Ayrıca senin de sorulara cevap verdiğini fark ettim. Ne yapalım artık…

  Mügeciğim;

  İlk oyunun hayırlı olsun… Bakalım neler yazacaksın. Bıldırcın konusuna hiç girmiyorum…

  Işılcığım;

  Senin iyiliğinin, içtenliğinin yanında inan benimkisinin lafı olmaz. Bu kadar işin arasında hem gerçek hayatta hem de sanal hayatta desteğini hiç eksik etmiyorsun. Ben ne yapıyorum? Yazmadığın ve gelmedğin için sürekli sitem ediyorum. Çok ayıp bana…

  Dilekçiğim;

  Senin gibi gezginin yanında bizim geziler ufak kalıyor. Fotoğrafları yükledim. Umarım beğenip de gitme isteğin iyice artar. Tavsiyem mayıs sonu haziran başı gidilmesi.

  Ceylancığım;

  İlk önce vatana hoş geldiniz. Keşke İstanbul’da olsaydım da Cadde gezilerinden birisine iştirak edebilseydim. İnşallah dönünce…

  Sobelediğini nasıl fark etmem. Hergün bakıyorum sitene. Son zamanlarda az yazmandan yolcu olduğunu anlamıştım.

  Gerçekten de sitem pek çok hayalimi gerçekleştirmeme izin veriyor. Umarım sizinkiler de sizin hayallerinizi gerçekleştirmenize vasıta olur.

  Ben dua ederken hep “Allah’ım hep iyi insanlarla karşılaştır” derim. Gerçekten bu iyi ile kötüyü ayırt etmenin en baş noktası diye düşünüyorum. Çok şükür hep sizin gibi iyilerle karşılaşıyorum. Umarım aynısı sizler için de olur.

 • endiseliperi

  sevgili devletşah,
  ben hala ekmek makinamı kullanmadım. ancak eğer kendimi hazır hissedip buzdolabının üstünde suçluluk duygusuyla birbirimize baktığımız ekmek makinasını kullanmaya başlarsam bu ekmeği de yapacağım.

  öyle inanıyorum ki, bu ekmeği yaptıktan sonra bir tür arınma ile tüm kızgınlık ve endişelerden kurtulacağım:)

  çok teşekkür ederim.

  2 ay sonra İstanbul ne güzel olacak.

  sevgilerimle.

 • Devletşah

  Sevgili Endişeli Peri;

  Vallahi 2 ay içinde yaptın yaptın yoksa gelip ben yapacağım zaten… Uygulamalı ekmek makinası kullanma dersi 🙂

 • Meral

  Devletşah, fotografları ç o k beğendim ellerine ve emeğine sağlık.

 • Lama

  Ben de yasam felsefeme ayni sozu yazmistim,her ne kadar bazen uygulamasi zor olsa da… insanoglu iste ..
  Maldivler cidden cok icacici gorunuyor,is guc olmayacak gezecek, kesfedeceksin su dunyanin guzelliklerini… hayal etmesi bile guzel 🙂
  Sevgiler

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER