Ay Kumu

Ay Kumu

Ay Kumu

Neredeyse istisnasız bütün çocuklar kumla oynamaya bayılıyor. Çok ama çok nadirdir kumu sevmeyen. Sufi de tam bir kum canavarı. Saatlerce sıkılmadan oynuyor. Ama bu noktaya gelene kadar epey yoldan geçtik. Başlangıçta ellerim kirleniyor. Yapıştı vs gibi konularla istemiyordu. Tam da o zamanlarda pinterest’te gördüğüm ay kumu / moon sand tarifi işime çok yaradı. Yavaş yavaş kumu sever oldu. Kirlenmek güzeldir kıvamına geldi. Köpük pastanın da bu konudaki yardımlarını unutmayayım. Böylece parmak boyaları ile arasındaki mesafe de kalkmış oldu.

Kum canavarı

Bu kumla oynamanın başka bir faydası da parmak kaslarını güçlendirmesi. Sıkıp sıkıp bırakmak, şekil vereceğim diye çabalarken hem eğleniyor hem de elleri için faydalı bir şeyler yapmış oluyor.

Malzemeler

Hazırlanışı

  1. Un büyükçe bir kaba konulur ve sıvı yağ ile karıştırılır.
  2. Zevkle oynanmaya başlanır.

ay kumu / moon sand

Notlar

  • Yağ ve un oranı una göre değişiklik gösterebilir. Islak ama çok yapış yapış birşey olmamalı. Hemen dağılması gerekiyor. Ama şekil de verilebilmeli.
  • Ben bu iş için lava lambası deneyinde kullandığım yağın kalanını kullandım. Pinterestte gördüğüm tariflerin çoğu bebe yağı ile yapılıyordu. Sıvı yağ olunca ağzına götürse bile problem olmuyor.
  • Tek renkten sıkılmaya başladığında içine biraz gıda boyası damlatıyorum. Hoop heyecan geri geliyor.
  • Küçük silikon cupcake kalıpları, küçük bardaklar, çay kaşıkları, çay tabakları bu kumla oynamak için ideal ekipman.
  • Oynadıktan sonra kumu kapaklı bir kapta buzdolabında saklıyorum. Yaklaşık 3 hafta kadar kullandık. Artık renkler o kadar allak bullak oldu ki kullanılmaz hale geldi. Tabi etrafa dökülüp saçılanla miktarı da epey azalıyor.
Kalıcı bağlantı

Related Posts

One Response to Ay Kumu
  • nur

    bugün denedim bu tarifinizi. Çocuklar çok sevdiler ama bana çok iş çıktı:( Balkonu kullandık oyun alanı olarak ama 3 çocuk olunca ve oyun malzemesi de yağlı olunca tahmin edersiniz sonuçları.. deneyecek olanlara ev dışında denemelerini tavsiye ederim..

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER