Beyaz Mutfak

Beyaz Mutfak

Beyaz Mutfak

Beyaz Fırın’ın tarifleri bir kitapta toplanmış. Toplanmış ama ne kadar başarılı olmuş?

Kitap hakkında çok methiye duyduğum için hiç göz atmadan aldım. Eve gelip biraz karıştırdığımda baskısının biraz aceleye geldiğine karar verdim. Epsilon yayınlarının bir redaktörünün olup olmadığını merak ettim. Kitapta o kadar çok harf atlanmış ki. Sadece harf atlansa iyi. Bazı tariflerde "………tarifi için sayfa no:__" yazıyor. Eh müneccim olduğumuz için bırakılan boşlukları biz dolduracağız. Bunlar tamamıyle yayın evinden kaynaklanan problemler.

Şu ana kadar kitaptan üç tarif denedim. Portakallı Madlen, El İşi Tuzlu Kurabiye ve Tart hamuru. Üçü de harika oldu. Tarifler de biraz karışık. Kitabın dilini kavrayıncaya kadar epey okumak gerekiyor. Tarifleri uygularken de sayfalar arasında epey dolaşmak gerekiyor.

Tariflerdeki karışıklığa şöyle örnek verebilirim:

Malzemeler

Vanilyalı Pandispanya (Temel Tarifler Sayfa no:27)

Kahveli Krema

Cevizli Karamel

Şeklinde bir liste var. Eee? Ben şimdi Kahveli Kremayı, Cevizli karameli nereden bulacağım? En iyisi vazgeçeyim.. Yok yok.. Sakın ha.. Tarifi biraz daha okuyun.

Kahveli Krema

1 su bardağı (170 ml) süt

1,5 yemek kaşığı granül kahve (nescafe)

1 yemek kaşığı……..

…………. şeklinde bir liste ile karşılaşıyorsunuz. Sonra da Hazırlama diye bir başlıkla. Ama arada vaz geçebilirsiniz. Çünkü Cevizli Karameliniz halâ yok. Neyseki devamında onun malzeme listesi ve yapılışı var. Sonrada pastanın yapılışı anlatılıyor.

Dediğim gibi alıştıktan sonra bir problem yok. Ama yine de zor. Bir bakışta nelere ihtiyacınız olduğunu biraz zor kavrıyorsunuz. Hele pastanın bir iki bölümü temel tarifler kısmında yer alıyorsa, sayfaların arasında kayboluyorsunuz.

Bir de sayfa düzeninde bir gariplik var. Yani bütün tarif bir sayfada. Resmi de karşı sayfada. İyi güzel, bazılarında ise nasıl yapılacağına dair fotoğraflar var. Tarif bittikten sonra fotoğrafına bakıyorum, kitabı kapatıyorum. Sayfayı çevirip arkasına bakmıyorum ki, yapılış resmini keşfedeyim. Zavallı bir şekilde okuduğumu anlamaya çalışıp duruyorum.

Fotoğraflar çok güzel. Ancak bazılarında pastanın, tatlının neye benzemesi gerektiğini anlayamıyorum. Ya çok aşağıdan çekilmiş ya da o kadar küçük bir parçası çekilmiş ki ne olduğu belli değil.

Ama yine de çok lezzetli tarifler içerdiği kesin. Umarım gelecek baskılarda eksiklikler düzeltilir.

Kalıcı bağlantı

Recent Posts

8 Responses to Beyaz Mutfak
 • ilknur yıldız

  Sevgili Devletşah, Beyaz mutfak kitabı hakkındaki düşüncelerine tamimyle katılıyorum, gerçekten epey karmaşık, bende senin gibi hiç düşünmeden ve inelemeden kitabı aldım,ama birkaç gündür sayfaları karıştırıp en azından bir tarfin tamamı tek sayfada olan bir tarif bulmaya çalışıyorum, yoksa bu şekilde tarifleri uygulamak epey zaman ve zahmet istyor umuyorum bir dahaki sefere bunu düzeltirler,ve sanki daha çok profesyonellere hitap eden bir kitap olmuş

 • yEsiL (gülsen)

  Kitabi bende hic bakmadan aldim. Eve gelince ambalajindan cikarip icine bakinca cok büyük bir hüsrana ugradim. Kitaptaki amac Louisa Hay tarzini kopyalamkmis sanirim (kitabin icinde bu konuda not düsülmemis ayni Emine Beder – Anne Wilson misalinde oldugu gibi). Tarifleri denemedim henüz fakat baya bir sogudum bu profesyonellik konusunda yapilan ‘hata’lardan dolayi – özellikle bu fiyat kategorisinde..

 • yEsiL (gülsen)

  Ismi ben yanlis yazmisim Louisa Hay yerine Donna Hay olacakti..

 • yıldız

  çok güzelolmuşlar

 • mesude entlinger

  gerçekten çok kötü bir kitap tarifleri vermişler sanki bunları yapmamızı istememişler
  bütün tarifler büyük restoranlar için
  karışık tarifler
  bazıları eksik
  hiç beğenmedim

 • eylem

  Yorumlarınıza katılıyorum.
  Natahalie Stoyanof’un “Beyaz Mutfak” kitabƒ±nda hatalar var
  Mesela kabuklu bademli biskotti
  az önce yaptım ve çöpe attım; bunun üzerine şikayet yazabileceğim bir yer ararkaen sizi buldum.
  Tarifinde 1,5 yemek kaşığı karbonat yazılı ayrıca 1 yumurta. 1 yumurta konulduğunda asla hamur oluşmuyor. En kötüsü karbonat; tarife uyup 1,5 yemek kaşığı karbonat koyduktan sonra yenilmesi mümkün olmayan, acı bir Biscotti deneyimim ! oldu ve bir sürü malzeme çöpe gitti.
  Yazık değil mi ?
  Kitap eğer içindeki tarifler yapılamasın diye hazırlandıysa insanlar açıça kandırılıyor demektir.
  Kitapta eksiklikler ve hataların Beyaz Fırının internet sitesinde yayınlanarak düzeltilmesini dilerim.

 • arzu

  merhaba;
  siteniz çok sorunlu o kadar yavaş açılıyor ki yemekname serilerini yüklemek işkence gibiydi.
  herhangi bir sayfayı açtığımda sayfa sürekli kitleniyor.
  internet bağlantı hızımda herhangi bir problem yok gün boyu başka sitelerde de denedim acaba benim bağlantı hızımdan mı kaynaklanıyor diye ama sizin sunucunuzdan kaynaklanan bir şey sanırım.
  yazdığınız yazılar da çok ahım şahım değil.
  açıkçası çok beğenmedim. ama takip edeceğim.
  nasıl blog birincisi ödülü aldınız ve herkesin blog yazdığı (bugünlerde facebook, msn, hotmail, gmail, cep telefonu ve bloğu olmayana uzaydan gelmiş gibi bakıyorlar) bir ortamda siz nasıl bu kadar öne çıktınız açıkçası merak ediyorum yazıları çok vasat buldum ilkokul öğrencilerinin yazdığı kompozisyona benziyor.
  bu arada benim bloğum yok.

 • lily

  Merhaba.. Ben bu kitabı gerçekten çok merak ediyorum ama hiçbir kitabevinde yok. sahafçılarda da bulamadım.. Yardımcı olursanız sevinirim..

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER