Sen ne güzel mevsimdin ilkbahar!

Sen ne güzel mevsimdin ilkbahar!

Sen ne güzel mevsimdin ilkbahar!

Küresel ısınma dedikleri şey başladı başlayalı mevsimlere olan düşkünlüğümüz de arttı. Çiçekler açmadan kavurucu sıcaklar başlar, yapraklar dökülmeden, dondurucu soğuklar gelir oldu.

Oysa ki baharlar ne güzel mevsimlerdi.

İlk baharda evler açılan pencerelerle nefes almaya başlardı. Akşam geç batan güneş, kara kışta islenen içimizi aydınlatır, hücrelerimize yavaş yavaş mutluluk yayardı.

Tezgahlarda sarı renkli meyveler yerlerini kırmızı renklilere bırakırdı. Sadece bahara has çağla, can erik gibi özlenen tatlar pazar filelerinde yer almaya başlardı. Yine baharın habercisi enginar ve bakla şöyle bir sofralarımıza uğrayıp geçerdi.

Sinemaya gidelim tekliflerini, boşver sahilde dolaşalım diye reddeder, akşamüstü serinleyen havada, ellerimizi sıcak çay bardakları ile ısıtırdık.

Erguvanlar, mor salkımlarla boğazı boyarken, leylakların, sümbüllerin kokusu sizi sarıp sarmalar, lalelerin renkli dünyasına çekerdi. Bahar yağmurları ile toprak kokusunu içimize çeker, yeşeren çiçekler gibi bize de iyi geleceğine inanırdık.

Sen ne güzel mevsindin ilk bahar. Ağır ağır, içimize sindire sindire yaşardık.

Kalıcı bağlantı

Related Posts

17 Responses to Sen ne güzel mevsimdin ilkbahar!
 • Mustafa Öztürk

  Ne güzel yazmışsınız.. Çok saçma.. 20 yaşımda nerde o eski baharlar diyorum.. 20 yaşımda nerde çocukluğumdaki çilekler diyorum.. Çok saçma mevsimleri bile tüketiyoruz..

 • China Gunlugu

  Hele 23 Nisan sabahlari!
  Ben bando takimindaydim, aylarca hazirlandigimiz icin sanirim o gun hep cok heyecanli olurdum:)Uyandigimda hemen disariya bakardim gunesli mi diye…Midemde kelebekler ucusurdu…
  Gercek Ilkbahari yasayanlardan biri oldugum icin cok mutluyum.Ilk erigi, ilk caglayi yerken anneannemin ogrettigi gibi “ha haa, ben erik yiyorum, dusmanlarim biribirini yesin” derdik:)
  Yaslaniyoruz sanirim:)

 • lugatiweb

  marjinal bir blog blog ödüllerinde desteklediğim bir blog güzel bir blog
  http://2009.blogodulleri.com/blog/lugatiweb

 • devletsah

  Bugün her yerde laleleri gorunce pek bir mutlu oldum:)

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Ben ilkbahardan nefret ediyorum. Çünkü astımlıyım gerekçe: polenler…

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Eda Demir

  Laleler beni de benden aldi az once, pembeye daha once hic bu kadar sempati duymamistim, hemen fotograf makinasina sarilmak istedim ama biliyorum ayni sekilde yansimiyor fotografa her sey:) Ya da ben beceremiyorum.

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Uğur Özmen

  Mevsimleri tükettik. Küresel ısınma ile birlikte…

  İstanbul’un bahar yağmurları olurdu “Kırk İkindiler”… İkindi saatlerinde kısa bir sağnak… Sonra yine günlük güneşlik bahar havası. Hani insanın içini çoşturan, aklını şaşırtan cinsten…

  Hırkalarımız vardı. Akşam serinliğini geçiştirmemizi sağlayan. Ceketten hafif, kazaktan korunaklı… Bazen üzerimizde, bazen omuzumuzda…

  Mevsimleri tükettik dünyayı ısıtarak.

  Önce sonbahar kayboldu. Dikkat ettim, yaz biterken birden kışa girmeye başladık. Sonra da baharı yitirdik. Kış yerini yaza bırakıveriyor.

 • Uğur Özmen

  Mevsimleri yok oldu, İstanbul’un… Bahar yağmurları "Kırk İkindiler"… Giderken rengarenk hırkaları da götürdüler.

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Gül Nur Ekemen

  Evet, bizim çocukluğumuzdaki baharlar yok ama belki önümüzdeki yıllarda da şu ankini bile bulamayacağız. O yüzden ben hep şükretmekten yanayım. Elimizdekine şükredelim ki daha iyi olsun:)

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Gül Nur Ekemen

  Evet, bizim çocukluğumuzdaki baharlar yok, ama belki önümüzdeki yıllarda şu ankini bile bulamayacağız. O yüzden ben hep şükretmekten yanayım. Elimizdekine şükredelim ki daha iyisi olsun:)

  This comment was originally posted on FriendFeed

 • Seval ASLAN

  ilkbahara öldümü kiii 🙁

 • ayşe

  bana göre en güzel iklbahar hatırası; sabah uyanıpta balkona çıktığımda mandalina, portakal, limon çiçeklerinin o muhteşem kokusu ve onlara konan arı vızıltıları… süper bişeydi…şimdi ne o koku var nede ses kulağımda…
  malum artık şehirliyiz:(

 • zeynep

  nisan ayında laleleri görmesek etrafta içimizi ısıtacak herşeyden mahrum kalacakmışız gibime geliyor..

 • prefabrik ev

  aşk ve doğanın canlanması… ilkbahar…

 • aysun

  her mevsimin guzellı baska ama ılk bahar bambaska

 • nesrin

  Devletşah hanım gerçekten çok güzel bir mevsim ilk bahar sizinde ifade ettiğiniz gibi, insanlar içinde öyle İbrahim Hakkı Hazretleri insan hayatını değerlendirmiş 20 yıl ilkbahar 20 yıl yaz 20 yıl sonbahar 20 yıl kış olarak (80)yıl. 4 mevsimi Allah sağlıklı saadetli yaşamayı nasip etsin selam sevgiler…………….

 • Kurabiye Tarifleri

  sitenizi yeni keşfettim hayırlı olsun

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER