Benim Oscar'larım

Benim Oscar'larım

Bu sabaha karşı “Akademi Ödülleri” nam-ı diğer ödülleri verildi. Bu sene aday olan filmlerin neredeyse tamamına yakınını seyretmediğimi fark ettim. Genelde Akademi üyeleri ile zevklerimiz pek tutmasa da geçen sene tercihlerini pek beğenmiştim. Bir Oscar töreninin ardından kim ne giymiş konuşulmaya başlanılmadan önce kendi ödüllerimi dağıtayım..

Oscar’larda en iyi erkek – kadın oyuncu ve en iyi film dışında en sevdiğim dallar “animasyon film”, “sinematografi”, “sanat yönetmenliği”, “görüntü efekti”…

Babil - Babel

Bu sene ne en iyi filmi ne de diğer adayları seyrettim. “” filmini seyretmek için epey konuştuysak da bir türlü kısmet olmadı. Geçen senenin Oscar’ını alan “Çarpışma – ” filmine epey benzediğini zannediyorum. Kurgu olarak da benim sevebileceğim bol geçişli bir film olduğunu duymuştum. Nedense Oscar’ı da onun alması gerektiğini düşünüyordum.

Kadın ve erkek oyuncular konusunda yorum yapamayacağım… Çünkü bunca yıldır anlamış değilim. Özellikle de çok başarılı bulduğum Johnny Depp’in bir türlü ödül alamadığı seneleri, ’in hiç aday olmamasını düşününce.

Geçtiğimiz hafta ’te seyrettiğimiz “Neşeli Ayaklar – Happy Feet” hakkettiği şekilde Oscar’ına kavuştu. Pekçok kişi seyretikten sonra traktör sevdasına düştüğüm, “”ın bu ödülü alacağını düşündüğünü biliyorum. kategorisinde aday olan “ – Monster House” seyredilecek filmler arasındaki yerini hemen aldı.

Neşeli Ayaklar - Happy Feet Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı - Pirates Of The Caribbean: Dead Man's Chest

Dediğim gibi “görüntü efekti – visual effects” filmlerde beni en çok etkileyen, filmi DVD’den seyrediyorsam mutlaka nasıl yapıldığını da seyrettiğim bir konu. Bu sene diğer adayları seyretmesem de “Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı – Pirates Of The Caribbean: Dead Man’s Chest” zaten çok iyiydi. Film boyunca midyeleşip, gemiyle birleşen tayfaları seyretmek beni yeterince etkilemiş, daha önce okuduğum bir hikayeyi hatırlatmıştı. Patrick Suskind o hikayesinde her yerin ve kendisinin midyelerle kaplanıp yok olacağına inanan bir adamı anlatıyordu.

Pan'ın Labirenti - Pan's Labyrinth - El Labirento de Fauno

Sanat yönetmenliği ve sinematografi bölümleri fotoğraf çekmeye başladıktan sonra ilgimi cezp etmeye başladı. Fotoğraf çekmek filmlerde aradığım özelliklerde de değişiklik yaptı. Eskiden filmi seyretmem için senaryosunun iyi olması yeterli bir sebepken, şimdi kâfi gelmiyor. Bu sene seyrettiğim iki sihirbaz filmi, “Ä°llüzyonist – ” sinematografi dalında, “” de sanat yönetmenliği konusundaki adayımdı. Fakat seyretmediğim bir film her iki dalda da Oscar’ı alarak seyredilecek filmler listeme ilk sıradan girdi. “Pan ın Labirenti – Pan s Labyrinth – ” Meksika – Ä°spanya yapımı bir film olmakla da dikkat çekiyor. Ayrıca ’i hatırlatır temaları olduğu söyleniyor

Daha önce bahsettiğim “Uygunsuz Gerçek – ” filmi de iki dalda ödül aldı. “Rüya Kızlar – ” filminin üç farklı şarkı ile aday olduğu bir dalda ödül alması biraz düşündürücü olsa da küresel ısınmanın etkisi herhalde diyorum.

Rüya Kızlar - Dreamgirls Küçük Bayan Güneş Işığı - Little Miss Sunshine

Bu törenden sonra seyretmek istediklerim listesine eklenen son film “Küçük Bayan Güneş Işığı – Little Miss Sunshine” oldu. Å?imdilik nedenini bilmediğim bir şekilde içim ısındı diyelim.

Å?imdi sırada kim ne giymiş, kiminle gelmiş kısmı var. Bırakalım onu da moda blogları yazsın…

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Benim Oscar'larım
 • Aslı Ferda KARAKUS

  2006 da izledigim ve begendigim filmlerin basinda Babel/Babil ve Seytan Marka Giyer geliyor..
  Eger izleyemediyseniz Seytan Marka Giyer’in dvd sini almanizi mutlaka tavsiye ederim..

 • Hilal

  Ben hayatimda bi kere bu toreni canli yayinda seyretmeye kalktim o zaman da TV kanallarinin boykot edecegi tuttu. 8 sene onceydi galiba, 3’e kadar bekleyip, puding yapip yedik arkadaslarla. Komik bir tecrube oldu. Puding demisken, Devletsah’in henuz siteye eklemedigi, ama 25.02.2007’de yaptigi mandalinali yalanci cheese cake’i (bak adini boyle uydurdum bozma)yedigimi ve cok begendigimi burdan herkese duyuruyorum. Tadi guzel, goruntu guzel, koku guzel. Ayricana, Devletsah cok iyi bir ev sahibi.
  Hadi, unutmadan ekle tarifi.

 • Devletşah

  Ben hiç töreni tam seyretmedim. Hep yarım yamalak… Bu defa sabah her zamanki saatte uyandığımda en iyi erkek oyuncu ödülü veriliyordu. Sonunu seyrettim. En iyi filmin sunulduğu an ne kötüydü. Kadıncağızın ne diye çığlık attığını hiç anlayamıyacağım…

  Ayrıca Hilal hanımcığım;

  Ne sabırsızsınız siz öyle şekerim… Yarın sabah yayınlayacağım tarifi… Ayrıca siz çok iyi misafirlersiniz. Ben ne zaman geldiniz ne zaman gittiniz anlamadım. Doyamadan gidiverdiniz.

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER