Dr. William Brown Kimdir?

Dr. William Brown Kimdir?

Dr.William Brown

Dr. William Brown kimdir? İnanın 15 gün öncesine kadar ben de bilmiyordum. Hayatımın bu kadar içinde olan bir şey hakkında bu kadar az bilgiye sahip olduğumu da bilmiyordum.

Dr. William Brown Amerikalı bir inşaat mühendisidir ve uzmanlık alanı köprülerdir. Evet tahmin ettiğiniz üzere kendisi Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin tasarımında çalışmış, İzmit körfesi için planlanan köprünün de projelerine katkıda bulunmuştur. Ülkemizdekiler ve diğer ülkelerde yapılanlarla toplamda 52 köprüde imzası bulunmaktadır.

Aziz İstanbul

Şimdi bütün bunlardan neden bahsettiğimi merak ediyorsunuzdur. Geçtiğimiz haftalarda David Boxall’dan 2005 yılında vefat eden Dr. William Brown’ın anısına bir web sitesi yapılacağını ve sitelerinde benim Aziz İstanbul fotoğrafımı kullanmak istediklerini belirten bir e-posta aldım. İşte o zaman yukarıda bahsettiğim gerçekle yüzleştim. Hergün üzerinden geçtiğim, aylarca gece gündüz seyretiğim hayatımın bir parçası olan “Boğaziçi köprüsü” hakkında 1973′te açıldığından başka birşey bilmiyordum. Bir de ilk zamanlar yayalara açık olduğunu…

Evet. Şimdi Aziz İstanbul fotoğrafım Dr. William Brown için yapılan sitede kullanılıyor. Ve ben bu vesile ile köprünün 3 yılda yapıldığını, 29 ekim 1973′te Fahri Korutürk tarafından açıldığını, Dr. William Brown’ın da içinde olduğu bir grup tarafından inşa edildiğini, ilk açıldığında günde ortalama 85 araç geçtiğini, bugün ise ortalama 550 araç geçtiğini, köprüden ilk intiharın açılıştan 14 ay sonra olduğunu, 1 milyarıncı arabanın 1999 yılında geçtiğini öğrendim… Belki çoğu lüzümsuz ama hayatımın içinden.

Linkler
Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Dr. William Brown Kimdir?
Yorum yapın

YORUMU GÖNDER