Pasta Trendleri

Pasta Trendleri

Pasta Trendleri

Pastanın da trendi olur mu demeyin. Biraz düşününce siz de farkedeceksiniz olduğunu.

Çocukluğumda içi muzlu ya da çilekli rulo pastalar vageçilmezdi. Meyveli pasta denildiğinde akla ilk gelen bunlar olurdu. Ardından da armutla karışık ananaslı pasta gelirdi. Dışı kar gibi kremşanti ile kaplanırdı.

Ama benim çocukluğumda pasta meyveliden çok çikolatalı olurdu. İçi çoğunlukla vişneliydi. Bazen böğürtlenli olduğu da görülebilirdi. Aynen ananaslı pasta gibi kremşanti ile kaplanırdı. Ama içine kakao katılmışından. Bir de mozaik pasta vardı ki, ev yapımı pastaların en meşhuruydu.

Zaman geçtikçe pastlar da değişti. Belki rulo pastalar tarihe karışmadı ama kremşantili pastalar hemen hemen yok oldu sayılabilir. Üzeri beyaz çikolata parçaları, jöle ya da rendelenmiş hindistan cevizleriyle kaplı meyveli pastalar, pürüzsüzce elenmiş kakao ile kaplanmış, içi krokanlı, kestaneli çikolatalı pastlar raflarda yeralmaya başladı.

Sonra birdenbire her yeri aşırı lezzetli peykekler (cheesecake) ve şeker hamurlu pastalar sardı… İstediğiniz her şekle girebilen bu pastalar insanın gözünü gönlünü açıyordu. Yemekten çok yanında yatma hissi uyandırıyordu. Bu konudaki düşüncelerimi daha önce de paylaşmıştım.

5. Benim Özsüt Pastam Yarışması Finali

Bütün bunlar nereden mi aklıma geldi? Geçenlerde Benim Özsüt Pastam yarışmasındaki jürüliğim sırasında bir yandan pastaların tadına bakarken bir yandan da bunları düşünüyordum.

Tadına baktığım pastalar bana son yılların trendlerini farkettirdi. Bir kere bir kaç tanesi tamamen şekersizdi. Evet, evet… Tamamen şekersiz ama bal gibi tatlı pastalar denedik yarışmada. Meyvelerle, doğal yollarla tatlandırılmıştı.

Malum pastacılık bizim kültürümüzde yok. Ama işte yepyeni bir trendde burada göze çarpıyor. Bizim kültürümüzdeki, şerbetleri, sübyeyi, safranı pastaya uyarlayan hanımlar vardı. Reyhan şerbetinin o ferahlatıcı tadı ile pastanın birlikteliğini düşünün. Safranın güzel sarısının pasta katlarında gözünüzü doyurduğunu hayal edin.

Sonra turunçgillerin pastalara girişi… Önce limonun kabuğu, suyu, portakalın kabuğu, suyu derken, bergamot, turunç ile devam edip bir lezzet şölenine dönüştürdüler. Bu sene yarışmayı kazanan Hülya Kayaların Yaz Güneşim isimli pastası da turunçgil ziyafeti çeken buram buram portakal, turunç, Akdeniz kokan bir pastaydı.

Gelecekte pastalar ne hal alır bilemem ama şu anda geldiği nokta tam bana göre… Hem sağlıklı hem de bol meyveli…

Kalıcı bağlantı

Related Posts

3 Responses to Pasta Trendleri
 • KısaKahveMolası

  Bu pasta harika görünüyor! Özsüt’lerde yiyebileceğiz sanırım?

  • Devletşah

   Evet. Yaz menüsünde yeralacak.

 • nesrin

  Devletşah hanım okadar güzel tarif etmişsinizki yazınızı okurken hayal ettim:hemen bu gün özsüt pastanesi arena parka gittim malesef henüz servise sunulmamış sabırsızlıkla bekliyorum bizlere yeni lezzetler sunuyorsunuz teşekkürler devamını bekliyoruz sevgiler………

Yorum yapın

YORUMU GÖNDER