Dökme Demir Tavalarım

Dökme Demir Tavalarım

Dökme Demir Tavalarım

Bu tencere tava işi çok karışık. Bir o kadar da önemli. Son zamanlarda kullandığım bir tava yıllardır yaptığım yemeklerin lezzetine lezzet kattı. Kurufasulyeden tutun da zeytinyağlı enginara kadar herşeyi onunla pişirmeye başladım. Hecha demir tavadan bahsediyorum.

Dökme Demir Tencere

Bundan dört yıl kadar önce ilk demir tenceremi Ankara’da almıştım. Ancak o kadar ağır ve zor temizleniyordu ki bir müddet sonra sadece yoğurulmayan ekmek yaparken kullanmaya başladım. Onda pişirdiğim sarmaların da tadı damağımızda kaldı.

Sonra gözüm Le Creuset tencerelere takılmaya başladı. Cazibeli olduğu kadar pahalı da olan bu tencerelerden almaya karar verinceye kadar artık raflarda bulunmaz hale geldi.

Bu arada ben bir türlü lastik olmaktan kurtaramadığım etleri daha iyi nasıl pişiririmin çözümüne adadım kendimi. İşte o günlerde bir yerlerde Defne hanımdan et tavasının dökme demirden ve yağların eridikçe akabileceği oluklara sahip olması gerektiğini okudum. Ondan bir kaç zaman sonra da İkea’da rastladığım ilk demir tavayı attım sepete. Fakat sonuç hayallerimdeki gibi değildi. Daha çok duman duman bir mutfak ve herşeye rağmen yapışıp sertleşen etlerdi. Ama ne yalan söyleyeyim, iyi patlıcan közleniyordu. Bir müddet sonra o da dolabın derinliklerindeki yerini aldı.

Dükkan Online‘da karşılaştığım Hecha’yı almaya ilk nasıl karar verdim bilmiyorum. Galiba Özgür ile yaptığımız bir telefon konuşmasının ardındandı. Bir tanıdığının bu tavaları ürettiğini, kullanan herkesin çok memnun olduğunu söylemişti. Yemek konusundaki seçimlerine çok değer verdiğimden hemen web sitelerine girip nerelerde satıldığına baktım. Boyner’den alabileceğimi anlayıp bilgisayarımı kapatırken gelen kutusuna Hecha başlıklı bir e-posta düştü. Özgür’ün bana bulacağım yerlerin listesini gönderdiğini düşünerek açtığım e-posta beni şaşkına çevirdi. Ürünlerini denememi istiyorlardı. Zevkle kabul ettiğime dair bir cevapla birlikte telefon numaramı yolladım.

Hecha Skillet

E-postamdan bir kaç dakika sonra marka müdürü beni aradığında herhalde bu kadar uzun sohbet edeceğimizi düşünmemişti. Ben diğer tencere ve tavalarla yaşadığım zorlukları anlattım. O ise neleri yanlış yaptığımı açıkladı. Ürünü nasıl temizlemem gerektiğini, nasıl yağlamam gerektiğini kısacası dökme demirden yapılmış bir ürüne nasıl bakılacağını bana uzun uzun anlattı. Sonrasında da ben daha önce olukların arasına sıkışan parçaları temizlemekten bezmiş birisi olarak düz tabanlı bir tavayı (skillet) denemek istediğime karar verdim.

Açıkça söylemeliyim ki geldiği günden beri makarna dışındaki bütün yemekleri bu tavada pişiriyorum. Makarna için Bizim Usul Makarna çekimlerinde de kullandığım rengine, biçimine bayıldığım lagostina tenceremden vazgeçmem mümkün değil. Neyse konuyu dağıtmayıp dökme demir tavalara geri dönelim.

İlk uygulamayı telefonda anlatılanlara uygun şekilde gereçekleştirdim. Sonuç gerçekten de şaşırtıcıydı. Yıkamama gerek bile olmayan tavayı sudan geçirip, dolaptaki yerine kaldırdım. Bir sonraki ve daha sonraki et denemelerinde de harika sonuçlar almaya başladığımda, iki kişilik bir aile için 28cm’lik tavanın yemek pişirmek için yeterince büyük olduğuna karar verip ilk denemeyi kurufasulye ile yaptım. Soğanı kavurup, fasulyeleri ekledikten sonra ağzını aluminyum folyo ile kapatıp fırına verdim. Her yeri demir olduğundan hiç problem çıkmadı. 5 yıldır yaptığım en lezzetli fasulyeyi de bu şekilde yemiş olduk.

Sonraki denemem semizotu yemeği ile gerçekleşti. Ağır ağır pişen semizotunun rengi korunurken tadına diyecek yoktu. Tava tencereliğe terfi edince haliyle ona bir kapak bulmak gerekti. Dolaptaki bütün kapakları birbir deneyip, en sonunda büyük Tefal tenceremin kapağının tam oturduğunu gördüğümde, ağzımdan ‘sen herşeyi düşünürsün’ sözleri dökülüverdi. İşte o andan beri dökme demir tavam bir daha dolaba girmedi.

Temizliğinden ve pişirme performansından bu kadar memnun kalınca kendime bir tane de orta boy oluklu tava aldım. Onunla et, tavuk gibi ızgara yapmak istediğim şeyleri pişiriyorum. Hiç balık pişirmedim. Bir ara onu da deneyeceğim.

Hecha’dan aldıklarım bununla bitmedi. Martha Stewart’ın programında balık için anlatılan bir püf noktası etler için uygulanamıyor diye hayıflanmıştım. Bunun için bir alet var mıdır acaba diye düşünmüştüm de… Olay şuydu: Balıkları çok sıcak tavaya koyduğunuzda bel veriyorlar ve tavaya değmeyen alt tarafları pişmiyor. Tıpkı etler ve tavuklar gibi. Martha Stewart balıklar için tavanın çok sıcak olmamasını, balıkla beraber ısınması durumunda bu olayın olmayacağını söyledi. Ama biliyorsunuz ki et için bu geçerli değil. Eti yüksek ateşte mühürlemek gerekiyor. Bel verip havalanmaması için de ben sürekli maşa ile etlere bastırıp dururdum. Ta ki ızgara tavamı alırken gördüğüm bu garip aleti keşfedene kadar. Şimdi etleri kızgın tavaya koyup üzerine de bu aleti bırakıyorum. 3 dakika sonra arkasını çevirdiğimde her yeri eşit pişmiş nefis etlerim oluyor.

Resmen mutfaktaki hayatım 2 tava arasında geçmeye başladı. Denemelerim devam edecek. Bakalım bu tavalarda yumurta ve krep pişirmek nasıl olacak? Temizlemesi konusunu merak edenler bir sonraki yazıyı bekleyecekler 🙂

Kalıcı bağlantı

Related Posts

45 Responses to Dökme Demir Tavalarım
 • ipek

  Devletşah’cığım,
  Döküm tencere kullanma konusunda hala ısrarlıyım ama ne yazık ki kendime uygun markayı ben de bulabilmiş değilim. Dolabı bir takım döküm tencere ve tavalarla doldurdum, yenilerini almaya gerçekten çekiniyorum. Izgara et konusunda oluklu ızgara döküm tava kullanmama rağmen yıllardır istediğim sonuca ulaşamadım. Balık yapmayı aklımdan bile geçirmiyorum doğrusu; köfteleri paramparça olana kadar kazımak zorunda kaldığım için belki de…Tava iyi durumda ama yemek tencerem ne yazık ki paslandı!!! üstelik bakım talimatlarına uygun kullanıp deterjanla yıkamadığım halde.
  Tam da döküm tencerelerle ilgili “hüsran” başlıklı bir yazı yayınlamak üzereydim ki yazını okudum..Gidip önce şu hecha ları inceleyim bari..(aynı yazıyı, tefal actifry hayal kırıklıkları şerklinde de kaleme alabilirim:))

  öpüyorum sevgili Devletşah,

  sevgiyle ipek

 • devletsah

  İpekciğim;

  Son 2 aydır başka tencere kullanmıyorum. Benim de tenceremin kapağında paslanma emareleri gördüm geçenlerde. Galiba tencerenin büyüklüğü nedeniyle kaplamasında çarpmalarda daha çabuk çatlama oluyor. Tavalar daha kolay taşındığından daha az zarar görüyor olabilir. Ben oluklu tavada ilk denemeyi Yemek.Name’nin son sayısındaki köfteler ile yaptım. Çok rahat tavadan ayrıldılar. Eskisinde senin de dediğin gibi kazıyıp duruyordum.

  Actifry ile ne problem yaşadın? Ben ondan da çok menunum. akşam eve dönünce hayatımı o kadar kolaylaştırıyor ki… Özellikle sote işleri için süper oluyor.

  D.

 • nesrin

  Sevgili Devletsah,
  Tavan gercekten de gelin kizin rüyasi gibi bir sey.Güle güle kullan.Sevgiler…

 • Hande

  Bende uzun araştırmalardan sorulardan sonra Hecha’nın
  PAN PAELLA, MINI COOK ve SQUARE PAN den oluşan setini aldım. Yaklaşık bir aydır da kullanıyorum. İlk denemem senin gibi MINI COOK da kuru fasulye yapmaktı ve gerçekten çok lezzetli oldu.Sitede çıkacak yeni ürünlerini de dört gözle bekliyorum. Sevgiler…

 • melda

  demir tavaları her gördüğüm yerde uzun uzun inceleyip acabalar yüzünden alamıyorum. sanki bahsettiğin gibi köfteler yapışacak, ben zorla kazıyıp çıkaracağım gibi geliyor.
  bundan sonra bu konudaki deneyimlerini okuyup ona göre nasıl bir tava alacağıma karar verebilirim belki..

  sen de güle güle kullan yeni tencerelerini. 🙂

  hoşçakal

 • yasemin babalık

  benim de ne zamandır aklımda bu Hecha dökme tencreeler. bir gün elbet ben de alacağım. keyifle okudum yazdıklarını. iyi sağlıklı günlerde kullan

 • nilberry

  Merhabalar,

  Sevgili arkadaşım luna sayesinde yazınızı okudum. Ablam ve ben de bu tavaların kullanımını hep merak etmiştik. Fiyatları da diğer tencelere göre oldukça yüksek olduğu için almaya pek cesaret edememiştik. Yazınızı okuyunca evet sanırım fiyatına değiyor diye düşündüm. Ancak sormak istiyorum; temizliği konusunda da bayağı bilgi edindim demişsiniz ya hani, bu konuda da bizi biraz bilgilendirebilir misiniz?

 • Eda

  Merhaba,

  Hecha tencere denemesine ilk burger tavası ve mini pan ile başladım. Kullandıkça büyük tencere – tava alma isteğim artıyor..
  Bunlarla ilgili daha detaylı temizleme ve pişirme maceralarını merakla bekleyeceğim sevgili Devletşah, güle güle kullan..
  sevgiler..

 • kırmızı mutfak

  Zamanında Ankara’dan bir döküm tencere almıştım, maalesef kullanım şartlarına uymama rağmen paslanmasına engel olamadım, bir süre sonra zımparayla temizlediğim bir pencere önü saksısına dönüştü. Epey bir zamandır iyi döküm tencere tava arıyordum. Dükkan online’da daha önce tavaları görmüştüm, ancak ürün açıklamasında cam seramik ocaklarda kullanmayın yazdığı için almamıştım. Şimdi sizin verdiğiniz linklere baktım, kullanma talimatını okudum, tüm ocak ve fırın tiplerinde uygundur diyor. Üreticinin verdiği bilgi doğrudur sanırım? Siz cam seramik ocakta kullandınız mı?

 • nesrin turan

  Devletşah hanım benim için emsan çelik tencerenin yerini hiç bir marka alamazdı hala da öyle. bahse konu demir tencereden bana da kızım hediye etti. Ben tenceremi farklı kullanıyorum, içinde harkulade kestane, patates v.b. yapıyorum. Kestaneleri yıkayıp kesiyorum tencereye koyuyorum arada bir karıştırıyorum kestane kebap oluyor. Patatesleri de yıkayıp tencereye koyuyorum harika kumpir oluyor. Bahsettiğiniz tavayıda en kısa sürede almak isterim. Sitenizi yıllardır ilgiyle yakından takip ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum selam sevgiler. Bir vesile kızıma çok teşekkür ediyorum.

 • ipek

  Galiba sorun, şu “Ankara’dan alınan” döküm demir tencereler kısmında…Hani senin de artık sadece yoğrulmayan ekmek yaptığın…
  Tahmin ediyorum ki, bahsi geçen ürünler (benimki de dahil) aynı yerden alınmış (hadi adını vermeyelim) pek iyi kalite olmadığı kullandıkça anlaşılan ürünler..
  Actifry a gelince… Bence, tasarımı tam bitmeden ve sorunları tam çözülmeden piyasaya erken çıkartılmış bir ürün. Firma da farkında olmalı ki, çok kısa bir aradan sonra ürünün sorunlarının giderilmiş olduğunu tahmin ettiğim üst modelini piyasaya sundu. Ve bizler 500TL verip aldığımız kısıtlı/eksik ürünle başbaşa kaldık.
  Daha fazlasını yazarak, döküm tencere konulu postunu boğmayım şimdi:)
  sevgiler..

 • Berna Mutlu Aytekin

  Zaten demir tava almayı aklıma koymuştum. Geçen sene Ikea’dan alacaktım ama Çin yapımı olduğunu görünce çabuk deforme olacağını düşünüp almamıştım. Kuru fasulye yapmak için bile bu demir tavalar alınır 🙂 Fırında pişen fasulyenin lezzeti bir başka olur. Paylaşımın için teşekkürler. Çok faydalı oldu.

 • Özgül Özşahin

  devletşah hanım merhalar,
  herkes için tutku olmaya başlıyo artık döküm tavalar.ben de aldım isteyenler için birde,
  Salud isimli firmadada bu ürünlerden var. üstü mat emaye kaplı olduğu için bakımıda çok kolay . ilgilenmek isteyenler için tel:02124854765 arayıp görüşebilirsiniz

 • guler

  aylardır dökme demir tencere tavalara bakıyorum. bu markayı buldum. fiyatları falan araştırdım. bunun üzerine dün üyesi olduğum bir alış veriş sitesinde bu marka ürünlerin bugün için % 35 indirimli olduğu gördüm ve hemen bir kaç ürünü satı aldım.şimdi sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum. Sizler ile paylaşmak istedim.

 • betul

  merhabalar

  ben de dokum tencerelerın hayatı kolaylastırdıgını dusunuyorum. gercekten mutfak ıcın bambaska bır alan olusturuyor. calphalon markasını da tavsıye ederım gercekten. ben turkıyede bulamadım hıc ama amerıkada cok yaygın.. yalnız temızleme konusunda makıneye konmuyor genelde ve ıc degıl ama dıs yuzeylerınde zamanla golgelenmeler oluyor..
  tavsıye edebılecegınız bısey va rmı koruma acısından?

 • devletsah

  Betül;

  Bir fırsat bulup yazamadım bakımı hakkındaki yazıyı. O dalgalanma normal. Hatta mutfak profesyonelleri o dalgalanmayı çok güzel bir gelişme olarak görüyor. Nemli bezle iyice silmek en iyi temizleme yöntemi

 • zehra

  ben de hecha grill pan aldım. en kısa zamanda deneyeceğim. fikirleriniz için teşekkürler.

 • betul

  devletsahcım cok tesekkur ederım cevabın ıcın..yogunlugunun farkında oldugumdan cok da israrcı olmadım sorularımda:)

 • Seda evrensel

  Merhaba Devletşah, demir dökme tavalar konusunda seninle aynı deneyimi yaşıyorum. Ankara’da Beğendik Mağazasından yaklaşık 1 sene önce normal bir tava almak için gittiğimde demir dökme tavaları görünce alıp denemek istedim. Tek başına yaşayan ve çalışan biri olarak yorgun iş dönüşlerimde hızlıca yaptığım sotelerim ve yemeklerimin tadı değişti. Tava yıkamak işkence haline gelmemeye başladı. Bunlar beni mutlu eden iki şey oldu diyebilirim.

 • defne yıldırım

  bir zamanlar emaye sağlıksız teflon kullanın diye herkese teflon aldırıyorlardı. şimdi teflon zararlı dökme sağlıklı muhabetleri geçiyor.
  toz emaye kaplı, çizilme olasılığı olan bu dökme tencere tavalar gerçekten de dendiği gibi sağlıklı mı? bu konuda satıcıların haricinde kaynak bulamadım. kimse de sattığı malı kötülemez. alıp almama konusunda kararsızım.

 • nalan

  Merhaba,
  Ben de yaklaşık iki hafta önce hechanın döküm tavasını aldım ve alır almaz pirzola ve köfte denedim gerçekten ızgarada yapılmış hissini yakalıyorsunuz ve etler sulu kalıyor. Şimdi de ızgara sebze yapmayı deneyeceğim. Umarım tavam kısa sürede paslanmaz.

 • Senem

  Bende çoook uzun zamandır bakıp bakıp çok pahalı olduğundan ve kullanışlı olup olmadığına karar veremediğim için almaktan vazgeçtiğim, hecha skillet tavayı az önce internetten indirimli olarak satın aldım 🙂 Temizlikle ilgili olan yazınızı şimdi dört gözle bekliyorum. Ayrıca tarifler de olursa çok seviniriz tabii 🙂

 • evren

  ben temizlik kısmına kafayı takmış durumdayım 🙂
  ben esseden bir tava aldım ama markasını anımsamıyorum
  İLK KULLANIMdadibe yapıştı et, nasıl detarjansız temizlayabilirdim ki,hoş temizlenmedi zaten detarjanla bile ?????
  teşekkürler

 • fatoş

  merhaba,

  bende bebeğimin köftelerini pişirmek için küçük bir tava arıyordum. en küçüğünden alsam acaba teflon gibi yağsız pişirebilirmiyim?

 • rehnuma

  toprak kaplarla karşılaştırmak gerekirse dökme demirmi toprak güveçlermi daha sağlıklı ve kullanışlı?

 • F.Gülşah KUTLUAY

  Fatoş;
  bende bebeğimin köftelerini pişirmek için küçük bir tava arıyordum. en küçüğünden alsam acaba teflon gibi yağsız pişirebilirmiyim?

  Fatoş hanım merhabalAr,
  Benimde 7 aylık bir kızım var , daha yeni ek gıdaya geçtik.Ben de Salud dökme demir mini cook kullanıyorum çorbası için…yiğenim var 1,5 yaşında Roaster da köftelerini yapıyoruz.gerçi şuan bizim evimizde hiç teflon kullanılmıo. Salud tavalarda yemekler yapışmıyo.
  online satış için http://www.salud.com.tr
  facebook bağlantısından da bakabilirsiniz.www.facebook.com.tr/saludcookware

 • banu çoşkun

  şuan Salud marka dökme demir Roaster tavada çok kısa süre için %40 indirim varmış..bende telefonla sipariş vermeyi düşünüyorum..facebook sayfasından gördüm..
  http://www.facebook.com/saludcookware

 • gül

  devletşah hanım,karaca markası da dökme demirden tencere seti çıkarttı..acaba denediniz mi?bu konuda sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum.hem fiyatı da fena değil.alın derseniz gidip alıcam yani….çok teşekkürler

 • dryyvz

  döküm tencere nasıl paslanmaz?

  tencereyi içinize sindiği gibi yıkayın ocağın üzerinde iyice kuruyana kadar ısıtın.asla paslanmaz.

 • Hülya

  Hecha’nın sizin sitenizdeki yorumları okuduktan sonra internetten kare grill pan ve maxi pot tenceresini aldım. Ürünler geldiğinde tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü kutusundan ne bir kullanma kılavuzu ne de bir garanti belgesi çıktı. Ayrıca tencerenin kapagi fotograftakinden farklı, garip bir şeydi. Zaten çok ağır ve estetik görünümü olmayan şeyler. İade etmeyi düşündüm. Ama sonra dökme demir ürünlerde pişirme yapmak sağlıklı diye bildiğimden, vazgeçtim. Şu an sadece grill panı kullandim. Lakin sonuç hüsran. Tavuk ızgara yapayım dedim. Kupkuru oldular. BOnfile ızgarada da etler tavaya yapıştı. AYrıca, tavanın ortasındakiler iyi pişiyor, fakat kenardaki kısımlar iyi pişmiyor. Yani , internet sayfalarında belirtildiği gibi ürün ısıyı eşit dağıtmıyor. Temizlemesi de oluklu olunca çok zor 🙁 Ben de nerede yanlış yapmış olabilirim? Ya da pişirirken nasıl pişiriyorsunuz? Ürünümde mi bir sorun var sizce? Şimdiden teşekkürler

 • pınar

  merhabalar hülya hanım;
  Ben SALUD CAST IRON ‘dan http://www.salud.com.tr den aldım, çok memnunum… garanti belgesi ve kullanma kılavuzuda vardı..
  çok memnunum.. .
  mail adresinizi yazarsanız size Salud un kullanma kılavuzunu ve püf noktaları kıtabını mail atabılırım.

 • Ali İhsan

  Farklı işlevler için birkaç adet Hecha dökme demir ürün satın aldım. Yorumlardan da okuyacağınız gibi ürünler toz emaye ile kaplı. Ancak ben yine de bütün ürünlere “seasoning” işlemi yaptım. Sonuç : MÜKEMMEL. Seasoning işlemi ile ilgili bir dolu site inceledim. İşlem temel olarak yanma derecesi yüksek yağların belirli bir ısı ve sürede polimerleşmesi esasına dayanıyor. Sıcaklık dereceleri, kullanılan yağlar, fırınlama süreleri siteden siteye değişiyor. Kimi iç yağlardan, kimi rafine yağlardan bahsediyor. Fırınlama süreleri de değişiyor. Ben ilk olarak mini sahanlarımı season ederek farklı yöntemleri denedim. İlk seasoning işlemi (iç yağ ile 180 derecede 1 saat) iyi sonuç verdi ancak işlem sırasında duman ve koku oluşuyor. Araştırmalara devam edince yanma derecesi yüksek diğer yağları inceledim. Güvenilir olduğunu bildiğim bir yabancı sitede en iyi season işleminin yanma derecesi yüksek bitkisel yağlarla yapıldığını okumuştum. (Linkleri aşağıda verdim. Siz de okuyabilirsiniz.) Türkiye koşullarında seasoning işlemi için kullanılabilecek en iyi yağlar Aspir yağı, Üzüm çekirdeği yağı ve Avokado yağı. Ben Aspir Yağı kullanmaya karar verdim. Aspir yağını bir internet sitesinden sipariş verdim. (http://www.aspir-yagi.com) Yanma derecesi çok yüksek (266 C). Ben en iyi sonuç aldığım seasoning işlemini şu şekilde yaptım. Fırını 220 dereceye ısıtın. Fırın ısınırken tavayı ocakta hafifçe ısıtarak silikon fırça veya bir bez parçası yardımıyla Aspir Yağını çok ince sürün ve bir süre süzülmesini bekleyin. Kenarlarda biriken fazla yağı bir parça bez yardımıyla alın (Hav bırakmayan bir bez kullanın). Önemli olan tavanın iç kısmının yapışmazlığını sağlamak olduğu için tavanın alt kısmını yağlamanıza bile gerek yok bence. Tavayı iç kısmı aşağıya bakacak şekilde fırın ızgarasına yerleştirin. Yine de damlayacak yağlar için altına folyo serebilirsiniz. 200-220 derecede bir saat fırınlayın tavanızı. Bir saat sonra fırını kapatın ve soğumaya bırakın. Göreceksiniz ki sonuç mükemmel. Ben diğer ürünü (skillet) 2 saat süreyle fırınladım. Fırınlama sırasında koku oluşmuyor. Tavanızın rengi değişiyor, daha şık parlak siyah oluyor. En önemlisi de diğer season işlemlerinden daha kaliteli sonuç veriyor. Deneyin mutlaka.

  Yararlandığım Kaynaklar :

  http://www.aspir-yagi.com

  http://sherylcanter.com/wordpress/2010/01/a-science-based-technique-for-seasoning-cast-iron/

  http://www.cookingforengineers.com/article/50/Smoke-Points-of-Various-Fats

 • selin

  devletsah meraba

  bende dokum bir tava aldım kendime.İtalyan markası olan bialletti adında bir tava..ızgara gibi yaptıgı dogru ama kofte yaptıgım zaman dıslarını hemen pişiriyor içi biraz yumusak ve sanki çiğ oluyor..
  onu nasıl ayarlamam gerek tavadamı hata benmi pişiremiyorum..??
  şimdi tekrar teflona dondum..
  yardımcı olursan sevinirim

 • şebnem

  bence bu sitede salud markasıyla ilgili F.Gülşah KUTLUAY, banu çoşkun ve pınar’ın yazdıkları reklam. salud denilen markanın ne sitesi ne de ürünleri beş para etmiyor. inanmayın…

 • nurdan

  öncelikle merhaba devletşah hnm,
  yemek yapmaktan keyif alan ama yeni evli olduğum için pek çok konuda acemilik yaşayan biri olarak sitenizi bulduğuma çok memnun oldum.
  konunun üzerinden bir hayli zaman geçmiş ama bir şey sormak istiyorum. skillet düz tabanlı,grill ızgara tabanlı olan model sanırım.siz iki modeli de kullandığınızdan bahsetmişsiniz.
  peki birini seçmek durumunda hem et hem de diğer yemekler için düşünürsek hangisini tavsiye edersiniz?

 • devletsah

  Merhaba Nurdan hanım;

  Bazı markaların yarısı düz yarısı tırtıklı modeli var. Onu alabilirsiniz 🙂 Ben düzün – skilet- müptelasıyım…

 • Övgü

  Merhaba,
  Dukkan online alisveristen hecha dokum tavayi almak uzereyken cam seramik uzerinde kullanima uygun olmadigini okudum. Henuz bir ocagim yok 🙂 ama ceyizime 😉 almalimiyim kullanabilirmiyim bu tavayi bilemedim?? Ya cam seramik ocagim olursa :)))

 • Devletşah

  MErhaba Övgü;

  Bence cam, porselen oak almasan daha iyi… Isınmaları ve soğumaları bir dert. Bence ateşin yerini hiçbiri tutmuyor.

  Sevgiler

 • Işıl

  Merhaba Devletşah,

  Hem meslektaşın hem de mutfak meraklısı olarak siteni ve pek çok yerli yabancı yemek blogunu takip ediyorum. Döküm tavaları internette çok araştırdım. Yabancı siteler hep Lodge emaye kaplamasız tavaları kullanıyor ve şiddetle öneriyorlar. Ama Türkiyeden ulaşmanın bir yolunu henüz bulamadım 🙁 Emaye kaplı tavaların yapışmaz olmadığı, kaplamasız tavaların kullanıldıkça yapışmazlığının mükkemmel olduğu yazılıyor. Senin kullanıcı olarak yorumun nedir? Ayrıca sektörde Lava, Sürel, Noral gibi yeni markalar olduğunu da gördüm. Bir de İkea da buldum bu ürünlerden. Bu markalardan kullanan var mı?

 • Şeyma

  Merhaba Devletşah Hanım, bir de Hecha firma yetkililerinin anlattıklarını paylaşsanız ne güzel olur? Ben Hecha tavamı temizlemek zor olduğu için kullanamıyorum…

  Yapışmaması için ne yapmalıyım?

 • melek özdemir

  Bende son aylarda mutfağımda 1-2 parça işimi kolaylaştırıp güvenle kullanacağım dökme tava birde tencere almayı düşünüyordum ki.. İnternette D.Şah hnm.kullanım tavsiyeleri ve gelen 40 yorumu okudum.En azından artık hangi marka ve ebatları hk.fikrim oldu. Bilgileriniz için tşk. ederim..Ve sitenize üye oldum.

 • melek özdemir

  D.ŞAH hnm. sizin kullanıp ziyadesiyle memnun olduğunuz 2 tava var.Lütfen onları sitedeki sunum tanımında ne yazıyosa 1’1 öyle yazarmısınız.Aynen almak istiyorum.Şimdiden tşk.ler.Sevgiyle…

 • selim

  merhaba. çeşitli sitelerde namını duyduğum aspir yağını zorla bularak döküm tencereme seasoning işlemi yaptım ama sonuç umduğum gibi olmadı.

  şu an tencerenin üstünde parlak bir tabaka var ama bu tabaka ısı verilmeye başlanınca erimeye başlıyor ve mutfağımı ağır kokulu bir duman kaplıyor.

  tencereyi daha bir kez olsun kullanamadım. bu yağı tencereden nasıl çıkarırım bilmiyorum, yardım edebilir misiniz?